Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
6. července 2022 14:06
Čas čtení 1:21
Tereza Patočková ČTK

V červenci můžeš vidět čtveřici planet pouhým okem

V červenci můžeš vidět čtveřici planet pouhým okem
Zdroj: Unsplash/Braňo
NEWS VESMÍR ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Venuši, Mars, Jupiter a Saturn můžeš vidět v červenci brzy ráno bez dalekohledu. Ten budeš potřebovat až ke konci měsíce při přechodu dvou měsíců Jupiteru.

Čtveřici planet viditelných pouhýma očima, noční svítící oblaka i Mléčnou dráhu můžeš vyhlížet na červencové obloze. Venuši, Mars, Jupiter a Saturn lze spatřit brzy ráno. Uvedl to tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan. Koncem měsíce bude také viditelný přechod dvou měsíců Jupiteru, k tomuto pozorování však budeš potřebovat malý dalekohled.

Anketa:
Budeš pozorovat planety na obloze?
Jasně, přivstanu si!
Jo, ale nepůjdu spát a počkám si.
Ne. / Je mi to jedno.
Jasně, přivstanu si!
72 %
Jo, ale nepůjdu spát a počkám si.
21 %
Ne. / Je mi to jedno.
6 %

Suchan uvedl, že v současnosti lze spatřit Venuši, Mars, Jupiter a Saturn před svítáním. Nejprve se podle něj objevuje Saturn, pak přibudou Jupiter, Mars a Venuše jako jitřenka. Nastává také nejlepší období viditelnosti Saturnu, brzy bude na obloze vidět po celou noc. 

„Také pořád ještě vyhlížíme noční svítící oblaka. Tedy oblačnost, která je v 85 kilometrech nad povrchem Země – nejvyšší oblačnost, kterou můžeme pozorovat,“ upozornil Suchan agenturu ČTK. „Je to taková stříbrná pavučina. Nastává zhruba hodinu a půl po západu Slunce, anebo hodinu a půl před jeho východem,“ popsal Suchan úkaz spjatý s týdny kolem letního slunovratu. „Slunce zapadá jen velmi mělce pod obzor, a to znamená, že svítí v tu dobu vysoko do atmosféry a osvětluje oblačnost,“ vysvětlil. Noční svítící oblaka se objevují nepravidelně.

mapa
Zdroj: Archiv Astronomického ústavu AV ČR

Nad ránem 26. července pak nastane současný přechod dvou měsíců Jupiteru. K tomuto zážitku však budeš potřebovat alespoň malý přenosný dalekohled. „Měsíce jsou vidět triedrem, a když budou předcházet před planetou, uvidíme je jako černé tečky. Můžeme pozorovat i vstup měsíce před planetu, anebo, když dochází k zákrytu, za planetu,“ popsal Suchan. Doporučil, aby lidé použili stativ nebo si triedr zafixovali jiným způsobem. „Protože jinak se vám to strašně chvěje a nevidíte tam nic,“ dodal.

Doporučeno
Dnes začíná astronomické léto. Přečti si, jak starověké kultury slavily slunovrat Dnes začíná astronomické léto. Přečti si, jak starověké kultury slavily slunovrat 21. června 2022 10:29

Suchan také připomněl, že v létě se vysoko nad obzorem klene Mléčná dráha. „Prochází typickými letními souhvězdími, jako je Labuť a Orel. Ale krásně vidět je jen tam, kde je nižší světelné znečištění,“ upozornil Suchan. Nejlepší podmínky pro pozorování Mléčné dráhy jsou právě v letních měsících a během zimy.

Na noc z 12. na 13. srpna letos připadá maximum meteorického roje Perseid, v té době však budou špatné podmínky pro jeho pozorování. „Noc před tím bude úplněk,“ podotkl Suchan. Perseidy jsou aktivní mezi 17. červencem a 24. srpnem.

Domů
Sdílet
Diskuse