Na negativní reakce druhých lidí nemáš žádný vliv, nemůžeš se zavděčit všem. Tvým záměrem není, aby ti děkovali a uznávali tě, ale abys dělal to, co považuješ za správné.
Tréma či nervozita před výkonem dokážou zničit každý pokus o úspěch. Někoho stres „skolí“ i při běžném rozhovoru se šéfem, jiní projdou životem, aniž by jen jednou zažili nesnesitelné bušení srdce a pocení dlaní. Pokud patříš do první skupiny nebo stojíš třeba někde „mezi“, čti dál.
„Na každé větší zkoušce dostanu úplné okno. Vždy mě chytí taková nervozita, že zapomenu nejen to, co jsem se měla naučit, ale i kde bydlím. Jednou to zašlo tak daleko, že jsem měla pocit, že každou chvíli dostanu hysterický záchvat. Nedokázala jsem se ovládat a učitelka si myslela, že jsem na drogách,“ popisuje extrémní zkušenost s nervozitou Anita.

Samostatnou kapitolou jsou akutní trávicí problémy. „Při mém štěstí je WC většinou na druhé straně města,“ říká Jan, kterého před důležitou událostí „prožene“ i suchar a čistá voda. Jeho tělo na stres reaguje i nevolnostmi, které trvají dlouhé hodiny, nebo dokonce zvracením.
Přestože se to na první pohled nezdá, naše tělo se tyto projevy „naučilo“, aby nám pomohlo. Ptáš se, jak ti mohou před zkouškou pomoci pocity nevolnosti?

Tento mechanismus nám podrobněji vysvětlily dvě odbornice. První je psycholožka Stanka Takáčová, která již 9 let poskytuje poradenství a zaměřuje se i na kognitivně-behaviorální terapii. Druhá je certifikovaná mentální koučka, mentorka a supervizorka Janette Šimková, která se tématu osobního rozvoje věnuje od roku 2008. Ptali jsme se jich, proč a jak tréma vzniká, jak s ní pracovat a které techniky nám mohou pomoci ji zvládnout.
Tréma je naučený strach
„Mírná nervozita nebo tréma před výkonem je běžná a bývá prospěšná,“ vysvětluje psycholožka Stanka Takáčová. „Dochází díky ní k aktivaci mozku, který nás připraví do akce, a my tím podáme lepší výkon. Naše tělo a mozek dostanou informaci, že se děje něco důležitého, a proto potřebujeme být bdělí a aktivní.“
Psycholožka říká, že nervozita nás může motivovat i k lepší přípravě a může nám pomoci zamyslet se nad případnými obtížemi. Jenže v momentě, kdy začne být příliš silná a oslabuje či znemožňuje naši schopnost podat dobrý výkon, ztrácí smysl.
Mentální koučka Janette Šimková říká, že problém nastává, když nervozita překročí snesitelnou hranici, začne nás paralyzovat a už ji nedokážeme dostat pod kontrolu.
„Emoce nervozity nás oddálí od možností, jak použít své schopnosti. Je to obdobné schéma jako v případě stresu — když se vyplaví hodně kortizolu, tělo je ‚vyplašené‘ a přestáváme racionálně fungovat.“

Tréma a nervozita před výkonem jsou podle psycholožky jistou formou naučeného
strachu — naučená reakce, která může vycházet z obavy, že selžeme, nedokážeme podat dostatečný výkon, že nás budou hodnotit jiní, že se zesměšníme a podobně.
„V situaci, kdy se od nás očekává podání výkonu, se spustí stresová reakce, která nám pomáhá vyrovnat se s danou zátěží. Jelikož je naše tělo propojeno s našimi myšlenkami a emocemi, spustí se zmíněné tělesné reakce, které nás informují o tom, že se s námi něco děje,“ přibližuje příčinu vzniku trémy psycholožka.
Křeče v břiše, zpocené dlaně a bušící srdce tedy slouží podobně jako alarm. Dobrá zpráva je, že ho dokážeš poměrně efektivně ovládnout — stejně jako ten ve vlastním bytě.
Ale co když se ztrapním a selžu?
To, jak silně budeš prožívat určitou situaci, nezávisí jen na tom, co tě čeká a jak moc ti na tom záleží. Emoční stres, který pociťuješ v určitých situacích, často vypovídá o tom, co si myslíš o sobě ty sám — s ohledem ke tvé sebedůvěře i minulé zkušenosti.
Mentální koučka říká, že stres pohánějí vzorce hodnocení, které jsou hluboce zakořeněny v naší emoční historii. Spouštěčem trémy bývají kritické hlasy, které jsme slyšeli jako děti od rodičů, příbuzných nebo učitelů.
Co se dozvíš po odemčení?
- Jaké „kritické hlasy“ z minulosti mohou dnes podvědomě ovlivňovat tvou nervozitu.
- Proč (a jak) nemyslet na to, jestli se při výkonu neztrapníš.
- Kterých 5 psychologických tipů na zvládání nervozity by sis měl osvojit.
- Jaký mimořádně snadný pohyb ti pomůže.
- Proč bys měl „přijmout trému“ (a ne, neznamená to, že máš být pasivní).
- Zda se lze trémy zcela zbavit.
- Cvičení na závěr jen s perem a papírem, které ti zvýší sebevědomí.