Vědci z NASA řeší komplikace na 45 let staré sondě Voyager 1. Ze systému řízení posílá nesmyslné údaje. Vědci se problémem již zabývají.
Sonda Voyager 1 je v současnosti nejvzdálenějším objektem od Země, který do vesmíru vypustil člověk. Nyní ale její správce trápí nesmyslné údaje, které směrem k Zemi posílá. Vědci se snaží zjistit, co sondu mate. Anténa je totiž prý natočena stále stejně a nic nenasvědčuje tomu, že by data měla být špatně. NASA o tom informovala v tiskové zprávě.
Voyager 1 se od Země nachází 23,3 miliardy kilometrů daleko a ve vesmíru je již 45 let. Stále dobře přijímá rozkazy a odesílá data, která na své cestě nasbírá. Některé informace ale nyní nedávají smysl. Tato data se týkají systému řízení a regulace polohy a podle NASA neodrážejí to, co se na palubě skutečně děje.
„Taková záhada je v této fázi mise Voyageru běžná,“ řekla Suzanne Dodd, vedoucí projektu Voyager 1 a 2. „Obě sondy jsou staré téměř 45 let, což je mnohem více, než plánovači mise předpokládali. Navíc se nacházíme v mezihvězdném prostoru – v prostředí s vysokým radiačním zářením, ve kterém dosud žádná sonda neletěla. Před týmem inženýrů tak stojí velké výzvy. Ale myslím, že pokud existuje způsob, jak tento problém s AACS vyřešit, náš tým ho najde.“
Řešení problému komplikuje mimo jiné také vzdálenost sondy od Země. Poslat nebo obdržet jakoukoliv zprávu trvá přibližně dva dny. Pokud se nepodaří problém vyřešit, vědci se mu pokusí přizpůsobit. Podle NASA se mohou pokusit o změnu softwaru nebo přesměrování výpočtů na jiný hardwarový systém.