Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 17. 8. 2022 svátek má Petra

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Sport - Česko

Vémola vs. Marpo: Správné ukončení, nebo chyba rozhodčího? A uvidíme odvetu?

Karlos Vémola potvrdil roli favorita a v zápase s Marpem zvítězil. Co říkají osobnosti ze světa bojových sportů o hojně diskutovaném ukončení?

Ondřej Jarůšek
23. květen 2022, 16:15 Čas čtení: 5:51
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Vémola vs. Marpo: Správné ukončení, nebo chyba rozhodčího? A uvidíme odvetu?
Zdroj: OKTAGON MMA
Sport - Česko
0
Ondřej Jarůšek
23. květen 2022, 16:15
Čas čtení: 5:51

Vémola vs. Marpo: Správné ukončení, nebo chyba rozhodčího? A uvidíme odvetu?

Karlos Vémola potvrdil roli favorita a v zápase s Marpem zvítězil. Co říkají osobnosti ze světa bojových sportů o hojně diskutovaném ukončení?

Ondřej Jarůšek
23. květen 2022, 16:15
Čas čtení: 5:51
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Vémola vs. Marpo: Správné ukončení, nebo chyba rozhodčího? A uvidíme odvetu?
Zdroj: OKTAGON MMA

Sobotní turnaj OKTAGON Underground přilákal do O2 areny přibližně 19 tisíc lidí, kteří se kromě plejády očekávaných zápasů na kartě přišli podívat především na hlavní zápas večera, v němž se podle pravidel boxu utkal MMA zápasník Karlos Vémola a rapper Marpo.

 

Český Terminátor si z ringu odnesl vítězství na TKO, halou ale navzdory jeho úspěchu znělo bučení. Rozhodnutí rozhodčího ukončit zápas ve čtvrtém kole totiž mnozí vnímali jako předčasné. Ke „spornému“ momentu se vyjádřilo i mnoho osobností, které nabízí různé názory. Podle některých byl zápas ukončen správně.

Marpo: Vémola neměl ránu, i Rytmus mi dal víc

Rozhodnutí po boji zcela pochopitelně nejvíce těžce nesl samotný Marpo se svým týmem. Rapper v zápase nebyl ani jednou počítán a i přes svou pasivitu a Vémolův neustávající tlak chtěl v zápase pokračovat. Rapper se v neděli k zápasu zpětně vyjádřil ve stories na svém Instagramu. „Přijímám to, nebrečím kvůli tomu. Nic mi není, vůbec pobitej nejsem. I Rytmus mi dal víc,“ řekl rapper a upozornil na kolize hlavou nebo rány pod pás, které prý od Vémoly dostal.

 

„Byl jsem perfektně připravenej. Nebyl moment, kdy by mě Karlos zlomil psychicky, protože ani neměl ránu. Myslím si, že jsem tam stál hrdě až do konce. Se*e mě, že se to odmávalo, ale s tím prostě bohužel nic neudělám. Je to tak, jak to je, a život jde dál,“ řekl s tím, že na Vémolovi evidoval stupňující se vyčerpání a v posledních kolech by si prý výhru mohl vzít. „Tak nám to vzal někdo jinej,“ dodává rapper. To, co by přišlo nebo nepřišlo v pátém a šestém kole, se už nedozvíme.

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený OKTAGON MMA (@oktagonmma)

Novotný: Jedno vteřinové rozhodnutí může pokazit skvělý večer

Zápas a to, co po ukončení následovalo, okomentoval i promotér organizace OKTAGON MMA Ondřej Novotný, který uvádí, že chápe, proč je část fanoušků nahněvaná. Zřejmě nikdo si totiž od zápasu, na který se čekalo několik let, nepředstavoval tento poněkud antiklimatický závěr. A ačkoliv se jednalo o rozhodnutí rozhodčího přímo uvnitř ringu, hromosvodem pro nenávistné komentáře se –⁠ jako hlavní tvář a hlas organizace –⁠ stal i sám Novotný.

