Průzkum týkající se životní úrovně v České republice vydal Ústav empirických výzkumů STEM.
Ústav empirických výzkumů, z.ú., STEM pokládal 1018 respondentům starším osmnácti let otázky týkající se životní úrovně v období od 10. až 20. června, což jsou skoro čtyři měsíce po vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu, v jehož důsledku se v mnoha sektorech zdražovalo.
V červnovém průzkumu STEM více než čtyři pětiny Čechů uvádí, že se podle nich situace ohledně zdražování do budoucna nezlepší. Celých 80 % tvrdí, že kvůli stoupajícím cenám energií muselo začít více šetřit a omezovat některé své potřeby, vyplývá to z tiskové zprávy.
Téměř 65 % se obává chudoby, přičemž podle nich vláda nepodniká dostatečné kroky, aby propadu životní úrovně občanů zabránila. Situace spojená s rostoucími cenami také proměnila některé jejich preference, a tak by teď větší skupina lidí namísto investic do ochrany životního prostředí dala přednost navýšení sociálních dávek.
Z průzkumu také vyplývá, že snížení životní úrovně se více obávají ženy a lidé s nižším vzděláním. Mezi vysokoškoláky vyjádřilo takovou obavu 54 procent z oslovených. Přesvědčení, že situace bude o rok lepší, vyslovilo 18 procent lidí. Nejčastěji to byli mladí do 29 let a poté lidé, kteří se považovali za ekonomicky dobře zajištěné. Naděje na zlepšení vyjádřilo 35 procent z nich. Naopak pouze sedm procent lidí, kteří se označili za špatně zajištěné, očekává, že se situace zlepší.
„Situace nejcitelněji dopadá na lidi starší 60 let, 89 procent z nich tvrdí, že se už museli začít více uskromňovat. Naopak největší skupina z těch, kteří zatím k větším úsporným opatřením nemuseli přistoupit, je mezi mladými lidmi do 29 let,“ uvádí průzkum.
Snahu vlády zabránit nárůstu chudoby označilo jako dostatečnou 16 procent dotázaných, přičemž většinu z toho tvoří voliči vládní ODS. Podle zbývajících 84 procent vláda nedělá dost proti zhoršení životní situace občanů.