Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
30. června 2022 20:00
Čas čtení 2:29
Tereza Patočková ČTK

Kriminalisté z Brna pojmenovali novou korupční větev Stoka II a obvinili dalších devět lidí

Kriminalisté z Brna pojmenovali novou korupční větev Stoka II a obvinili dalších devět lidí
Zdroj: REFRESHER/Harold/volně k užití
NEWS BRNO POLICIE ČR
Uložit Uložené

V původní korupční kauze na radnici Brno-střed uložil Krajský soud v Brně bývalému místostarostovi a radnímu městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) 9,5 roku vězení. Z ovlivňování zakázek soud nepravomocně uznal vinu devíti lidí a dvou firem.

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili devět lidí a jednu firmu ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, spis nazvali Stoka II. Podle policistů obvinění ovlivnili desítky zakázek například nejmenované státní organizace, která působí v Jihomoravském kraji a na Vysočině. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Podle serveru Hospodářské noviny jde o bývalé manažery brněnské Správy železnic, stíháni jsou i někteří pracovníci Fakultní nemocnice Brno. Server uvedl, že o korupci v daných institucích už mluvil spolupracující obviněný v kauze Stoka – podnikatel Lubomír Smolka.

V původní korupční kauze na radnici Brno-střed uložil Krajský soud v Brně bývalému místostarostovi a radnímu městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) 9,5 roku vězení. Vinnými z ovlivňování zakázek soud nepravomocně uznal devět lidí a dvě firmy. Smolkovi soud uložil tři roky podmíněně odložené na pět let. Nově obviněný Smolka usiloval o nižší sazbu už v první větvi kauzy Stoka a taktéž vypovídal i v jiných případech. Smolka před několika měsíci redakci HN sdělil, že byl na výslechu naposledy letos v lednu a za svou výpovědí si v době, kdy mluvil s redaktory, i nadále stál.

Druhá větev a vánoční večírek

NCOZ v novém případu viní devět lidí a jednu firmu ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, čtyři z nich pak kriminalisté obvinili i z přečinu přijetí úplatku. Podle NCOZ obvinění nejméně od ledna 2014 do 7. března 2019 společně ovlivňovali zakázky malého rozsahu jedné státní organizace působící v Jihomoravském kraji a Kraji Vysočina a jedné právnické osoby působící v Brně. Šlo o zakázky na opravy a údržbu nemovitostí dotyčných subjektů. Ze zakázek se podle NCOZ odváděly procentuální částky z ceny jako úplatky pracovníkům, kteří zakázky měli na starosti.

Doporučeno
Toto je 12 Češek a Čechů hledaných Interpolem. Dopustit se měli znásilnění, vražd i pašeráctví Toto je 12 Češek a Čechů hledaných Interpolem. Dopustit se měli znásilnění, vražd i pašeráctví 25. června 2022 11:30

„Tímto způsobem byly podle závěrů kriminalistů NCOZ ovlivněny desítky zakázek,“ uvedla NCOZ. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě, zásah se uskutečnil 14. června. Ve věci vykonává dozor Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, pobočka Brno.

Podle HN jsou hlavními nově obviněnými, mimo spolupracujícího Smolky a jeho firmy Kros-stav, dva bývalí přednostové správy budov a bytového hospodářství brněnské Správy železnic. Ti HN své stíhání přiznali, vinu ale popřeli. Detektivové podle HN stíhají i některé ze zaměstnanců Fakultní nemocnice Brno. Smolka podle serveru vypověděl, že pracovníci zdejšího investičního oddělení po něm chtěli za získání zakázky příspěvek 20 000 na vánoční večírek. Tendr se konal jen naoko, všechny soutěžní nabídky dodal ve skutečnosti on.

Vzorec za 47 milionů

Původní kauzou Stoka se nyní zabývá justice, v případu údajného ovlivňování zakázek čelilo obžalobě 11 lidí a dvě firmy. Krajský soud v Brně uznal vinnými na konci letošního května devět lidí a dvě firmy. Nejvyšší trest uložil bývalému místostarostovi a radnímu městské části Brno-střed Jiřímu Švachulovi (dříve ANO), a to 9,5 roku vězení. Švachula byl podle obžaloby hlavou organizované skupiny, která zakázky ovlivňovala. Švachula vinu popírá. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Bývalý místostarosta brněnských Ivanovic Petr Liškutin dostal podmínečný trest.

Soud uložil tresty i dalším lidem. Vinnými v kauze uznal soud vedle Švachuly a Liškutina dalších sedm obžalovaných a dvě firmy. Podle rozsudku šlo o organizovanou skupinu s respektováním hierarchie, kdy její činnost směřovala k zadávání veřejných zakázek a poskytování neveřejných informací vybraným společnostem, které za tyto informace odváděly předem smluvený úplatek. Nejčastěji šlo o deset procent. Úplatky si pak podle předsedkyně senátu dotyční dělili podle předem stanoveného vzorce.

Doporučeno
Krabice od vína se 7 miliony korun a roky trvající obstrukce. Toto jsou klíčové momenty kauzy Davida Ratha, od níž uběhlo 10 let Krabice od vína se 7 miliony korun a roky trvající obstrukce. Toto jsou klíčové momenty kauzy Davida Ratha, od níž uběhlo 10 let 14. května 2022 14:30

Korupce na radnici se podle žalobkyně odehrávala při zadávání veřejných zakázek v letech 2015 až 2019. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky činily obvykle zmíněných deset procent ceny zakázky.

Firem zúčastněných v systému bylo několik a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní podle obžaloby dělaly takzvaně křoví. Výše úplatků podle žalobkyně dosáhla až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek městské části Brno-střed a o další desítky ovlivněných zakázek na správě nemovitostí městské části.

Domů
Sdílet
Diskuse