Svůj postoj nezisková organizace vysvětlila na sociální síti.
Zpěvák Jaromír Nohavica chtěl na pomoc Ukrajině uspořádat benefiční koncert, jehož výtěžek by šel na sbírku Člověka v tísni. Organizace ale zpěvákovu pomoc odmítla. Vysvětlila to tím, že nechce spojovat své dobré jméno s písničkářem, který přijal medaili od Vladimira Putina.
Medaile od autoritářů, kteří rozpoutávají války
Jaromír Nohavica plánoval benefiční koncert 25. března v Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě. Každé jednotlivé vstupné 700 korun mělo putovat na sbírku organizace Člověk v tísni s názvem SOS Ukrajina. K plánovanému koncertu se nyní sama organizace vyjádřila následovně:
„O této iniciativě jsme předem nevěděli, ale i kdyby nám pořadatelé dali vědět dříve, odmítli bychom ji. Před chvílí jsme tak po dohodě s nimi učinili. Myslíme si, že je těžko obhajitelné, aby písničkáři přijímali medaile od autoritářů, kteří nechávají zavírat a zabíjet oponenty a rozpoutávají války, aby pak posílali jejich obětem peníze. S něčím takovým nechceme spojovat dobré jméno Člověka v tísni.“
Medaili jsem dostal za zpívání písní, hájí se zpěvák
Jaromír Nohavica se po vpádu ruských vojsk nechal slyšet, že si ponechá Puškinovu medaili, kterou v roce 2018 převzal od ruského prezidenta Vladimira Putina. „Nechávám si ji. Puškinovu cenu jsem dostal za zpívání písní Vladimira Vysockého a Bulata Okudžavy a ne za válčení,“ uvedl v únoru. Puškinovy medaile se po ruské invazi vzdal například slovenský spisovatel Ján Štrasser.
Na začátku března Nohavicovi zrušili koncerty organizátoři v Polsku. Písničkář měl mimo jiné zazpívat v Gdaňsku, Krakově nebo Katovicích.
Ve středu odmítla svou Sportovní halu zpěvákovi kvůli jeho kontroverzním postojům pronajmout také Univerzita Palackého v Olomouci. Pořadatelská agentura o možnosti uspořádání koncertu s vedením univerzity podle Deníku dál jedná.