„Jak vám je, když něco roky připravujete, makáte na tom s celým týmem, necháte tam duši a pak vám někdo ukradne pocit z vydařeného turnaje, zápasu, přípravy, dřiny a odříkání? Jaké to je, když vám někdo svým omylem vezme sen o KO, fantastické otočce v posledním kole nebo zaslouženém pocitu zadostiučinění pro skoro 100členný tým, co dře na krev a pak má svěšené hlavy a neví, kam s očima? Jaké to je poslouchat okamžitě tisíce dotazů, zpráv a probudit se do ,shitstormu' hejtů, lží, výmyslů, ale především oprávněně rozhořčených fanoušků? Na to se dnes ráno můžete zeptat Karlose, Marpa, jejich týmu, našeho týmu a mě s Palem,“ napsal promotér den po zápase na svém Instagramu.

 

Novotný také poukázal na skutečnost, že aktuálně se nejvíce řeší právě tento moment, který chtě nechtě zastiňuje důležité výhry z předcházejících bitev, jako byl například triumf českého borce Luďka Greguše s favorizovaným italským šampionem nebo výhra domácí boxerky Lucie Sedláčkové proti soupeřce, která byla asi o dvě váhové kategorie těžší.

 

„Jedno vteřinové rozhodnuti – ,zatmění' – může pokazit skvělou věc, večer a zážitek. (...) Děláme svou práci s nadšením a na 100 %. Ano, děláme i chyby. Dělají je i jiní. Jsou ovšem dny, kdy vám chyba, kterou nemůžete ovlivnit, vezme skoro vše a pak je dost těžké ji tak snadno akceptovat,“ dodává dále promotér.

 

Zdroj: OKTAGON MMA

Zápas byl ukončen oprávněně, říká profi boxer Ducár

Ondřej Novotný sice mluví o „chybě“, kterou někteří rozhodčímu vyčítají, nicméně například jeden z nejlepších a nejúspěšnějších tuzemských boxerů Vasil Ducár je toho názoru, že zápas byl ukončen správně a oprávněně. Svůj názor sdílel na svých sociálních sítích

 

„V sobotu večer proběhl turnaj OKTAGON dle pravidel boxu. Nechci komentovat jednotlivé sportovní výkony, každopádně hlavní duel Vémola vs. Marpo dopadl tak, jak dopadl, a vím, že se to bude hodně řešit, ale za mě – když dá jeden soupeř tři údery za kolo a soupeř ho neustále tlačí do rohu, tak je to za mě strašně málo. Dle mého to ukončení bylo oprávněné, i když chápu, že ne každý se mnou bude souhlasit. Co bych si z toho turnaje odnesl, je to, že na vyprodání O2 areny není potřeba žádná sportovní – boxerská – kvalita, stačí ta marketingová. A proto věřím, že když zapracujeme na marketingové kvalitě a přidáme k ní i tu boxerskou, tak bychom ji mohli dokázat vyprodat také,“ míní Ducár, který v minulosti bojoval o tituly v největších organizacích.

Svým názorem přispěl i trenér Karlose Vémoly Michal Vančura alias Mikeš, který sdílel svůj pohled na věc na Instagramu. Ve vyjádření mimo jiné říká, že Marpo byl upozorněn na to, že v případě neaktivity bude zápas v jeho neprospěch ukončen, což se nakonec právě taky stalo.

 

„Za mě zápas dopadl přesně podle očekávání. Karlos výborně držel taktiku a Marpa absolutně vymazal, ač to nebyl hezký box, tak byl efektivní a ukončení bylo dle mého názoru správné, protože Marpo už byl extrémně pasivní. Rozhodčí na to upozorňoval a upozorňoval na to i na poučení před utkáním a samozřejmě lidi z boxu dobře vědí, že když se zápas ukončuje, tak se rovnou mává, a to bez počítání. Na to samozřejmě rozhodčí také upozorňoval. Jinak si myslím, že by ta poslední dvě kola stejně přišlo KO, protože Karlos měl první 4 kola soupeře utahat a ty poslední dvě začít dávat háky, ve kterých má fakt granát,“ uvedl Mikeš.

