Tchaj-wan je v současnosti jediný region v Asii, který uznává i manželství osob stejného pohlaví.
Japonské hlavní město Tokio začne od listopadu uznávat partnerství osob stejného pohlaví. S odvoláním na středeční prohlášení tamních představitelů o tom informovala agentura AFP.
Japonsko je jedinou ze zemí skupiny G7, která neuznává homosexuální svazky. V ústavě této asijské země je stanoveno, že „manželství lze uzavřít jen se vzájemným souhlasem obou pohlaví“.
V posledních letech však lokální představitelé v Japonsku učinili kroky k uznání neheterosexuálních partnerství, přestože jim podle zákona nezaručují stejná práva jako manželským dvojicím.
„Uplynulé dva měsíce jsme zjišťovali názory veřejnosti a vyslechli jsme si (od párů stejného pohlaví), že chtějí, aby byli uznáni za partnery,“ uvedl pro AFP mluvčí samosprávy Tokia.
Tamní vláda plánuje v červnu požádat poslance o schválení změn příslušných nařízení. Následně chtějí úřady od října začít přijímat žádosti o vydávání oficiálních dokumentů potvrzujících takové svazky. V listopadu by pak měly začít s jejich vystavováním.
Páry budou moci požádat o byty ve správě města
Páry budou moci požádat o byty ve správě města
Tokio kromě toho zvažuje, že osobám s patřičným osvědčením začne poskytovat i několik služeb, které jsou momentálně dostupné jen pro manžele, jako například možnost požádat o byty ve správě města, doplnil mluvčí.
Tokijská čtvrť Šibuja se v roce 2015 stala první oblastí v Tokiu, kde se začaly vydávat symbolické „partnerské“ certifikáty homosexuálním párům. Podle aktivistů taková partnerství, která zaručují mimo jiné právo na návštěvu partnera v nemocnici či společný pronájem nemovitosti, v současnosti uznává již více než 200 samospráv.
Soud v severojaponském městě Sapporo vynesl loni přelomový verdikt, podle něhož je nezákonné, že Japonsko neuznává manželství osob stejného pohlaví. Premiér Fumio Kišida je však opatrný co se týče jakýchkoli legislativních změn v této oblasti na celostátní úrovni, konstatuje AFP.
V současnosti je jediným regionem v Asii, který uznává i manželství osob stejného pohlaví, ostrov Tchaj-wan, kde byl tento bezprecedentní krok schválen v roce 2019. Tímto krokem dostaly homosexuální páry díky sňatku stejná práva jako heterosexuální dvojice.