Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Takový je dýdžejsko-hráčský notebook od Asusu.
Snad nejvíce dominující značkou na trhu s herními počítači a notebooky je v posledním období divize společnosti Asus s názvem Republic of Gamers. Tento tchajwanský výrobce uvedl koncem května tohoto roku na trh herní notebook s názvem Asus ROG Zephyrus G14.
Společnost Asus nám do redakce Refresheru půjčila jeden z prvních kusů na recenzi. Nejde však jen o obyčejný Zephyrus G14, ale o speciální edici s brandingem od DJ Alana Walkera. Tato verze nejvíce lahodí jednak jeho fanouškům a jednak milovníkům poslechu i tvoření elektronické hudby.
V redakci jsme notebook Asus ROG Zephyrus G14 AW SE otestovali, vyzkoušeli jsme jeho limity a pokusili jsme se najít zásadní plusy i mínusy. Vyplatí se investovat téměř padesát tisíc korun do herního notebooku s podpisem Alana Walkera? Odpověď na tuto a mnohem více otázek najdeš v této recenzi.
V tomto článku si přečteš:
Co pohání herní notebook Zephyrus G14.
Čím se speciální edice liší od sériového typu.
Jak může mít notebook displej z obou stran.
Proč krabici od tohoto notebooku nikdy nebudeš chtít vyhodit.
Jak se Zephyrus G14 popral s benchmarkovými testy.
V čem je notebook skvělý a v čem naopak podřadný.
Kolik stojí a zda se ti jeho koupě vyplatí.
Technické specifikace
Nová mašina od Republic of Gamers s konturami DJ Alana Walkera zaujme svou cílovou skupinu především elektronickým vnitřkem.
Notebook je vybaven 14-palcovým 120-hertzovým QHD LCD displejem s rozlišením až 2 560 x 1 440 pixelů, operační pamětí o velikosti 16 GB (rozšiřitelnou na max. 24 GB) a až terabajtových SSD diskem. Hráče náročných počítačových her však mnohem více zajímá jeho centrální a grafický procesor.
Jak bývá u počítačů od Republic of Gamers standardem, srdcem počítače je 8-jádrový procesor AMD Ryzen 9 5900HS, který umí při optimálním chlazení makat až na frekvenci 4,5 GHz. Výrobce do notebooku dosadil i mimořádně výkonnou grafickou kartu Nvidia GeForce 3050 Ti s GDDR6 pamětí až 4 GB, která při maximálním výkonu šlape na frekvenci téměř 1,6 GHz.
Vnější výbava
Notebook je nepochybně zajímavý i zvenku. Má podsvícenou klávesnici s obrovským mezerníkem, spoustou funkčních tlačítek a znakem Alana Walkera na klávesách A a W.
Dobře zpracovaný je i trackpad, který je příjemný na dotek a při klepnutí je relativně tichý. Na trackpady na počítačích Mac od konkurenčního Applu se však ani náhodou nechytá. Drtivá většina majitelů nového Zephyru si však přes jeden ze dvou USB-A portů připojí externí hráčskou myš.
Kromě dvojice zmíněných portů je notebook vybaven také dvojicí modernějších USB-C portů, jedním HDMI portem, kombinovaným 3,5-milimetrovým jackem pro připojení sluchátek s mikrofonem a samozřejmě nabíjecím portem. Pro co nejlepší větrání je umístěn uprostřed levého boku, což může být v některých případech mírně omezující.
Z jedné strany displej, z druhé AniMe Matrix
Když jsme poprvé slyšeli o AniMe Matrixu, nebyli jsme si jisti, zda si máme představovat japonské pohádkové postavy nebo film s Keanu Reevesem. Bohudíky (i když pro některé naneštěstí) jde o něco zcela jiného.
AniMe Matrix je panel se stovkami miniaturních LED žárovek, který je šikovně integrován do zadní strany notebooku. Předvoleně zobrazuje různé variace loga Republic of Gamers či emblému Alana Walkera, ale je přizpůsobitelný a dá se na něm zobrazit libovolný text či grafika, dokonce i v pohybu.
Podobně jako svítící jablko na Macboocích vyráběných do roku 2015, i AniMe Matrix si nepochybně uchmatne pozornost každého kolemjdoucího, který ho vidí poprvé. Samotný panel však není jedinou světélkující vymožeností nového Zephyru. Někteří se určitě potěší z tlačítka Aura, které přepíná tři režimy podsvícení klávesnice – kontinuální, pomalu pulsující a rychle blikající.
Krabice, kterou nechceš vyhodit
Už na první pohled se nám zdálo zvláštní, proč je Zephyrus s autogramem Alana Walkera zabalený v tolika vrstvách. Tou nejspodnější je plastová krabička, která má na sobě zajímavý potisk připomínající dýdžejský pult. No když jsme se v příručce uživatele dočetli, že má i USB-C port, věděli jsme, že to není jen obyčejná krabice.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Proč nebudeš chtít krabici od Zephyru G14 nikdy vyhodit.
Jak se notebook popral s benchmarkovými testy.
V čem je tento herní stroj skvělý.
Čím nás Republic of Gamers a Asus zklamaly.
Kolik notebook stojí a jestli se ti ho vyplatí koupit.
Dýdžejský panel tedy není jen domněnkou, ale i skutečným využitím krabice od notebooku. Vizuální prvky na průhledném plastovém víku jsou napojeny na USB-C port a fungují na principu malého elektrického průtoku, který jim dodává vodivost lidského těla. V balení Zephyru se nachází i USB-C kabel, kterým se krabice k notebooku připojí, po připojení nám dokonce Windows sám otevřel vestavěnou apku se samplerem, ve které jsou předem nahrány sample ze skladeb Alana Walkera.
