Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 21. 5. 2022 svátek má Monika

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News

Queer filmový festival Mezipatra začíná. Oslavuje život, rovnoprávnost a dává vyniknout ženám

Festival se uskuteční ve dnech 4. - 11. listopadu v Praze a 13. - 20. listopadu v Brně.

Tereza Šnajdrová
4. listopad 2021, 15:00 Čas čtení: 2:44
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Queer filmový festival Mezipatra začíná. Oslavuje život, rovnoprávnost a dává vyniknout ženám
Zdroj: se souhlasem Mezipatra
News
0
Tereza Šnajdrová
4. listopad 2021, 15:00
Čas čtení: 2:44

Queer filmový festival Mezipatra začíná. Oslavuje život, rovnoprávnost a dává vyniknout ženám

Festival se uskuteční ve dnech 4. - 11. listopadu v Praze a 13. - 20. listopadu v Brně.

Tereza Šnajdrová
4. listopad 2021, 15:00
Čas čtení: 2:44
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Queer filmový festival Mezipatra začíná. Oslavuje život, rovnoprávnost a dává vyniknout ženám
Zdroj: se souhlasem Mezipatra

Úderem dnešního dne startuje queer filmový festival Mezipatra, který bude v Praze probíhat až do 11. listopadu. Následně se přesune do Brna, a i nepražští filmoví fanoušci tak budou moci ve dnech 13. - 20. listopadu navštívit festival, který dává prostor queer komunitě, podporuje rovnoprávnost, sebelásku a dává vyniknout ženám. Co je cílem festivalu? A na jaké snímky se můžeš těšit? Na to nám odpověděl ředitel Pavel Bicek.

Co je cílem festivalu Mazipatra? „Hlavním cílem Mezipater je ukazovat queer život v co nejpestřejší a nejúplnější podobě. To děláme skrze bohatý filmový program doplněný o diskuze, workshopy, a především skrze poskytnutí prostoru pro bezpečné setkávání queer komunit. Již 22 let se nám daří lidem pomáhat v objevování různorodosti, pochopení genderové rozmanitosti a přijetí sexuální identity. Mezipatra už jsou více než filmy. Ale na nich samozřejmě pořád stojí a letošní program je opravdu vzrušující. Uvedeme nejnovější queer snímky oceněné na festivalech po celém světě, dokumenty o queer historii, a především velké lidské příběhy na velkém plátně,“ řekl ředitel Pavel Bicek.

 

 

Tématem letošního ročníku je Oslava života, čímž festival reaguje nejen na perspektivu různých sexuálních či genderových identit, ale také na koronavirovou krizi, která postihla celý svět. 

 

Tématem apelujeme na všechny, aby oslavili každý moment svého života a více si cenili sebe i svých blízkých. Věřím, že nám nelehké období pomohlo znovu najít krásu okamžiků. Život má stejně vysokou hodnotu bez ohledu na naši identitu nebo to, koho milujeme. Proto letošní ročník více než kdy předtím volá po rovnoprávnosti, uznání, a především po sebelásce!“ uvedl Bicek.

 

Zdroj: se souhlasem Mezipatra

 

22. ročník queer filmového festivalu je výjimečný i v tom, že dává vyniknout ženám. Šest z deseti snímků, které se utkají o cenu mezinárodní poroty, natočily ženy. Znamená to tedy, že se hranice ve filmovém průmyslu začínají rozmělňovat a ženy dostávají stejné příležitosti jako muži? I na to nám odpověděl ředitel QFF Mezipatra.

 

Filmový průmysl je dlouhodobě prostředím, ve kterém se některé společenské nerovnosti manifestují opravdu výrazně. Ačkoliv se situace pomalu zlepšuje, ženy, menšiny a ohrožené skupiny jsou však stále znevýhodňovány. Jsem rád, že na festivalu Mezipatra můžeme nabídnout rovné příležitosti a dát i ženským tvůrkyním prostor pro sebevyjádření a představení jejich letos opravdu fenomenálních počinů,“ těší ho rovné příležitosti pro ženy a muže.

Ve dnech 4. až 11. listopadu můžeš v rámci festivalu vidět bezmála 40 filmů a některé z nich sklízeli ovace i na festivalu v Cannes. Za návštěvu určitě stojí všechny snímky, ale nikdo bohužel nemáme neomezené množství volného času. Šéf festivalu se s námi naštěstí podělil o tip, které filmy bychom rozhodně neměli vynechat.

 

 

 

Jedním z nejočekávanějších filmů letoška je vítěz Queer Palm 2021 na festivalu v Cannes, napínavé sociální drama Bod zlomu (Le Fracture). Odehrává se na ambulanci při protestech Žlutých vest a zůstane ve vás ještě dlouho po zhlédnutí! Doporučil bych i snímek Štěstí (Glück), který dokazuje, že radost ze života můžeme najít všude - třeba v nevěstinci! Na festivalu uvedeme také první web seriál české televize TBH, který zkoumá šikanu, internetový fame a vše, co patří k dospívání. Film, který si zamiluje opravdu každý, je cynická i laskavá komedie Zlatíčko (Sweetheart). Má osobní srdcovka jsou ale rozhodně Moneyboys o taiwanských sex workers. Této filmové lahůdce tleskalo publikum v Cannes a nyní můžete i vy!“ řekl Pavel Bicek.

 

Kompletní program nalezneš na webu Mezipatra.

 

Festival Mezipatra není pouze o filmech, ale návštěvníkům nabídne i bohatý doprovodný program. „Doprovodný program nabídne řadu přednášek, workshopů a dalších akcí, ze kterých si vybere každý. Mezi highlighty doprovodného programu patří diskuze o filmovém průmyslu Queering the Industry, na který se sjedou filmoví profesionálové*profesionálky z celého světa. Všechny bychom pak moc rádi pozvali na největší party Mezipater! Proběhne v sobotu 6. listopadu Ankali a vystoupí na ní DJ*ka Luz z legendárního berlínského queer femme/non-binary kolektivu Room 4 Resistance, DJ Obštrukcia a Evu Porating,“ doplnil ředitel festivalu Pavel Bicek.

 

V závěru nás zajímalo i to, na jaká koronavirová opatření se návštěvníci festivalu musí připravit. „Zdraví našich diváků*divaček je na prvním místě. Proto budou na festivalu platit důležitá opatření, abychom si celý program užili bezpečně. Patří mezi ně kontrola bezinfekčnosti (očkování, negativní test či prodělaná nemoc) a dodržování hygienických návyků. Děkujeme všem za ohleduplnost!“ uzavřel ředitel festivalu.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: mezipatra.czNáhledový obrázek: se souhlasem Mezipatra
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.