Přežily zkoušku času a dnes jsou běžně využívány v módním světě. Kdo je stvořil, kdo je nosil a jak se inovovaly? Poznej 7 módních kousků a prvků, které máš ve skříni pravděpodobně i ty.
Že džíny původně sloužily jako pracovní kalhoty a nepocházejí z Ameriky, že bandana pomáhala při tajné komunikaci homosexuálů a že klasickou koženou bundu, jak ji známe dnes, vymysleli téměř před stoletím? Co všechno jsi ještě netušil o běžně používaných kouscích a různých prvcích, které dnes módní svět miluje?
- Jak vypadaly cvoky v minulosti.
- Díky komu si údajně gay a fetiš komunita oblíbila harness.
- Co symbolizovaly barevné bandany v minulosti.
- Díky kterému herci se světově proslavila kožená bunda.
- Čím byly vyztužené korzety v minulosti.
- Podle kterého ostrova se nazývá jedna z nejpoužívanějších a nejoblíbenějších výšivek módního světa.
- Proč byly džíny prvotně pracovní kalhoty určené pro dělníky.
Sedm módních kousků a prvků převzatých z různých zemí a kultur, o jejichž původu a historii jsi možná ani netušil. Alespoň jeden z nich s oblibou nosíš i ty. Poznatek o tom, kdo ho vymyslel a na co se původně využíval, rozhodně obohatí tvoje znalosti.
7. Cvoky a hroty
Viděli jsme je už snad na každém kusu oblečení a doplňku. Hranaté, špičaté či ostnaté – vycházejí z punkové kultury a jsou oblíbené právě v rámci ní. Od svých začátků v 70. letech v Anglii a USA bylo punkové hnutí vždy úzce spojeno s prezentací svých členů v oblasti módy a péče o vlasy.
I když jsou tyto kovové prvky malé, rozhodně nejsou zanedbatelné nebo neviditelné. Nesou znaky rebelie, anarchie i společenského vyvrhelství. Samotné cvoky vzbuzují v lidech pocity nebezpečí a agrese.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Tento „nebezpečný“ trend údajně pochází z dávných dob, kdy muži nosili brnění. Bojovníci na sobě měli brigantinu, což je typ zbrojení, na kterém jsou kovové destičky umístěny na kůži a připevněné nýty. Tak se chránili v boji před čepelí meče i hroty z letících šípů.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Možná i právě díky brnění mohl vzniknout tento dnes již módní prvek. Punkeři cvoky využívají pro jejich odstrašující efekt a nejčastěji nosívají kožené bundy poseté malými pichlavými ostny. Stejně k typickým punkerským doplňkům patří i choker.
Navozují tedy perfektně atmosféru tajemného nebezpečí, kterou využívají i módní návrháři z celého světa a dodávají svým modelům požadovaný rebelský rozměr.
6. Harness pro každého
Postroje na tělo si získávají stále větší fanouškovskou základnu i v módním průmyslu. Není to tak dávno, co herci Michael B. Jordan, Timothée Chalamet a Chadwick Boseman na různých společenských událostech zpopularizovali tento stále poměrně nový trend.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Jaká je však historie tohoto netradičního módního doplňku? Existuje několik možných cest, kam se vydat. Někdo tvrdí, že za předchůdce harness se považují zvířecí postroje, které sloužily jako opora a zajišťovaly rozložení váhy taženého nákladu na celé tělo. Jiní se přiklánějí k horolezecké výstroji a jiní zas k formě japonského kočovného divadla kabuki, které využívalo techniku spoutání lany.
Životaschopnost harness udržuje i gay a fetiš scéna. Harness přitahuje pozornost na určité části těla a tím vyzdvihuje jejich atraktivitu. První kožené postroje vznikly v 70. letech minulého století a zásluhu na jejich zviditelnění má i finský umělec Touko Valio Laaksonen, známý pod přezdívkou Tom z Finska.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pro tehdejší cenzuru se nemohli vyobrazovat homosexuální páry při milostném styku, a proto umělec Tom údajně začal kreslit muže homosexuály jako gladiátory v postrojích. Jeho kresby se publikovaly v různých časopisech a možná právě pro jistou dávku smyslnosti a erotiky si harness oblíbila gay a fetiš komunita.
Ať už je původ takový, nebo onaký, faktem zůstává, že harness se adaptoval do módních doplňků a je využíván muži i ženami jako trend na skvělé ozvláštnění každého sportovního i elegantního outfitu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
5. Bandana – malý šátek s velkým významem
Takový malý kousek látky ovázaný kolem ruky, krku či na hlavě má bohatou historii plnou různých významů. Bandana, tedy malý šátek se specifickým vzorem, pochází z konce 17. století pravděpodobně z jižní Asie či ze Středního východu.
Šátek využívali kovbojové z praktického důvodu. Chránili se před sluncem, prachem a potem. Světoví návrháři jako Saint Laurent či Kozaburo bandany využívali ve svých kolekcích a vrátili tak kovbojskou kulturu a estetiku do populární kultury.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Možná málokdo ví, že bandany se využívaly jako tajná komunikace mezi homosexuály v dobách společenského útlaku. Barva šátku nošeného jako kapesník totiž naznačovala různé sexuální fetiše, které nositel preferoval. Dnes tento význam zůstává skrytý v pozadí, ale někteří bandanu nosí na pride festivaly jako znak podpory a úcty.
Dalším významem bandany je příslušnost ke gangu. V Los Angeles například konkurenční gangy Bloods a Crips používaly modrou a červenou barvu šátků, aby rozlišily své lidi a podporovatele. I proto se tento malý kousek látky spojuje s trestnou činností. Zločinci si ho rádi uvazovali kolem krku a na veřejnosti si jím zakrývali obličej.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
4. Kožené bundě je již přes 90 let
Určitě máš i ty jednu ve skříni, která na tebe čeká vždy, když se ochladí. Zaručeně i ty miluješ ten pocit sebevědomí a sexy drsnosti příchozí s oblečením si druhé kůže. Možná to cítí i motorkáři, pro které je kožená bunda typická a kteří ji nosí dosud.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Díky kterému herci se světově proslavila kožená bunda.
- Čím byly vyztužené korzety v minulosti.
- Podle kterého ostrova se nazývá jedna z nejpoužívanějších a nejoblíbenějších výšivek módního světa.
- Proč byly džíny prvotně pracovní kalhoty určené pro dělníky.