Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
20. května 2022 16:44
Čas čtení 0:57
Adéla Ježková

Na mistrovství světa ve fotbale v Kataru budou poprvé mezi rozhodčími i ženy

Na mistrovství světa ve fotbale v Kataru budou poprvé mezi rozhodčími i ženy
Zdroj: Wikimedia Commons/El Loko Foto/volně k užití
NEWS FOTBAL ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Na letošním mistrovství světa ve fotbale mužů budou poprvé v historii turnaje rozhodovat zápasy i ženy.

Stéphanie Frappart z Francie, Salima Mukansanga ze Rwandy a Yoshimi Yamashita z Japonska byly vybrány, aby dohlížely na dodržování pravidel během fotbalových zápasů v Kataru. Pomáhat jim budou tři asistentky rozhodčích. Informoval o tom server BBC.

Pro turnaj, který začíná v pondělí 21. listopadu, bylo vybráno celkem 36 rozhodčích, 69 asistentů rozhodčích a 24 videorozhodčích.

Frappart v roce 2019 rozhodovala finále mistrovství světa žen a stala se první ženskou rozhodčí zápasu francouzské Ligue 1. Rozhodovala také mužský Superpohár UEFA mezi Liverpoolem a Chelsea. V následujícím roce se stala první ženou, která rozhodovala utkání mužské Ligy mistrů, a v roce 2021 první ženou, jež rozhodovala kvalifikační utkání mužského mistrovství světa.

Yamashita se loni v květnu stala první ženskou rozhodčí zápasu J1 League a letos se ujala řízení zápasů v Asijském poháru žen a asijské obdobě mužské Ligy mistrů. Mukansanga rozhodovala zápasy žen Afrického poháru národů, ženské Ligy mistrů CAF a olympijských her 2020 v Tokiu, popisuje server The Guardian.

Doporučeno
Historie ženského MMA aneb jak ženy navždy změnily svět bojových sportů Historie ženského MMA aneb jak ženy navždy změnily svět bojových sportů 8. února 2022 7:00

„Jako vždy jsme se řídili kritériem ‚kvalita na prvním místě‘ a vybraní rozhodčí reprezentují nejvyšší světovou úroveň,“ uvedl předseda komise rozhodčích FIFA Pierluigi Collina.

Završuje se tím podle něj dlouhý proces, který začal před několika lety nasazením ženských rozhodčích na mužské juniorské a seniorské turnaje FIFA. „Tímto způsobem jasně zdůrazňujeme, že pro nás není důležité pohlaví, ale kvalita. Doufám, že v budoucnu bude výběr elitních ženských rozhodčích na důležité mužské soutěže vnímán jako něco normálního, a ne už jako senzace,“ dodal.

Domů
Sdílet
Diskuse