Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Recenze

RECENZE: We Own This City je nejlepší policejní seriál od dob The Wire

We Own This City je skvělý seriál, který bys měl vidět.

Dominik Vetrák
1. červen 2022, 18:30 Čas čtení: 3:11
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Filmy a Seriály - Recenze
0
Dominik Vetrák
1. červen 2022, 18:30
Čas čtení: 3:11

RECENZE: We Own This City je nejlepší policejní seriál od dob The Wire

We Own This City je skvělý seriál, který bys měl vidět.

Dominik Vetrák
1. červen 2022, 18:30
Čas čtení: 3:11
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Na streamovací službě HBO Max najdeš minisérii We Own This City. HBO natočilo seriál podle knihy We Own This City: A True Story of Crime, Cops and Corruption od reportéra Justina Fentona z amerického města Baltimore. Ten se podíval na hrůzy, které někteří tamní policisté způsobili nevinným občanům.

Zkorumpovaní policisté terorizovali Baltimore několik let

Ve městě působila od roku 2014 do roku 2017 speciální jednotka s názvem Gun Trace Task Force. Jejím cílem bylo dostat z ulic zbraně a drogové dealery, ale politické tlaky způsobily, že začala zatýkat i nevinné lidi. Postupně to přerostlo až do bodu, kdy policisté zatýkali Afroameričany už i za to, že šli po ulici, a neměli problém jim ani fyzicky ubližovat.

 

Díky splněným kvótám totiž policisté dostávali i vyšší výplaty. Vydělávali tak tisíce dolarů navíc za to, že neprávem zatýkali a ubližovali lidem, které také často okrádali.

 

Zdroj: HBO Max

 

Seriál v rozmezí šesti částí ukazuje, jak v této jednotce začínali někteří odsouzení policisté, jak se přidali na stranu zkorumpovaných kolegů, a detailně zobrazuje jejich činy. Tvůrci vyprávěli příběh formou výslechu policistů, proti kterým dlouhá léta sbírali důkazy.

 

Když je zatkli, většina policistů se přiznala a začala popisovat, co všechno se dělo pod vedením seržantů Wayna Jenkinse (Jon Bernthal) a Thomase Allerse (Bobby J. Brown). Formou flashbacků sledujeme, jak okrádali, mlátili a neprávem zatýkali lidi či jak jim sem tam podstrčili drogy nebo zbraně, aby odůvodnili, proč je zatkli.

 

Příběh založený na skutečných událostech je depresivní

Seriál zobrazuje krutou realitu fungování této jednotky a policie celkově. Ve městě Baltimore to vedlo k tomu, že lidé už ani nebyli ochotni svědčit u soudu či sedět v porotě, pokud byl soud s policií. Málokdo ve městě totiž věřil, že si policie důkazy nevymyslela nebo nepodstrčila sama.

 

Zdroj: HBO Max

 

Neznáš-li tento skutečný příběh, mnoho událostí tě v něm překvapí, včetně depresivního a šokujícího konce v bravurní finálové epizodě. Ten odhalil, jak zkažený byl a možná stále je policejní a vládní systém ve městě Baltimore. 

Seriál ztvárňuje děj dost chaoticky, když přeskakuje sem a tam mezi různými roky, a divák se těžko orientuje, v jaké části příběhu se aktuálně nachází. Tvůrci se to snaží dát do pořádku tak, že ukazují data, přičemž některé postavy vypadají v jednotlivých fázích života odlišně, přesto je v tom slušný chaos. Kromě toho však příběhu nemáme moc co vytknout.

 

Je napínavě vyprávěný a dokáže tě překvapit. Díky tomu, že je natočen podle skutečných událostí, máš jako divák dojem, že zjišťuješ něco zakázaného a tajného, ​​takže hltáš jednu epizodu za druhou.

 

Zdroj: HBO Max

 

Celkově jich je pouhých šest, což pomáhá tomu, že seriál má vysoké tempo a nikdy tě nezačne nudit. Z hlediska údernosti příběhu je poněkud zbytečná jen dějová linie s Nicole Steele, pracovnicí ministerstva spravedlnosti, která zkoumá policejní brutalitu v Baltimore. Tato osoba ve skutečnosti neexistovala a v seriálu spíše představuje právníky a lidi, kteří s neetickým chováním policie chtěli něco dělat.

 

V konečném důsledku se jí to ale v seriálu vůbec nedaří a vlastně se k ničemu hmatatelnému nedostane. Působí to tedy, jako by byla její snaha naprosto zbytečná. Sice to autenticky vykresluje situaci v Baltimore a podtrhuje fakt, že etika a zákon byly na policisty a jejich zločiny krátké, ale z hlediska kvality dramatického příběhu to přínosné není.

 

Tato dějová linie sice struktuře příběhu pomohla, ale měla být o něco kratší, jelikož se v posledních epizodách už jen točila v kruhu a neřekla nic podstatného a nového. Seriál se místo toho mohl více věnovat zkorumpovaným policistům, jejich osobním životům a dalším přestupkům, kterých se dopustili. V těchto scénách bylo totiž We Own This City úžasné.

 

Zdroj: HBO Max

 

Bavilo nás sledování flashbacků zobrazujících, jak policisté bojovali se zločinem a zároveň kradli a zneužívali svoji moc. Zásluhu na tom má režisér Reinaldo Marcus Green (King Richard), díky kterému má celá minisérie jak ucelenou vizi, tak scénář plný skvělých dialogů a zejména fantastických herců.

Démonický Jon Bernthal podal vynikající herecký výkon

Hlavní roli ztvárnil Jon Bernthal, kterému hraní těchto typů postav neuvěřitelně sedlo. Je to agresivní, namyšlený, jemně neurotický policista, který zneužívá svoji moc. Povyšuje se nad ostatní a cítí se neohrožený. Dokonale se vžil do postavy a podařilo se mu zosobnit všechny její výrazné charakterové rysy.

Během několika epizod udělal z policisty Jenkinse komplexní postavu, která je záporná, ale toužíš s ní vidět více scén. „Zamiluješ“ si v podstatě všechny postavy, ale Bernthalův Wayne Jenkins je zářivou hvězdou seriálu.

 

Zdroj: HBO Max

 

We Own This City je skvělou šestidílnou minisérií zachycující zkorumpovanou policejní jednotku v Baltimore. Seriál vychází ze skutečných událostí. Střídá napínavé scény s těmi dramatickými a svými dialogy kritizuje i policejní brutalitu a neschopnost vlády USA něco s tím udělat.

 

Minisérie má menší příběhové nedostatky, ale kromě nich jsme si na ní užili téměř všechno. David Simon, tvůrce seriálu The Wire, si s minisérií We Own This City připsal na konto další skvělý policejní příběh. Udělujeme mu osm a půl bodu z deseti.

Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: HBO Max
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít