Vojáci v Černobylu byli každou hodinu vystaveni takovému množství radioaktivního záření, které představuje maximální bezpečnou dávku na rok, říká nukleární expert.
Novináři světových médií navštívili Černobyl, poprvé od odchodu ruských vojáků. The New York Times a CNN píší, že Rusové se na místě chovali mimořádně nezodpovědně a vystavili se velkým dávkám radiace.
Ruské síly, které zjevně neměly strach o vlastní bezpečnost, se po areálu pohybovaly v buldozerech a tancích, kopaly zákopy a bunkry a vystavovaly se potenciálně škodlivému záření, přičemž většina nebezpečné radiace se nachází pod povrchem půdy.
Novináři, kteří toto – již opuštěné – místo navštívili, referují, že vojáci zřejmě několik týdnů tábořili v radioaktivním lese. Mezinárodní experti na jadernou bezpečnost sice tvrdí, že se mezi vojáky nepotvrdily žádné případy onemocnění způsobeného zářením, ale upozorňují, že projevit se mohou o desetiletí později.
„Vojáci v Černobylu byli každou hodinu vystaveni takovému množství radioaktivního záření, které představuje maximální bezpečnou dávku na rok,“ říká pro The New York Times nukleární expert Bruno Chareyron. „Nejnebezpečnějšími izotopy v půdě jsou Cézium 137, Stroncium 90 a různé izotopy plutonia. Dny nebo týdny strávené v těchto oblastech vedou k vysokému riziku vzniku rakoviny.“
„Maximálně rok života“
„Je to šílené, opravdu,“ řekl ukrajinský ministr energetiky German Galuščenko pro CNN. „Opravdu netuším, proč šli do Rudého lesa. Ale vidíme, že když se odtud vrátili, úroveň radiace se zvýšila.“ Podle Galuščenka ruským vojákům, kteří kopali opevnění u jaderné elektrárny, nezbývá více než rok života.
russian soldiers who were digging fortifications near the Chornobyl nuclear power plant have no more than a year to live, says the head of @minenergo_ua German Galushchenko. That’s the hard fate and ruthless end of russian military who are being killed by their own command.
— Defence of Ukraine (@DefenceU) April 8, 2022
Valerij Simjonov, hlavní bezpečnostní inženýr pro jadernou lokalitu v Černobylu, říká, že Rusové situaci konzultovali s odborníky z ruské státní jaderné elektrárny. Ti prý však měli nad ruskými veliteli velmi malý vliv.
„Řekli jsme jim, aby to nedělali, že je to nebezpečné, ale oni nás ignorovali. Přišli a dělali si tady, co chtěli,“ řekl Valerij Simjonov.
CNN připomíná, že ačkoli Černobyl již není aktivní elektrárnou, sarkofág nad reaktorem, který vybuchl před téměř 36 lety, je třeba udržovat, aby se předešlo dalším únikům radiace. Pečovat je třeba i o značné množství vyhořelého jaderného paliva.