Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 26. 9. 2022 svátek má Andrea

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News

Města a obce se bojí, že kvůli cenám energií budou muset omezit i běžný provoz. V krajních případech hrozí uzavření škol

Svaz měst a obcí České republiky žádá vládu, aby věnovala pozornost a pomoc při růstu cen energií také městům a obcím, které by v případě nadměrných cen musely omezit svou činnost.

Vojtěch Vanda, ČTK
2. září 2022, 15:40 Čas čtení: 2:50
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Města a obce se bojí, že kvůli cenám energií budou muset omezit i běžný provoz. V krajních případech hrozí uzavření škol
Zdroj: Unsplash/Carl Campbell
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
News
0
Vojtěch Vanda
ČTK
2. září 2022, 15:40
Čas čtení: 2:50

Města a obce se bojí, že kvůli cenám energií budou muset omezit i běžný provoz. V krajních případech hrozí uzavření škol

Svaz měst a obcí České republiky žádá vládu, aby věnovala pozornost a pomoc při růstu cen energií také městům a obcím, které by v případě nadměrných cen musely omezit svou činnost.

Vojtěch Vanda
ČTK
2. září 2022, 15:40
Čas čtení: 2:50
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Města a obce se bojí, že kvůli cenám energií budou muset omezit i běžný provoz. V krajních případech hrozí uzavření škol
Zdroj: Unsplash/Carl Campbell

Města a obce v České republice budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz, pokud vláda nepřijde s krizovým scénářem. Drtivé většině obcí končí se závěrem letošního roku smlouvy s fixovanými cenami energií, na příští rok tak nemají energie zajištěné. Novinářům to dnes řekli zástupci Svazu měst a obcí České republiky (SMO ČR).

Podle nich hrozí v nejhorším případě uzavírání mateřských nebo základních škol, omezování veřejných služeb a dopravní obslužnosti. Svaz vyzývá vládu k jednání, žádá stanovení krizového scénáře. Premiér Petr Fiala (ODS) řekl novinářům, že vláda připravuje řešení, které zajistí veřejným institucím a samosprávám energie za přijatelné ceny. Zmínil státního obchodníka s energiemi.

 

Svaz měst a obcí provedl šetření mezi obcemi, dostalo se mu stovek odpovědí. Zhruba v 90 procentech obcí, které svazu odpověděly, je situace velmi složitá. „Zaslali jsme našim členům e-mail s prosbou o jejich zkušenosti se současnou situací na energetickém trhu. Přišla smršť odpovědí, v nichž starostové popisují raketové zdražení, které nejsou schopni akceptovat bez radikálních úsporných škrtů na straně nejen investic, ale i běžného provozu města či obce,“ řekl předseda Svazu měst a obcí a starosta města Kyjov František Lukl.

 

Svaz chce, aby vláda přikládala obcím stejný význam jako například domácnostem, průmyslu nebo krajům. Kvůli hrozící nedostupnosti energií může podle Lukla narůstat sociální napětí i kriminalita. V prvním kroku sáhnou obce k úsporám v investicích, ohroženo tak může být čerpání evropských dotací, protože by se schválené projekty nemusely kvůli úsporám realizovat. V dalším kroku mohou obce šetřit na veřejných službách, například na provozu sportovišť.

V nejkrizovější situaci budou muset samosprávy sáhnout do rozpočtů veřejných služeb, což může být například svoz odpadu nebo údržba veřejných prostranství. Omezení provozu škol by mělo být podle svazu až posledním krajním řešením.

Fiala: Zřízení státního obchodníka s energiemi může být řešení

Svaz měst a obcí po vládě požaduje, aby samosprávy měly garantované dodávky energií prostřednictvím státního obchodníka nebo jinou formou. Svaz chce, aby měl k dispozici energie za přiměřené ceny. Pokud si vláda neuvědomí, že jsou obce její partneři, je podle Lukla odsouzená k neúspěchu. Vláda za posledního půl roku podle SMO komunikuje nedostatečně, svaz vyzval vládní představitele k pomoci městům a obcím několikrát.

 

Právě zřízení státního obchodníka s energiemi dnes zmínil jako možné řešení premiér Fiala. „Pokud se nepodaří rychlým způsobem ceny energií zkrotit, zastropovat nebo najít nějaké podobné řešení, tak přijdeme s nástrojem, který zajistí veřejným institucím a samosprávám dostatek energie za přijatelné ceny,“ uvedl. „Řešení jde směrem k vytvoření státního obchodníka s energiemi, který by mohl dodávat energii za přijatelné ceny všem těmto institucím,“ dodal předseda vlády.

Místopředseda SMO a starosta obce Velký Osek Pavel Drahovzal upozornil, že dotazníkové šetření se týkalo obcí všech velikostí. Svaz uvedl, že vláda musí brát v úvahu, že tuzemská města a obce patří mezi významné veřejné zadavatele a tahouny regionálního rozvoje. V roce 2020 tvořily obecní zakázky podle svazu bezmála 20 procent všech veřejných zakázek v ČR.

 

„Dojde-li k radikálnímu omezení městských a obecních investic, nebudou negativní projevy omezeny pouze na zpomalení či přímo zastavení běhu obecních investičních plánů, ale budou mít dopady i na příjmy lokálních živnostníků a tím i rodinné rozpočty,“ dodal Drahovzal.

Ceny energií rostou i padají

Jak jsme tě informovali, ceny za energie, ale také pohonné hmoty a další nutnosti se v poslední době mění jako na horské dráze. V úterý zažila Pražská energetická burza (PXE) hluboký propad cen elektřiny poté, co se začalo uvažovat o celoevropském řešení této krize. Na konci týdne je ale zase evidentní jiný trend, a to rostoucí cena nafty oproti benzínu, která na některých místech zvýšila i o 5 korun na litr. 

 

Aby se zamezilo dalším skokům, chce Evropská unie postupovat jednotně. Jedním z největších problémů je v této situaci však konflikt na Ukrajině a dodávky plynu z Ruské federace. Jak informuje iDNES, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen navrhla, že by členské země Evropské unie měly přistoupit k zavedení cenového stropu na plyn dovážený z Ruska plynovody, jelikož Vladimir Putin díky tomu může manipulovat s cenami na evropském trhu s energiemi.

To všechno v době, kdy mělo Rusko obnovit proudění plynu plynovodem Nord Stream 1. Ruská strana reagovala tak, že pokud budou ceny zastropovány, Evropa si sama uškodí. O možnosti zavést maximální ceny ruského plynu budou za týden v pátek hovořit ministři energetiky zemí Evropské unie, uvedl web Euronews.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před hodinou
Recept na lepší umístění ve volbách? Stačí mít doktorský titul.
před 3 hodinami
V ruské vesnici nezbyli žádní muži. Všichni musí do války.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.