Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
14. června 2022 v 16:40
Čas čtení 1:24
Vojtěch Vanda ČTK

Tornádo na Moravě mělo rychlost kolem 150 km/h, potvrdili meteorologové. Poškodilo desítky domů

Tornádo na Moravě mělo rychlost kolem 150 km/h, potvrdili meteorologové. Poškodilo desítky domů
Zdroj: ČHMÚ
NEWS TORNÁDO NA JIŽNÍ MORAVĚ
Uložit Uložené

Prakticky rok po ničivém tornádu se na Břeclavsku objevilo další. Naštěstí mnohem méně ničivější.

Břeclavskem se v pondělí večer prohnalo tornádo o rychlosti kolem 150 kilometrů za hodinu. ČTK to řekl meteorolog Petr Münster z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V Lanžhotě je poškozená zhruba třicítka domů, uvedl starosta Ladislav Straka. Hasiči měli na Břeclavsku kvůli počasí přes 40 výjezdů.

Doporučeno
VIDEO: Břeclavskem se v pondělí mohlo prohnat malé tornádo, uvádí meteorologové VIDEO: Břeclavskem se v pondělí mohlo prohnat malé tornádo, uvádí meteorologové 14. června 2022 v 12:22

Münster zkoumá následky tornáda a škod přímo v Lanžhotě. „Na 99 procent můžeme říct, že to bylo tornádo o rychlosti odhadem okolo 150 kilometrů za hodinu,“ uvedl Münster. Podle něj to naznačují škody jako vyvrácení statnějších stromů. „Na domech nebyly škody tak velké, popadaly tašky nebo části střech,“ dodal meteorolog.

Podle něj je to na mezinárodní Fujitově stupnici intenzita F0 až F1. Stupnice dělí tornáda do šesti stupňů od nejslabšího F0 až po nejsilnější F5, který se celosvětově vyskytuje pouze ve dvou procentech případů. Loňské ničivé tornádo, které koncem června postihlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, odpovídalo síle F4 s rychlostí větru od 267 do 324 kilometrů v hodině.

V tiskové zprávě ČHMÚ meteorologové potvrdili svůj předpoklad. „Předběžné informace z terénního průzkumu potvrzují, že vznik škod v Lanžhotě a okolí skutečně souvisí s rotující kondenzační nálevkou, kterou zachytilo vícero lidí na video, a že tedy šlo skutečně o tornádo – a to minimálně o intenzitě F1,“ uvedla mluvčí Monika Hrubalová.

Třicet domů bylo poškozeno

Meteorologové dnes prošli například okolí lanžhotského zámečku, kde tornádo poškodilo stromy. „S kolegou Miloslavem Staňkem jsme sledovali videa potvrzující, že by to mohlo být tornádo. Budeme zjišťovat i další informace,“ řekl Münster. Z videí například bylo vidět, jak se rotujícím způsobem vznesl kbelík. Rotace je právě jedním ze znaků tornáda. Podle Straky je v obci poškozeno asi 30 domů, výše škody se zatím neví.

Doporučeno
Do roku 2050 se už s oteplováním nedá nic dělat. Když do té doby omezíme skleníkové plyny, můžeme klima ovlivnit, říká Zahradníček Do roku 2050 se už s oteplováním nedá nic dělat. Když do té doby omezíme skleníkové plyny, můžeme klima ovlivnit, říká Zahradníček 8. července 2021 v 15:33

Některým domům spadlo pár tašek, jiní lidé měli díru ve střeše. Hasiči ale řešili i utržené střechy. Podle mluvčího Jaroslava Mikošky měli v pondělí večer v kraji kvůli počasí skoro 60 výjezdů, z toho přes 40 na Břeclavsku.

Domů
Sdílet
Diskuse