Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. června 2022 10:00
Čas čtení 1:44
Vojtěch Vanda

Vědci vytvořili malé robotické ryby, které by měly sbírat mikroplasty z oceánů. Mají vlastní pohon a umí se opravit

Vědci vytvořili malé robotické ryby, které by měly sbírat mikroplasty z oceánů. Mají vlastní pohon a umí se opravit
Zdroj: Unsplash/Alexander Schimmeck
TECH ČÍNA VĚDA
Uložit Uložené

Vědci ze Sečuánské univerzity vytvořili miniaturní roboty ve tvaru ryby, jejichž úkolem bude sbírat mikroplasty z oceánů.

Představ si, že by v oceánu plavaly ryby, které by jej čistily od mikroplastů, aby v něm mohly žít ty opravdové. Na tomto projektu pracují výzkumníci ze Sečuánské univerzity. Podle jejich výzkumu publikovaném v časopisu Nano Letters pracují na modelech malých robotických rybek s vlastním pohonem, které na sebe navazují mikroplasty, a tím tak čistí vodu. Navíc jsou zhotoveny z materiálu, který se dokáže sám opravit. 

Doporučeno
VIDEO: Vědci vyvinuli robotický magnetický sliz, který dokáže uchopit předmět a pohybovat se s ním VIDEO: Vědci vyvinuli robotický magnetický sliz, který dokáže uchopit předmět a pohybovat se s ním 3. dubna 2022 19:02

Jak informuje The Guardian, problémy s mikroplasty jen tak nezmizí. Zdánlivě nekonečná produkce plastových obalů, lahví či tašek má za následek nejen znečištění planety hotovými produkty, ale také jejich malými fragmenty, které se dostávají do potravin, pitné vody a ničí živé organismy na zemi. Mikroplasty jsou velkým problémem, na který se věda snaží najít odpověď.

Jednou z cest by mohl být výzkum čínských vědců, kteří se snaží vytvořit malou robotickou rybu. Naprogramována je tak, aby plavala ve vodě a na své tělo navázala co nejvíce mikroplastů. Rybka je také velmi malá, má jen 13 milimetrů, obsahuje ale vlastní pohon a díky laserovému systému v ocasu dokáže uplavat až 30 milimetrů za sekundu, což se rovná rychlosti planktonu pohybujícího se ve vodě.

Materiál, ze kterého je ryba vyrobena, je inspirován mořem. Konkrétně perletí, což je vnitřní obal lastur škeblí. Díky vrstvení mikroskopických molekul, jež zachovalo specifický chemický gradient perleti, se povedlo vytvořit materiál, jenž je pružný a dokáže sám o sobě unést i pětikilové závaží. Nejdůležitější je ale adsorbční schopnost materiálu. Taková ryba díky silným chemickým vazbám a elektrostatickým interakcím s organickými barvivy, antibiotiky a těžkými kovy v mikroplastech dokáže částečky navázat.

„Poté, co robot shromáždí mikroplasty ve vodě, mohou vědci dále analyzovat složení a fyziologickou toxicitu mikroplastů,“ uvedla jedna z hlavních vedoucí projektu Jujan Wang z Institutu výzkumu polymerů Sečuánské univerzity. 

Doporučeno
Socioložka: Patriarchát, jak ho známe my, je provázán se systémem, který vedl ke změně klimatu. Přírodu jsme objektivizovali Socioložka: Patriarchát, jak ho známe my, je provázán se systémem, který vedl ke změně klimatu. Přírodu jsme objektivizovali 19. května 2022 11:30

Rybka se zvládne i sama opravit

Wang dodává, že materiál, ze kterého je malá ryba sbírající mikroplasty vyrobena, by podle prvních výzkumů mohl mít regenerační schopnosti, což by se hodilo, jelikož se počítá s tím, že rybky přijdou během sběru k újmě zejména v rozbouřených vodách. Vše je ale teprve na začátku a je potřeba více bádat.

Vědci nyní také zkoumají reálné podmínky, tedy jakým způsobem by bylo možné „roboryby“ využít v reálném životě. Momentálně dokáže tento vynález plavat na hladině, výzkumný tým pod vedením Wang se tak bude snažit sestrojit jiný čistič moří, který by dokázal sbírat mikroplasty i pod hladinou.

Dle jejího názoru se ale na konceptu malých rybek plovoucích na hladině dají vyvinout i další způsoby čištění oceánů založených na nanotechnologiích. „Domnívám se, že je nanotechnologie velkým příslibem pro stopovou adsorpci a sběr a detekci znečišťujících látek. Nejenže zlepšuje efektivitu, ale zároveň snižuje provozní náklady,“ dodává.

Domů
Sdílet
Diskuse