Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Radim Šlechta
17. května 2022 9:45
Čas čtení 1:24

Zemřel Josef Abrhám, bylo mu 82 let

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Zemřel Josef Abrhám, bylo mu 82 let
Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

Český divadelní a filmový svět přišel o legendu. Josef Abrhám zemřel ve věku 82 let.

Jeden z nejpopulárnějších herců posledních několika desítek let Josef Abrhám zemřel. Bylo mu 82 let. Za svou kariéru si zahrál v řadě filmů, které dnes platí za ty nejslavnější v české kinematografii, v řadě divadelních her i v legendární Nemocnici na kraji města. V osobním životě byl dlouholetým manželem herečky Libuše Šafránkové, která zemřela minulý rok. Jako první o hercově smrti informoval server Blesk.

Vychytralý podvodník ve Vrchní, prchni!, přívětivý učitel v Marečku, podejte mi pero nebo samotný Václav Havel. To je jen malý výčet rolí, které Josef Abrhám za svou kariéru ztvárnil. Pravidelně se objevoval ve snímcích z pera Zdeňka Svěráka a oblíbil si jej právě i někdejší prezident Havel. 

Sám Abrhám vystudoval DAMU, odkud pokračoval na Vinohrady, až se nakonec dostal do Činoherního klubu. Ten opustil až v 90. letech. Dohromady v něm působil přibližně třicet let. Kromě Činoherního klubu a divadelních „epizod“ na jiných scénách působil Abrhám jako filmový a televizní herec.

Známý byl pro svou náročnost ve výběru rolí. Několik z nich v minulosti odmítl. Zahrát si mohl například v pohádce S čerty nejsou žerty nebo ve Starcích na chmelu. Přes svou náročnost, nebo možná právě kvůli ní, se ale do povědomí zapsal hlavně ve filmech Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Později se objevil například ve filmu Šakalí léta, za který si odnesl Českého lva.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Josef Abrhám byl také dlouholetým partnerem herečky Libuše Šafránkové, která zemřela minulý rok. Jako manželé spolu žili od 70. let. Jako herecké duo se spolu objevili třeba právě ve filmu Vrchní, prchni! nebo v komedii Svatební cesta do Jiljí. Naposledy si oba zahráli ve filmu Přijde letos Ježíšek? z roku 2013.

Jen několik minut po zprávě o hercově úmrtí se na Twitteru začala objevovat vyjádření některých českých politiků. „Josef Abrhám byl mým absolutním favoritem mezi českými herci. Originální herecký styl, silná osobnost, nulová bulvární exhibice. Bude moc chybět. Díky za mnoho radosti z kvality, kterou přinesl,“ napsal na Twitter ministr vnitra Vít Rakušan.

Domů
Sdílet
Diskuse