Mírným zklamáním pro nás byl fakt, že dotykový dýdžejský panel má mírné zpoždění – podle našich skromných měření přibližně 0,08 až 0,15 sekundy. Nezdá se, že je to hodně, ale při pouštění samplů do hrající skladby nám to nadělalo rytmický nepořádek.
Nemyslíme si, že tato krabice bude každodenní součástí zábavy při notebooku Zephyrus G14, ale prvních pár dní může majiteli sloužit jako zajímavý nástroj na odreagování. A nepochybně si najde využití hlavně na oslavách, protože jí nebude vadit ani polití alkoholem, právě naopak, každé promile v krvi amatérského DJ z ní udělá větší a větší zábavu.
Vyrobený pro výkon
Na notebooku od Republic of Gamers jsme pro co nejpřesnější vyhodnocení výkonu udělali čtyři benchmarkové testy. Použili jsme program Geekbench 5 a otestovali jsme centrální i grafický procesor ve dvou různých režimech. Ty jsme přepínali klávesovou zkratkou Fn + F5.
V prvním režimu s názvem Performance, ve kterém může notebook pracovat na plný výkon a zapínat ventilátor podle potřeby, jsme při testu CPU zaznamenali skóre 1 096 pro jedno jádro a 6 363 pro všechna jádra. S 5 minutovým odstupem jsme test provedli znovu, ale tentokrát v režimu Silent, kdy notebook musí pracovat s vypnutými ventilátory. Skóre bylo v tomto případě pochopitelně nižší – pouze 894 bodů pro jedno jádro a 5 685 pro všechny.
Ve srovnání s MacBookem Air z podzimu 2020, na kterém jsme zpracovávali tuto recenzi, nás výsledek mírně zklamal. Náš MacBook se vyšplhal na 1 703 bodů pro jedno jádro a až 7 396 bodů pro všechny.
V testu GPU jsme v režimu Performance zaznamenali skóre 56 665 bodů. V režimu Silent rozdíl nebyl až tak dramatický jako v případě testu CPU – Geekbench nám ukázal výsledek 55 219 bodů.
Naše kladné i záporné postřehy
Zephyrus G14 AW SE je povedený a estetický notebook, o tom nemůžeme pochybovat. Velmi nás zaujala modrá tlačítka Enter, Shift a Escape, velký mezerník s nápisem Alan Walker i trackpad se vzorem zvukové vlny. Každý na něm dozajista ocení i AniMe Matrix a skvělým estetickým prvkem jsou i systémové animace, které se také trochu přizpůsobily logu DJ.
Všimli jsme si však několika nedomyšlených věcí. Zmínili jsme již nabíjecí port uprostřed levé strany. Jeho umístění s sebou přináší hned dvě nevýhody. První a méně restriktivní je estetika řešení, druhou je však její nepraktičnost. Nelogické umístění nám zkomplikovalo zapojení nabíjecího kabelu v šeru, protože port jsme prostě nemohli najít. Několikrát se nám také stalo, že při přesouvání nabíjejícího se notebooku jsme ho nechtěně položili na kabel.
Další nešťastně vyřešenou věcí je otevírání notebooku, které je pro co nejlepší chlazení uděláno tak, že notebook se při otevírání mírně zvedá. To nepředstavuje problém při používání notebooku na stole, ale při otevírání v klíně se do pantů displeje velmi snadno dostanou kalhoty.
A do třetice nesmíme zapomenout na jednu vlastnost, která není chybou ani specifikem tohoto notebooku. Její symptomem je tiché pískání na vysoké frekvenci v momentech, kdy procesor neprovádí žádné činnosti. Systém Windows ho v této situaci přepne do clock-stopped stavu, označovaného také jako C3, při kterém v něm dochází k takzvanému piezoelektrickému efektu a procesor vydává nepříjemný pisklavý zvuk. Někteří ho nemusí vůbec slyšet, jiní ho zase nemusí vnímat nebo brát jako omezení. Nám však po chvíli začal vadit, tak jsme notebook opět oživili, aby se procesor vrátil do aktivního stavu.
Příjemnou pozorností ze strany výrobce je přiložená kšiltovka a ponožky s logem Republic of Gamers a Alana Walkera, které jsou součástí každého balení.
Náš finální verdikt
Notebook Asus ROG Zephyrus G14 AW SE na nás obecně udělal relativně dobrý dojem. Dalo by se na něm zlepšit ještě několik drobností, jako například klikací mechanismus trackpadu, předinstalovat Windows 10 Pro místo verze Windows 10 Home nebo trochu zlepšit systém otevírání víka.
V redakci bychom mu však rádi udělili spíše pozitivní hodnocení než negativní. Notebook je výkonný, má dostatek úložiště, operační paměti a skvělý 120-hertzový displej s QHD rozlišením. A navzdory všemu je jeho cena přijatelná – 49 990 korun.
Pokud jsi aktivním hráčem graficky náročných počítačových her, miluješ elektronickou taneční hudbu a určitě chceš notebook a ne stolní počítač, Zephyrus G14 s brandingem DJ Alana Walkera je pro tebe dobrá volba.
Naše doporučení se však nese ve znamení toho, že pokud vysloveně netoužíš po přenosném počítači, nad koupí Zephyru se ještě rozmysli. Stolní počítač se stejným výkonem, větším a kvalitnějším displejem a herní klávesnicí a myší tě vyjde přibližně stejně draho.