Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Tento článek je PR zpráva společnosti Evisions.
7. července 2021 18:12
Čas čtení 1:08

Zařizujeme malý byt: 5 tipů jak na to

Zařizujeme malý byt: 5 tipů jak na to
Zdroj: Pxhere/volně k užití/CC0
ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Zvažujete koupi malého bytu a nejste si jisti, jestli se do něj vejdete? Máme pro vás dobrou zprávu – pokud máte možnost si jej sami kompletně vybavit, nic není ztraceno. Stačí dodržovat několik osvědčených zásad.

1) Volte „odlehčený“ nábytek

Velkorysý masivní nábytek je sice v mnoha případech nepřekonatelný, pro malý byt to ale neplatí. Zabral by zbytečně mnoho prostoru a jeho krása by na malé ploše stejně nevynikla. Do malého bytu proto volte lehký nábytek z lamina nebo dýhy. Preferujte světlé barvy, které byt opticky zvětší.

Nebojte se zachovat otevřené police, nosné konstrukce volte subtilní kovové. Uzavřené skříně a široké dřevěné podstavce prostor opticky i prakticky zmenšují.

2) Opticky zvětšujte

Kromě otevřeného nábytku prostor dále opticky zvětšujte instalací zrcadel na vhodná místa. Nebojte se velkou část plochy jedné stěny v co největší míře pokrýt zrcadlem, opticky místnost zdvojnásobí. Naopak neumisťujte zrcadlo na více stěn, došlo by k efektu nekonečna, což by místnost sice opticky velmi zvětšilo, ale značně byste ubrali na útulnosti.

3) Hra se světlem

Velmi důležitý je u malých bytů návrh světelných prvků. Temné kouty vybavte světelnými podhledy a místo lustrů, které prostor opticky zmenšují, volte raději vestavěná bodová světla.

Pro denní svícení – v tmavých částech se mu mnohdy nevyhnete – volte osvětlení s „bílým“ světlem (tzv. studená bílá). Pro večerní svícení doporučujeme svítit teplými tóny, které jsou útulnější.

4) Využijte každý milimetr

Pokud chcete využít skutečně každý dostupný prostor – a měli byste – nechte si vyrobit nábytek na míru. Ten můžete umístit do každého rohu, každého volného centimetru. Zdánlivě se jedná o malé navýšení kapacity, ale v součtu se hraje o hodně a u malého bytu je tento přístup znát dvojnásob. Počítejte ale s tím, že investice do nábytku na míru něco stojí, s financováním vám může pomoci úvěr.

5) Multifunkční prvky

Vybavte místnost vychytanými prvky, které mají dvojí využití. Například postel v menším dětském pokoji můžete přes den sklopit a získat tak prostor na hraní. Také jídelní stůl můžete mít sklápěcí či rozkládací. 

Pohovku můžete večer rozložit na postel a podobně. 

Domů
Sdílet
Diskuse