Speciální med z Turecka měl na malou medvědici silný vliv.
V severozápadním Turecku zachránili dezorientované medvědí mládě, které se zřejmě předávkovalo tzv. „šíleným medem“. Med s halucinogenním efektem podle Guardianu pochází z místního druhu rododendronů, které produkují speciální neurotoxin se schopností navodit pocity euforie a silné halucinace u savců.
Medvěd na tripu
Samička se rychle stala známou díky krátkému videu, na němž sedí opřená o roh přívěsu. Viditelně oslabené zvíře se potácelo po lese, když ho lidé zachránili a odvezli k veterináři. Podle úředníků je medvídě v dobrém stavu a brzy ho propustí zpět do lesa.
A disoriented brown bear cub in Turkey’s Duzce province was rescued after it was believed to have consumed an excessive amount of ‘mad honey’, a type of honey that can have hallucinogenic effects. The cub is doing well and will likely be released into the wild soon. pic.twitter.com/m7kqTg4m95
— Middle East Eye (@MiddleEastEye) August 12, 2022
Med, který v turečtině nazývají deli bal, vyrábějí včelaři v malém množství v horském pásmu Kaçkar. Kromě tohoto pásma rostou halucinogenní rododendrony už jen na úpatí Himálaje. Med vyrobený z nektaru těchto květin má načervenalou barvu, ostrou vůni a hořkou chuť. U savců může vyvolat omámení.
Místní jej běžně používají jako léčivo: Malá lžička medu se smíchá s horkou vodou nebo mlékem při domácí léčbě vysokého krevního tlaku, impotence a několika dalších zdravotních problémů.
Při předávkování však vede k nebezpečným komplikacím včetně závratí, srdečních zástav a jiných srdečních problémů nebo ve vzácných případech až ke smrti. V Turecku každoročně přijmou nemocnice desítky lidí, kteří se tímto medem přiotrávili.