Nejproočkovanější zemí Evropské unie je Portugalsko navzdory tomu, že má více než 10 milionů obyvatel. My jsme se vydali přímo do této země, abychom na vlastní kůži zažili, jak se žije s covidem, ale bez covidu.
Země s nejvíce očkovanými z Evropské unie leží na opačné straně starého kontinentu než Česko. Pokud bys ráno zajel na vídeňské letiště, po třech hodinách už bys vystupoval v Portugalsku. V zemi, kde dnes neplatí téměř žádná koronavirová opatření.
Tato evropská země si během předchozích vln pandemie koronaviru hodně vytrpěla, ale v médiích se nezmiňovala tak často jako Španělsko či Itálie. Obě země v první i druhé vlně zavedly přísné lockdowny, během kterých lidé nemohli opouštět své domovy ani kvůli procházce v přírodě.
S lockdownem na obzoru a v katastrofické epidemické situaci jsme si řekli, že do Portugalska s více než 90procentní proočkovaností dospělých obyvatel se vydáme, abychom na vlastní oči viděli, jak to vypadá v údajném ráji bez koronaviru.
V Portugalsku jsme ve městech Faro, Lagos a Lisabon strávili dohromady 11 dní a během dovolenkování jsme pozorně sledovali, jak si místní poradili s virem, který koncem ledna letošního roku zabíjel tisíce jejich krajanů týdně.
- Kde všude jsme se po Portugalsku během 11 dnů motali.
- Co nám v Portugalsku z hlediska pandemie udeřilo do očí jako první.
- Jak vakcinační kampaň vzal do rukou známý admirál z ponorek.
- Co bylo podle admirála klíčové do vakcinační kampaně nezatahovat.
- Jak je možné, že od nás nikdo nikde nevyžadoval covid pas.
- Co je potřeba ke vstupu do restaurací, barů či klubů.
- Jak to, že roušky venku nenosí jen senioři, ale i teenagery.
- Do jaké míry jsme si všimli přítomnosti policie v ulicích měst.
Když máš očkovaných nad 90 procent dospělých obyvatelKdyž se na přelomu let 2020 a 2021 napříč Evropou začalo očkovat, Portugalsko se drželo průměru celé Evropské unie, ale ve chvílích, kdy ostatní země začaly zpomalovat, Portugalci si hrdě vystáli řady před očkovacími centry a dnes se pyšní očkovaností dospělých obyvatel přesahující 90 procent. Naočkovanost celé populace je aktuálně 88 procent, uvádí Our World In Data.
Za posledních 7 dní je průměrný počet nových případů kolem 2 300. Pokud jde o úmrtí, sedmidenní průměr v Portugalsku je 11 obětí.
My jsme se do této utopie chtěli přemístit alespoň na chvíli, abychom na vlastní kůži zažili svět, kde největším omezením zůstává jen doporučené nošení roušek v interiéru. Nakonec jsme v Portugalsku strávili 11 dní, po kterých se nám zpátky vracet moc nechtělo...
„Zvláštní“ řekneme si v Portugalsku, když čteme zprávy z domova
Portugalsko je dnes v době zhoršující se epidemické situace u nás vtipným paradoxem. Zatímco slovenští antivaxeři obsazují Lidl a nadávají prodavačkám, neboť by měly mít nasazené roušky, ani odchodem do Portugalska se zázračně nepřemístíš do ráje bez korony.
Fakt, že ve světě právě probíhá pandemie, se ti připomene každých pár vteřin. Kráčíme ulicemi města Faro na jihu země, kam na podzim nejčastěji lidé směřují za slunečními paprsky, které již severněji dávno zmizely. Teploty se přes den pohybují těsně nad 20 stupni Celsia, ale na přímém slunci občas zaváháme, jestli jsme se nepřemístili do červencového Chorvatska.
Večerní Faro je u vlakového a autobusového nádraží téměř liduprázdné. I když by nemuseli, na ulicích občas zahlédneme lidi s nasazenými rouškami – po letišti a autobusu první připomínka, že pandemie je v plném proudu.
Mezitím se na displeji telefonu pravidelně objevují notifikace o tom, co se děje u nás. Protest v Lidlu, nadávání zdravotníkům, výhrůžky smrtí známým podporovatelům očkování. „Zvláštní,“ říkáme si s úsměvem na tváři, neboť přírůstky nových případů se rozhodneme ignorovat – jsme přece na dovolené, která má být vytouženým únikem z šedé reality.
Už nemáme koho očkovat, hlásí Portugalsko
Portugalsko již začátkem října hlásilo, že z dospělých obyvatel prakticky nemá koho očkovat. „Nejdůležitější je udělat z této věci válku,“ prohlásil během očkovací kampaně ponorkový admirál Henrique Gouveia e Melo, který si vakcinační strategii vzal na starosti.
Prohlásil, že očkovací kampaň bude fungovat jen tehdy, pokud z ní vynecháme politiku a místo politiků budou lidi o očkování vzdělávat lékaři, analytici i matematici. Očividně to zafungovalo, říkáme si, když se procházíme po přímořském městě Lagos, kde bys těžko hledal pootvíraná vakcinační centra v nákupních domech.
Nestojí před nimi řady lidí jako dnes u nás, neboť nám hrozí lockdown pro nízkou proočkovanost. Portugalci si svým peklem prošli začátkem roku, kdy jim za týden zemřelo přes 2 000 lidí, a tehdy pochopili, že poslouchat admirála je rozumnější než číst amatérské příspěvky na Facebooku.
Nikdo od nás nikde nevyžaduje očkovací průkaz
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jak je možné, že od nás nikdo nikde nevyžadoval covid pas.
- Co je potřeba ke vstupu do restaurací, barů či klubů.
- Proč velká část lidí dodnes nosí roušku i venku.
- Jak to, že roušky venku nenosí jen senioři, ale i teenagery.
- Jak to vypadá v plném portugalském supermarketu během pandemie.
- Proč nás pobavili policisté s rouškami a cigaretou.
- Do jaké míry jsme si všimli přítomnosti policie v ulicích měst.