Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Kromě běžných rad k léčbě ti přinášíme i pohled do života mladé ženy, která chce prolomit stigma.
Herpetům se nelze vyhnout, říká nám kožní lékařka Renáta Valková dříve, než stihneme položit první připravenou otázku. Jsou nepříjemné a obtížně léčitelné, ale běžné. Je velmi pravděpodobné, že pokud máš herpes jednou, budeš ho mít znovu, a je také docela možné, že ani nevíš o tom, že herpes máš, ale nakazíš lidi ve svém okolí.
Jak funguje nákaza, čím přesně se herpes léčí a je možné se mu vyhnout? Články o zdraví a zdravém životním stylu postavené na ověřených vědeckých faktech můžeme přinášet díky podpoře našich čtenářů. Přidej se do klubu Refresher+ i ty. Pro více článků o zdraví klikni sem.
Co je herpes?
Herpes je virové a silně nakažlivé onemocnění. Herpetické infekce vyvolávají dva typy virů, uvádí WHO. Jeden z nich, HSV-1 (herpes simplex 1), se projevuje v horní polovině těla. Přenáší se slinami a kapénkami a může způsobit encefalitidu (zánět mozku) a meningitidu (zánět mozkových blan).
Druhý typ, HSV-2 neboli herpes simplex 2, je zodpovědný za genitální herpes a přenáší se sexuálními aktivitami nebo při porodu přechází z matky na dítě.
Na to, aby ses nakazil, nemusíš mít sex. Infekce se může šířit i při líbání nebo přes otevřené rány a kožní problémy (například přes řeznou ránu, popáleninu či alergickou reakci na kůži). Nejvíce nakažlivé jsou mokré (mokvající) herpety, a jelikož se nákaza šíří kapénkami, držením se za ruce nebo používáním společné toalety se nenakazíš, informuje webová stránka Planned Parenthood.
Existuje také třetí druh, který způsobuje pásový opar. To je jediný druh, při kterém si tělo vytvoří přirozenou obranyschopnost a je možné zbavit se ho jednou provždy. Zbylé se běžně vracejí, ale podle WHOje časem možné navyknout si na život s nimi.
Není důvod stydět se o herpetu mluvit, zvláště tehdy, když můžeš někoho nakazit. Podle několika zdrojůje vysoce pravděpodobné, že když už se jednou herpetickým virem nakazíš, infekce se v budoucnu vrátí. Nadobro se herpetu zbavit je prakticky nemožné. „Kompletní zničení viru v těle nikdy nenastane. K reaktivaci stačí slabé podněty a onemocnění se u pacientů s oslabenou imunitou může stále opakovat. Nemáme žádnou záruku dlouhodobého řešení,“ říká dermatoložka.
Odborníci se ovšem shodují, že lze žít kvalitní život, mít aktivní sexuální život a vlastní děti. Je to nepohodlné, ale ne nebezpečné onemocnění, pokud o něm víš a chováš se zodpovědně.
Podle lékařky Renáty Valkové ani nemusíš vědět, že jsi nakažený. „Člověk ani neví, že je nositelem viru, protože má-li dobrou imunitu, infekce se neprojevuje.“ Příznakům cestu „uvolňují“ oslabená imunita, horečka, nadměrný pobyt na slunci (UV záření) nebo i stres. Infekce se navíc ani nemusí projevit hned, ale až za několik let.
Orální herpes je podle Valkové běžný, má ho až 8 z 10 lidí. Podle dat Světové zdravotnické organizace z roku 2016 má orální herpes až 57 % lidí na světě. Většina z nich se přitom nakazila už v dětství.
Opar na rtech je zpočátku neviditelný a i celý průběh nákazy může zůstat bez symptomů. Je ale možné, že časem začneš cítit brnění a pálení. Na tom místě postupně vznikne otok a zarudnutí, infekci může provázet i horečka. Otok se může rozšířit a dojít může i ke vzniku několika malých puchýřů naplněných tekutinou. Zánět mohou podle Medicínského centra Univerzity Johnse Hopkinse doprovázet bolesti hlavy, únava a oteklé uzliny.
Puchýře jsou bolestivé a mohou být na rtech nebo pod nosem. Po čase prasknou a začnou se tvořit strupy. Obvykle se do 4 až 6 dnů zcela vyléčí. Pomoci přežít toto období mohou náplasti na opary, které vysuší místo a vytvoří ideální podmínky pro hojení. Navíc si přes ně můžeš nanést rtěnku (nebo při další covidové vlně roušku).
Problém je, že herpes jako takový léčit neumíme. „Léčba je symptomatická, závisí na závažnosti projevů,“ řekla nám Valková. Podle ní pomáhá puchýře sušit a chladit. Pacient si léčivo kupuje sám v lékárně — pojišťovna léčbu nehradí. V případě rozsáhlejší infekce dostaneš také antivirotika.
Ty se předepisují i tehdy, pokud máš zánět několikrát do roka, a to k léčení celého organismu. I v tomto případě budeš muset léčbu zaplatit z vlastní kapsy. Periodicita, s jakou se nákaza vrací, se liší od člověka k člověku. Není zcela jasné, proč se to děje.
