Britský premiér využil ve svém projevu v Dolní sněmovně výsledky jednání s francouzským a americkým prezidentem a německým kancléřem. Během své řeči si pomohl „srdcem Evropy“ Českou republikou.
Britský premiér Boris Johnson prezentoval tamní Dolní sněmovně výsledky jednání s vrcholnými představiteli Západu – USA, Francií a Německem – zabývající se bezpečnostní situací mezi Ukrajinou a Ruskem během úterního shromáždění. Ve svém projevu zmínil i Českou republiku jako příklad oběti nesmyslných požadavků, které Vladimír Putin má. A nebylo to jen jednou, kdy bylo Česko v britském parlamentu zmíněno.
Premiér Velké Británie komunikoval v Dolní sněmovně, že „evropští přátelé“ včetně Spolkové republiky Německo nejspíš nebudou mít zájem na zpřísňování sankcí vůči ozbrojující se Ruské federaci na hranicích s Ukrajinou, jelikož jsou závislí na ruském plynu, uvedl The Guardian. To je podle Johnstona klíčový fakt v nynějším jednání Evropy s Ruskem.
Hlava britské vlády uvedla, že je třeba podpořit diplomacie Evropy, aby svou situaci vyřešily co nejdříve a aby mohly být uplatněny tvrdé ekonomické sankce vůči Rusku.
Putin se snaží vybudovat sovětskou sféru vlivu
Johnson byl také každopádně zásadně proti požadavkům, které Vladimír Putin představil Severoatlantické alianci, tedy stažení aliančních sil z Rumunska a Bulharska, slib, že se Ukrajina nestane členem NATO či návrat do situace v roku 1997. V očích britského premiéra se Putin snaží vybudovat starou sféru vlivu Sovětského svazu a tak není vyloučeno, že by podobné taktiky mohl zkusit i na další postsovětské země.
Příkladem obětí Putinových požadavků by mohlo být i Česko. „Česká republika, v samém srdci Evropy, stovky mil od Ruska, by se musela dožadovat povolení od Kremlu, jestli by mohla uspořádat vojenské cvičení společně s německou pěchotou, nebo dokonce pomoci se stavbou protipovodňových zábran,“ uvedl Johnson.
Česká republika poté přišla na řadu ještě jednou. Jak uvedly Seznam Zprávy, českou historii si ke svému projevu vypůjčil i opoziční poslanec Chris Bryant. „Argumenty, jež prezident Putin používá ohledně rusky mluvících osob na Ukrajině, jsou stejné, jaké Adolf Hitler prezentoval ohledně sudetských Němců v Československu ve 30. letech,“ zmínil.
Pokud by agrese Ruské federace pokračovala například až invazí, jsou Britové ochotní rozmístit více vojáků v aliančních zemích na východě Evropy. A co se Ruska týče, ve vzduchu, podle britského premiéra, visí pro něj údajně největší krveprolití od druhé světové války. Odpor Ukrajiny bude podle něj v čase konfliktu „houževnatý a zarputilý“.