Vědci z Vrije Universiteit Amsterdam (VUA) v Nizozemsku zaznamenali kontaminaci mikroplasty v hovězím a vepřovém mase a také v krvi zvířat na farmách.
V rámci své pilotní studie vědci objevili částice, včetně polyethylenu a polystyrenu, ve třech čtvrtinách testovaných masných a mléčných výrobků a v každém vzorku krve. Plasty byly objeveny také v 18 z 25 vzorků kravského mléka, a to jak v baleném mléce ze supermarketů, tak z farem. Mikroplasty byly také v každém testovaném vzorku krmných granulí, což ukazuje na potenciálně důležitou cestu kontaminace.
Zatím ovšem není jisté, zda plastové částice nalezené ve vzorcích masa ze supermarketů a farem pocházejí z plastových obalů nebo z expozice zvířat plastům při zpracování, v krmivu, ve vodě nebo ve vzduchu.
„Zdá se, že alespoň část potravinářských výrobků, včetně těch ze supermarketů, se zpracovává na krmivo pro hospodářská zvířata i s obaly. To škodí nejen dobrým životním podmínkám zvířat, ale možná i nám samotným. S největší pravděpodobností téměř každý steak a hamburger obsahuje malé kousky plastu,“ popsala pro server Food Matters ředitelka nadace Plastic Soup Foundation Maria Westerbos. Dodala, že za to nejsou zodpovědní zemědělci.
Podle skupiny se nizozemský úřad pro bezpečnost potravin a spotřebního zboží (NVWA) řídí referenčním akčním bodem, který povoluje kontaminaci obalového materiálu v potravinářských výrobcích pod úrovní 0,15 %. Nizozemsko je největším vývozcem masa v EU.
Stejný vědecký tým letos v březnu poprvé zaznamenal mikroplasty v lidské krvi, přičemž při testování živočišných produktů použil stejné metody. Objev částic v krvi ukazuje, že mohou cestovat po těle a usazovat se v orgánech.
Do životního prostředí se vypouští obrovské množství plastového odpadu a mikroplasty zamořují celou planetu. Již dříve bylo známo, že lidé tyto drobné částice konzumují prostřednictvím potravin a vody a také je vdechují, dopad na zdraví ale zatím není znám.