Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
23. července 2022 10:30
Čas čtení 5:14
Ilona Hobzová

Amy Winehouse: Geniální zpěvačka, která nezvládla slávu ani boj s démony

Amy Winehouse: Geniální zpěvačka, která nezvládla slávu ani boj s démony
Zdroj: Fotograf Phillip Massey/FilmMagic
HUDBA KONTROVERZNÍ UMĚLCI
Uložit Uložené

Přinášíme profil britské zpěvačky a skladatelky.

23. července 2011 zemřela Amy Winehouse. Život britské jazzové, soulové rhythm'n'bluesové zpěvačky a skladatelky vyhasl, když jí bylo pouhých sedmadvacet let. Stala se tak součástí Klubu 27, jak fanoušci označují skupinu hudebníků, jejichž život skončil předčasně v tomto věku. Podobně jako jiné členy této skupiny poznamenaly život Amy Winehouse alkohol a drogy. Do historie hudby se ale zapsala zlatým písmem a stala se světovou hvězdou, která stojí za hity Back to Black, Rehab, Valerie nebo You Know I'm No Good.

Rebelkou byla od dětství

Životní příběh jedné z nejtalentovanějších umělkyň se začal psát 14. září 1983 v Londýně, kde se narodila do židovské rodiny jako Amy Jade Winehouse. Otec Mitch se živil jako taxikář, matka Janis jako lékárnice. Mitch v televizním dokumentu Amy přiznal, že byl manželce několikrát nevěrný, rozvedli se ale až v době, kdy jejich dceři bylo devět. Amy byla vždy problémové dítě, sama ale vzpomínala, že po rozvodu rodičů se z ní stala ta pravá rebelka. 

Do svých devíti let jsem byla ostýchavá holčička. Když se naši rozvedli, nabrala jsem kurz. Říkala jsem si: budu si nosit co chci, budu mluvit jak dlaždič, budu se malovat, to bude super. Měla jsem tetování, piercing všude možně, chodila jsem za školu, našla si kluka. (Dokument Amy, 2015)

Protože byla její matka po rozvodu ve výchově příliš tolerantní, Amy měla v pubertě problémy. Ve třinácti letech začala brát antidepresiva a navštěvovat terapie, později ji vyhodili z prestižní divadelní školy. 

Pop ji nebral, prorazila díky bývalému spolužákovi

Hudbou byla díky své rodině obklopena od dětství. Měla ji v krvi, její příbuzní z matčiny strany byli hudebníci. Ve třinácti letech začala hrát na kytaru, brzy skládala vlastní písně. Směrem, který ji ovlivnil, byl jazz. „Prostě se mi líbil. Dinah Washington, Sarah Vaughan, Tony Bennett. Zpěv jsem odkoukala od Monka a jazzových sólistů, popoví zpěváci mě nebrali,“ vzpomínala.

Amy Winehouse v roce 2003.
Amy Winehouse v roce 2003. Zdroj: Getty Images

Od šestnácti vystupovala s malým jazzbandem a dalšími lokálními skupinami. Zpívání v té době ji bavilo, ale nemyslela si, že by se tím mohla živit. Za to, že se její zpívání přeměnilo v profesionální kariéru, částečně vděčí zpěváku a svému bývalému spolužáku Tyleru Jamesovi. Ten jí umožnil nahrát demonahrávku, kterou následně poslal na vyšší místa. Zájem o podepsání smlouvy s mladou umělkyní nakonec projevilo hudební vydavatelství Island Records. 

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse