Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
29. dubna 2022 7:00
Čas čtení 5:21
Tereza Patočková

Přes 10 let ji lidé na internetu sexuálně šikanovali, nakonec byla autistická trans youtuberka sama obviněna z incestu s matkou

Přes 10 let ji lidé na internetu sexuálně šikanovali, nakonec byla autistická trans youtuberka sama obviněna z incestu s matkou
Zdroj: Henrico County Sheriff's Office
ZAJÍMAVOSTI ŠIKANA TRANSGENDER OSOBY YOUTUBE
Uložit Uložené

Život Chris Chan je nejvíce zdokumentovaným příběhem jedné z největších a nejznámějších obětí online šikany. Po více než deseti letech sexuálního online zneužívání byla autistická trans youtuberka minulý rok zatčena za incest se svojí matkou.

Chris Chan je autistická trans youtuberka, která se přes deset let potýkala se šikanou a trollingem na internetu. Její působení bylo minulý rok ukončeno zatčením a obviněním z incestu se svojí nemocnou matkou. Po letech šikany se tak její příběh stal ještě tragičtějším a vytvořil jakýsi precedens a ukázku toho, kam až může internetová šikana duševně nemocných lidí na internetu zajít.

Trollové Christine manipulovali, často se vydávali za potenciální partnerky a nutili jí, aby jim posílala sexuální videa, na kterých dělá, co jí zadali. Také obvinění z incestu s matkou bylo učiněno na základě nahrávky telefonátu s uživatelem, který Christine trollil a vydával se za její přítelkyni. Chris je známá jako jedna z obětí nejmasivnější kyber šikany na světě. Její život ukazuje, jak je pro lidi s duševními poruchami důležitá odborná pomoc a zároveň, kam až může šikana online tvůrců zajít. Především na sociální síti TikTok je to téma, které je i v Česku aktuální.

Autistické a zneužívané dítě 

Chris Chan se narodila se jménem Christopher Weston Chandler 24. února 1982 rodičům Robertu Franklinovi Chandlerovi a Barbaře Ann Westonové. Robert pracoval jako inženýr ve společnosti Western Electric a Barbara jako sekretářka. 

Doporučeno
Infografika: Patříme na Západ? V těchto pěti právech LGBTQ+ osob stále zaostáváme Infografika: Patříme na Západ? V těchto pěti právech LGBTQ+ osob stále zaostáváme 9. května 2024 16:00

Chris si údajně jako dítě procházela zneužíváním a násilím. Jako batole měla v 18 měsících násilnickou chůvu a Chrisin nevlastní bratr Joseph uvedl, že násilnická byla i jejich matka Barbara. Dle Josepha oba chlapce zneužívala a manipulovala nimi.


Než bylo Chris 7, vůbec nemluvila a docházela kvůli tomu na logopedii, v tu dobu byl Chris také diagnostikován silný autismus. Lékaři předpovídali, že nikdy nebude schopna napsat své jméno, natož aby se dostala na střední školu. Časem se však rozmluvila a mohla tak nastoupit do první třídy. Chris však měla kvůli své poruše ve škole problémy, a tak po pár letech přešla na domácí studium. 


Jako dítě hrála Chris ráda videohry a koukala na animované filmy. Konkrétně z Pokémonů a ježka Sonica se stala její posedlost, která potom zásadně ovlivnila její další směřování.

Komiks Sonichu

Navzdory původním predikcím lékařů se Chris dostala na vysokou školu, kde obhájila titul z digitálního a grafického designu. Její působení na internetu odstartoval projekt, který vytvořilá právě na jedné z hodin tohoto zaměření. 

Na přebal CD vytvořila avatara, který kombinoval rysy jejích dětských hrdinů z animovaných pohádek – Sonica a Pikachua. Takto vznikl hlavní hrdina její internetové tvorby – Sonichu, kterému později zasvětila celý svůj komiks. 

První komiks Sonichu vyšel 24. března 2005. Její tvorba nebyla nijak dobrá a celý příběh působil, jako kdyby jej vytvořilo malé dítě. Kvůli tomu se komiks dostal na několik webů včetně serveru 4Chan a Something Awful, jež byly známy silnými komunitami internetových trollů.

Doporučeno
„Zjistil, kde bydlím, a tvrdil, že mě unese.“ Toxičtí hráči šíří nenávist a výhrůžky, ženy popisují hrozivé zážitky „Zjistil, kde bydlím, a tvrdil, že mě unese.“ Toxičtí hráči šíří nenávist a výhrůžky, ženy popisují hrozivé zážitky 21. března 2024 9:00

Jejich pozornost na sebe nenechala dlouho čekat a komiks se opravdu začal trollingovými servery masivně šířit. V roce 2007 nakonec na serveru Encyclopedia Dramatica, což je stránka využívající podobného principu jako Wikipedie a je taktéž známa silným působením trollů, vznikl Chrisin úspěšný profil.

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 114076 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

Domů
Sdílet
Diskuse