Raritní formu záškrtu potvrdila laboratoř u ženy na Vysočině.
Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil v Česku raritní nákazu diftérií neboli záškrtem u pacientky na Vysočině. Nemoc se v tuzemsku objevila naposledy v roce 1995. Jedná se o ojedinělý případ, zdrojem infekce bylo podle ústavu domácí zvíře.
Veřejnost může být v klidu
Vzorek dostala laboratoř už v dubnu, bylo potřeba několik dnů specializované práce, aby byl izolovaný materiál použitelný pro další vyšetření. V České republice jde o ojedinělý záchyt.
„V České republice se diftérie již řadu let nevyskytla, nicméně v Evropě jsou jednotlivé případy záškrtu hlášeny každý rok. Výskyt záškrtu u nás značně omezilo povinné očkování, které začalo už v roce 1946. Riziko nákazy se obecně zvyšuje s věkem, s poklesem ochranných protilátek po očkování a většinou má souvislost s kontaktem s neočkovanými osobami nebo s cestováním do zahraničí,“ uvedla Kateřina Fabiánová z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.
Lidé se tak nemusí bát. „Je na místě uklidnit veřejnost, protože jde opravdu o raritní případ. V České republice je mezi povinná očkování zařazeno právě i očkování proti záškrtu a máme dobře proočkovanou populaci. Zároveň už lze říci, že nákaza pravděpodobně nesouvisí s cestou pacientky do zahraničí ani s kontaktem s cizincem,“ řekla ředitelka SZÚ Barbora Macková a dodala, že předpokládaným zdrojem infekce je domácí zvíře, které rodina chovala.
„Po nahlášení pozitivního laboratorního výsledku jsme okamžitě zahájili epidemiologické šetření. To spočívá ve zjišťování zdroje infekce a cesty přenosu a dohledávání všech rizikových kontaktů, které s pacientkou byly ve styku,“ uvedl Jan Pečinka, ředitel KHS kraje Vysočina. Tyto osoby nyní sledují svůj zdravotní stav a jsou v péči praktického lékaře. Podrobí se také klinickému vyšetření a nasopharyngeálnímu odběru.