Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
12. května 2022 11:56
Čas čtení 1:31
Ilona Hobzová

V Česku se poprvé od roku 1995 objevil záškrt. Zdrojem ojedinělé infekce bylo zřejmě zvíře

V Česku se poprvé od roku 1995 objevil záškrt. Zdrojem ojedinělé infekce bylo zřejmě zvíře
Zdroj: Pixabay/volně k užití
NEWS ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Raritní formu záškrtu potvrdila laboratoř u ženy na Vysočině.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil v Česku raritní nákazu diftérií neboli záškrtem u pacientky na Vysočině. Nemoc se v tuzemsku objevila naposledy v roce 1995. Jedná se o ojedinělý případ, zdrojem infekce bylo podle ústavu domácí zvíře.

Veřejnost může být v klidu

Vzorek dostala laboratoř už v dubnu, bylo potřeba několik dnů specializované práce, aby byl izolovaný materiál použitelný pro další vyšetření. V České republice jde o ojedinělý záchyt.

„V České republice se diftérie již řadu let nevyskytla, nicméně v Evropě jsou jednotlivé případy záškrtu hlášeny každý rok. Výskyt záškrtu u nás značně omezilo povinné očkování, které začalo už v roce 1946. Riziko nákazy se obecně zvyšuje s věkem, s poklesem ochranných protilátek po očkování a většinou má souvislost s kontaktem s neočkovanými osobami nebo s cestováním do zahraničí,“ uvedla Kateřina Fabiánová z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

Diftérie (záškrt)
Nemoc může mít různé klinické formy a při včasném záchytu bývá dobře léčitelná podáním antibiotik. Nejčastěji začíná horečkou, slabostí a bolením v krku, časem se pak na sliznici objevují bíložlutá napadená místa (pablány), která nelze odstranit bez porušení tkáně. Ta se pak mohou šířit.
Laryngeální forma záškrtu bývala obávaným onemocněním u kojenců a malých dětí. Začínala sípáním a štěkavým kašlem (tzv. difterický krup) a pokračovala šířením pablán do dolních dýchacích cest. Spolu s velkými otoky docházelo pak i k zadušení nemocného.
Poslední případ záškrtu byl v ČR zaznamenán v roce 1995, poslední dvě úmrtí na záškrt byla evidována v Československu v roce 1969. Výskyt záškrtu u nás značně omezilo povinné očkování, které začalo už v roce 1946.

Lidé se tak nemusí bát. „Je na místě uklidnit veřejnost, protože jde opravdu o raritní případ. V České republice je mezi povinná očkování zařazeno právě i očkování proti záškrtu a máme dobře proočkovanou populaci. Zároveň už lze říci, že nákaza pravděpodobně nesouvisí s cestou pacientky do zahraničí ani s kontaktem s cizincem,“ řekla ředitelka SZÚ Barbora Macková a dodala, že předpokládaným zdrojem infekce je domácí zvíře, které rodina chovala.

Doporučeno
Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? 3. května 2024 16:55

„Po nahlášení pozitivního laboratorního výsledku jsme okamžitě zahájili epidemiologické šetření. To spočívá ve zjišťování zdroje infekce a cesty přenosu a dohledávání všech rizikových kontaktů, které s pacientkou byly ve styku,“ uvedl Jan Pečinka, ředitel KHS kraje Vysočina. Tyto osoby nyní sledují svůj zdravotní stav a jsou v péči praktického lékaře. Podrobí se také klinickému vyšetření a nasopharyngeálnímu odběru.

Domů
Sdílet
Diskuse