Čapí hnízdo, StB, Pandora Papers i údajný únos syna. Navzdory kauzám je strana Andreje Babiše na první příčce v předvolebních průzkumech.
Slovenský miliardář, který se stal českým premiérem. Spolupracovník tajné komunistické policie, údajný únosce vlastního syna. „Spasitel“ českého lidu. I takto bývá označován předseda vlády Andrej Babiš.
V pátek začínají parlamentní volby. Atmosféra v zemi je napjatá, v předvolebních debatách se snaží politici diskreditovat oponenty. Investigativní novináři odhalují pár dní před volbami tajné informace z Pandora Papers, na základě kterých tvrdí, že Andrej Babiš podezřele nakládal s miliony korun a pochybně nakupoval luxusní nemovitosti přes utajené offshorové firmy.
Vystupuje proti němu i jeho syn Andrej Babiš mladší, který mu vyčítá, že mu jeho vinou nepravdivě diagnostikovali schizofrenii a prý ho zavlekli na Ruskem okupovaný Krym.
Český premiér přesto vstupuje do parlamentních voleb se sebevědomým přístupem. Věří, že vyhraje. Pokud chce vládnout, musel by jít do koalice s krajně pravicovou SPD a komunisty.
Jak bude vypadat Česko po volbách, pokud vyhraje Andrej Babiš? A jak je možné, že se navzdory všem kauzám udržel tak dlouho u moci?
- Kdo je Andrej Babiš.
- Jaké byly jeho začátky.
- Co dělal pro tajnou komunistickou policii.
- Jak se změnila lety v politice jeho osobnost.
- V čem je podobný Viktoru Orbánovi.
Babiš, nebo Bureš?
Andrej Babiš se narodil v socialistickém Československu v roce 1954. Jeho rodiče jsou Slováci. Vyrůstá v Bratislavě, čtyři roky ale stráví v Paříži. Jeho otec Štefan Babiš působí jako velvyslanec, proto se malý Andrej stěhuje do Švýcarska. Tam rok navštěvuje gymnázium a věnuje se volejbalu.
Když v roce 1971 přijede rodina ze Švýcarska na měsíční dovolenou do Bratislavy, nastane v Babišově životě dramatický zlom. V důsledku emigrace Babišova strýce rodinu nechtějí pustit zpět na Západ. Štefan Babiš je nucen nechat syna na Slovensku. Andrej Babiš proto vyrůstá bez rodiny pouze se svou babičkou v Bratislavě. Na gymnáziu ho kvůli záškoláctví téměř vyloučí ze školy. Rebelovi Babišovi se však nakonec podaří gymnázium absolvovat a začíná studovat na Vysoké škole ekonomické v Bratislavě.
Po jejím skončení nastupuje do chemického gigantu Petrimex, ve kterém se propracoval až na zástupce ředitele. V roce 1980 vstupuje do komunistické strany. O dva roky později začíná spolupráci s tajnou komunistickou policií. Jeho spolupráci odhalily údaje ze statistické karty StB, kde je veden jako agent Bureš.
Jde o dokument, kterým Státní bezpečnost evidovala své spolupracovníky. Podle údajů na této kartě spadal Andrej Babiš na oddělení hospodářské kontrarozvědky. Věnovali se na něm pracovníkům podniků zahraničního obchodu. Andrej Babiš ale spolupráci s StB dlouhodobě popírá a jeho případem se nadále zabývají slovenské soudy. Spor trvá už devět let.
„To, že byl podle soudu vědomým agentem Státní bezpečnosti, předurčilo celou jeho kariéru,“ říká investigativní novinářka Sabina Slonková, která půl roku pracovala pod vedením Andreje Babiše v deníku Mladá fronta. Odešla z něho, protože začal jako majitel zasahovat do obsahu novin.
„Andrej Babiš si vybral způsob života, který mu zajišťuje výhody. Pro někoho je to nepřijatelné, ale v očích Babišových voličů to není žádné selhání. Vnímají to tak, že selhání z komunismu si s sebou nese většina z nás. Proto se s ním umí snadno ztotožnit,“ dodává Sabina Slonková z portálu Neovlivní.cz.
Babiš spasitel
Babišova strategie byla na počátku jeho volební kariéry jiná než dnes. Neapeloval na důchodce, netlačil agendu proti uprchlíkům. Prezentoval se jako úspěšný manažer, který chce stát řídit jako firmu. V roce 2011 založil stranu ANO 2011 a snažil se lidi oslovit jako úspěšný podnikatel se středopravicovými názory.
To se mu podařilo. V roce 2013 se jeden z nejbohatších Slováků stává českým ministrem financí. Lidé cítí naději, že krajinu očistí od klientelismu a korupce a bude povede ji „jako firmu“.
„Ze začátku se Andreji Babišovi dařilo oslovovat široké vrstvy obyvatelstva. Nešlo jen o voliče v regionech,“ vysvětluje pro Refresher politolog Miloš Brunclík z Univerzity Karlovy v Praze. „Měl výborný marketing, prezentoval se jako úspěšný podnikatel. Sliboval, že zatočí s korupcí a s podvody,“ dodává.
Andrej Babiš vstupuje do politiky jako „spasitel“, který tvrdí, že pomůže Česku zbavit se skandálů a problémů. Přichází do veřejného prostoru z jiného prostředí než standardní politici — je miliardář.
Po nástupu do politiky ovšem přicházejí první kauzy. Postupně ztrácí důvěru velké části české společnosti, ze strany začínají odcházet výrazné osobnosti.
Přímo k Andreji Babišovi se postupem času z jeho vlastní strany nedostává žádná kritika. Ta přichází jen od opozice nebo médií, která mu nepatří.
„Z Andreje Babiše se stal cynický člověk. Předtím měl vedle sebe nezávislé osobnosti, které mu mohly říci kritické názory. Dnes už to neplatí, poslanci za ním stojí jako jeden muž,“ vysvětluje politolog Miloš Brunclík. „Má pocit, že každá kritika je jen antikampaň. Má paranoiu, pocit ohrožení. Chybí mu sebekritická perspektiva,“ dodává Brunclík.
Proti Andreji Babišovi postupně začínají různá stíhání. Jedno z nich se týká kauzy Čapí hnízdo.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jak se změnila lety v politice jeho osobnost.
- Jaká je šance, že Andrej Babiš vyhraje sněmovní volby.
- Jak se změní Česko, pokud opět vyhraje volby.
- V čem je podobný Viktoru Orbánovi.