Rty však nejsou jediné místo na tváři, kde se herpes může projevit. Opary můžeš mít v oku, na dásních nebo na vnitřní straně obličeje. S těmi je třeba zajít rovnou k lékaři.
Jak se zbavit genitálního herpetu
Jakkoli je opar na rtech nepříjemný, ti, kteří zažili genitální herpes, by si možná chtěli vyměnit místa. Přitom ho podle dat z roku 2016 má 13 % lidí ve věku 15 až 49 let. Až dvakrát častěji trpí genitálním herpetem ženy, protože přenášení z mužů na ženy je efektivnější. Pravděpodobnost onemocnění roste s věkem, ačkoli většina nově nakažených jsou mladiství.
Infekce se nejprve projevuje pálením, svěděním a zarudnutím sliznice genitálií a v okolí konečníku či na stehnech. Projevit se může i na hýždích či děložním čípku, informuje Planned Parenthood. Potom se mohou začít tvořit puchýře a vředy, které jsou i bolestivé.
V případě těžšího průběhu infekci doprovází pocit vyčerpání a malátnosti, můžeš mít také teplotu a oteklé uzliny. Ženy mohou mít abnormální výtok a oběma pohlavím může herpes způsobit problém s močením. První prožití nákazy je podle WHOto nejhorší, ty další (musíš počítat s tím, že se to vrátí) jsou už mírnější. Časem jsou symptomy snesitelnější a nemusí tolik zasahovat do života.
Léčbu ti předepíše dermatovenerolog, poslat tě k němu může i obvodní lékař nebo gynekolog. Na rozdíl od puchýřů u úst léčbu genitálního oparu zdravotní pojišťovna hradí. Obvykle se využívají antivirotika ve formě pilulek v kombinaci s lokálními léky.
Život s herpetem může být normální
Dnes sedmadvacetiletá Eva se před čtyřmi lety nakazila také. Šlo o dlouhodobého partnera, a jelikož v té době brala hormonální antikoncepci, kondom nepoužili. „Po pár dnech přišla strašná bolest. Myslela jsem si, že to je jen podráždění po sexu, ale nemohla jsem stát, chodit, sedět nebo si dát tampon.“ Zašla za svou gynekoložkou, která se na ni podle jejích slov jen z dálky podívala, usoudila, že jde o herpes, a poslala ji na kožní oddělení (dermatovenerologie se věnuje také pohlavně přenosným infekcím).
Tam zažila podobně chladné zacházení, z obou lékařek měla pocit, že ji odsuzují. Dostala ale orální antivirotika a léky k léčbě symptomů. Od té doby se její nákaza vrací. „Ve státnicovém ročníku jsem to při stresu měla každý druhý týden spolu s jinými nákazami, chodila jsem tedy i na imunologii, dostávala injekce, kúry a vysadila antikoncepci. Nic nepomohlo. Když skončily státnice, skončil také stres a s ním všechny problémy.“
Nyní má doma pro jistotu připravený lék, ale naposledy ho brala v roce 2019. Už umí odhadnout, kdy se symptomy vracejí, snaží se včas začít „abstinovat“, a tudíž se vyhýbá sexu s přítelem. Děje se jí to zhruba jednou za rok a vždy na zhruba stejném místě. „Oproti té bolesti, kterou jsem poprvé měla, je to jen mírné svědění, které netrvá často ani týden.“
Přestože dnes jako lékařka nemá život zcela bez stresu, infekce se dostaly pod kontrolu. Říká, že nejlepší, co mohou lidé s herpetem udělat, je být upřímný a chránit se. „To je pro muže snazší než pro ženy.“ Připomíná, že některým lidem se může i orální herpes (HSV-1) projevit na genitáliích, a celkově by byla ráda, kdyby už stigmatizace kolem herpetu zmizela. Nesmíme zapomínat, že kromě sexuálních partnerů je vhodné uvědomit o tom i lékaře při prohlídkách, léčbách a zákrocích a také během těhotenství.
Preventivní opatření, která zabrání šíření nákazy: - Často si umývej ruce mýdlem a vlažnou vodou. - Používej vlastní ručník v domácnosti. - Vyhni se koupalištím a saunám. - Dej vědět svým sexuálním partnerům nebo partnerkám, aby si i oni dali pozor. - Nejlepší prevencí všech sexuálně přenosných infekcí je použití kondomu (mužského nebo ženského). - V případě symptomů WHO doporučuje absolvovat i testy na HIV.
Během léčby lékaři vůbec nedoporučují sexuální aktivitu: Genitální herpes se šíří sexem, ale také líbáním, doteky či společnými sexuálními pomůckami. Podle Valkové je třeba čekat, dokud ti nezmizí puchýřky.
Britské centrum pro sexuální zdravízároveň informuje, že jinými předměty se nenakazíš. Například z talířů či příboru se virus na kůži přenese, ale rychle odumře. Lékařka ale radí zvýšenou opatrnost a hygienu během léčení.
Léčba u mužů a žen je stejná. Valková doporučuje důkladně si mýt ruce. Pomoci může i příroda. „K přírodním prostředkům ošetření patří například lékořice, olivové listy, vitamín C, kolostrum, některé druhy řas, aloe vera, čajovníkový olej, eukalyptus nebo myrta.“ S výběrem ti poradí v ambulanci nebo lékárně.