 

Zdroj: OKTAGON MMA

Konečný: Ukončení? Za mě zbytečné 

K celému galavečeru se na Facebooku obsáhle vyjádřil i Lukáš Konečný, legenda českého boxu a sekretář ČUBP (Česká Unie Boxerů Profesionálů). Ten kromě jiných aspektů turnaje okomentoval právě i ringového rozhodčího a proč podle něj neměl s rozhodováním snadnou práci. Rozhodnutí ukončení zápasu ale Konečný považuje za zbytečné.

 

„Ringový rozhodčí… nezávidím mu jeho situaci. Bylo předem jasné, že tento duel nebude snadný. Na jednu stranu se snažil, co to šlo, ale na druhou stranu mu to moc nešlo. Ze strany Vémoly to box nebyl a on ho měl k němu více nutit! Napomínat za hlavu, napomínat za tlačení a podobně. Ale kdyby postupoval, jak měl, musel by duel asi ukončit diskvalifikací Vémoly, a to bychom možná nadávali ještě více.

 

A ukončení zápasu? Za mě zbytečné. Marpo nijak vážně otřesen nebyl. Byl spíše jen zoufalý ze stylu soupeře. Stále se aspoň částečně snažil o aktivitu. Vlastně mu nehrozilo ani KO, ani zranění. Jediné, co mu hrozilo, bylo vytlačení z ringu. Abych řekl pravdu, neviděl jsem žádný čistý zásah od Vémoly, který by Marpem otřásl. Takže ukončení zápasu ve prospěch Vémoly bylo jen vysvobozením z toho trápení. A myslím, že se shodneme asi všichni, když řeknu, že včera se v ringu trápili všichni tři! Vémola, Marpo i rozhodčí!“ napsal Konečný v neděli na Facebooku.

Karlos Vémola: Mrzí to i mě

V neposlední řadě mělo ale také ukončení zápasu poněkud hořkosladkou chuť i pro samotného vítěze Karlose Vémolu. Ten totiž místo oslav výhry v zápase, na který dlouhé měsíce dřel, drasticky hubnul a obětoval mu kus života, slyšel z hlediště bučení. Český bijec se k situaci vyjádřil po své výhře na tiskové konferenci po turnaji.

 

„Mě to samozřejmě také mrzí. Už jen z toho pohledu, že jsem slíbil první KO. Marpo tam opravdu ještě stál, a i když trochu neposlouchal rozhodčího, který mu říkal, aby byl aktivní, tak tam stál. Já sám jako zápasník jsem necítil, že by byl otřesený nebo že by měl být ukončený. Prostě se to takhle stalo. Nikdy to nesmíte nechávat na rozhodčích. Je třeba je více poslouchat. Já jsem reagoval okamžitě, když to rozhodčí přerušil, hned jsem startoval, což se Marpovi nelíbilo. Nebylo to nic úmyslného. Žádné fauly. Já jsem se snažil toho rozhodčího trochu poslouchat, když mě napomínal s hlavou. On ho opakovaně napomínal a pak to ukončil. Je to škoda.

 

Mrzí mě, že lidi bučeli, ať už na rozhodčího, na mě nebo na Marpa, protože my s Marpem jsme tam tomu obětovali všechno. Když vidím tu cestu, kolik koncertů on musel zrušit, co všechno jsem musel udělat já se zlomenou rukou. Dělali jsme s týmem možné i nemožné. Ten konec toho celého mě pak mrzí. Já jsem přišel o to svoje první životní KO. On přišel o šanci ještě tam dvě kola stát,“ řekl Terminátor.

Odveta? Možná...

Právě s ohledem na diskutované ukončení se nabízí otázka, zda by měla přijít odveta. S tou se ale pojí otázka další, a to, zda by o ni měli reálný zájem promotéři, bojovníci, a hlavně také fanoušci. Vémola pro iSport řekl, že odvetě by se nebránil, druhému vzájemnému souboji je otevřený i Marpo a ani Ondřej Novotný nevyloučil, že by odveta mohla proběhnout. A fanoušci? I oni by pravděpodobně rádi viděli o něco uspokojivější uzavření této kapitoly. Nelze však odhadnout, zda by případný odvetný zápas dokázal přilákat tolik očí jako první utkání, se kterým se pojil punc unikátnosti. Jak ale řekl promotér, nikdy neříkej nikdy.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu sport
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.