Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda ČTK
13. září 2022 v 15:40
Čas čtení 1:50

Podpis Babiše mladšího na listině k akciím Čapího hnízda nejspíš není pravý, tvrdí znalec

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Podpis Babiše mladšího na listině k akciím Čapího hnízda nejspíš není pravý, tvrdí znalec
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

Soud s bývalým premiérem Andrejem Babišem pokračuje. Podle písmoznalce Aleše Čulíka nemusí být podpis Babiše mladšího na listině k akciím Čapího hnízda pravý. Našel podobnosti s písmem předsedy ANO.

Podpis Andreje Babiše mladšího na listině k nabytí akcií společnosti Farma Čapí hnízdo pravděpodobně není pravý. U soudu to dnes uvedl písmoznalec Aleš Čulík. Zároveň řekl, že našel podobnosti s písmem Andreje Babiše staršího, tedy obžalovaného expremiéra a předsedy opozičního hnutí ANO. Podle znalce ale nelze učinit kategorický závěr, a to kvůli nedostatku srovnávacího materiálu. Informuje o tom ČTK.

12. září 2022 v 10:20 Čas čtení 4:48 Soud s Babišem: V obžalobě je všechno špatně, jsem nevinen. První soudní den v kauze Čapí hnízdo skončil Soud s Babišem: V obžalobě je všechno špatně, jsem nevinen. První soudní den v kauze Čapí hnízdo skončil

Babiš mladší tvrdí, že předmětnou listinu nepodepsal. Trvá také na tom, že jeho otec ho nechal v roce 2017 odvézt proti jeho vůli na Krym, aby proti němu nemohl svědčit v kauze dotačního podvodu týkajícího se stavby kongresového areálu Čapí hnízdo.

Čulík zkoumal v kauze pravost celkem tří podpisů Babiše juniora. U pražského městského soudu řekl, že nalezl rozdílné znaky, ale že jeho závěr je „ve formě pravděpodobnosti“. Při porovnání s písmem Babiše staršího pak našel „podobnosti, které mohou nasvědčovat autorství“. Formulovat jednoznačný závěr by podle něj ale bylo předčasné, protože nejdřív by se musel doplnit srovnávací materiál k písmu Babiše juniora. Tento materiál se shání obtížně, protože Babišův syn není českým občanem a žije ve Švýcarsku, doplnil znalec.

13. září 2022 v 13:42 Čas čtení 1:44 Soud chce vyslechnout Babiše mladšího, není jisté, zda dorazí. Jeho údajné zavlečení na Krym se řeší samostatně Soud chce vyslechnout Babiše mladšího, není jisté, zda dorazí. Jeho údajné zavlečení na Krym se řeší samostatně

Obžaloba tvrdí, že Babiš starší zajistil v roce 2007 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN Agro Pelhřimov (Agro a. s.), ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Akcie byly podle státního zástupce Jaroslava Šarocha zaplaceny z Babišova účtu. „Důvodem tohoto převodu akcií bylo účelové a formální vytvoření zdání, že společnost Agro a. s. je samostatný nezávislý malý nebo střední podnik, který není propojen se žádnou jinou společností,“ napsal.

Později Babiš podle obžaloby zajistil, aby bratr jeho partnerky získal většinu akcií, a to proto, aby jeho příbuzní neměli určité množství hlasovacích práv. Společnost tak podle obžaloby zdánlivě naplňovala definici nezávislého podniku a mohla se ucházet o padesátimilionovou dotaci.

Babiše mladšího má soud v plánu vyslechnout buď v pátek osobně, nebo v říjnu prostřednictvím videokonference ze Švýcarska.

Anketa:
Sleduješ kauzu Čapí hnízdo?
Ano.
Ne.
Ano.
67 %
Ne.
33 %

Jestli se v kauze nestíháš orientovat, připravili jsme pro tebe přehledný článek.

Soud s Andrejem Babišem

V kauze dotačního podvodu čelí obžalobě vedle expremiéra Babiše někdejší místopředsedkyně Farmy Čapí hnízdo Jana Nagyová, která žádost o dotaci podala. Oběma hrozí pět až deset let vězení.

REFRESHER se na první soudní den byl podívat. Andrej Babiš zde tvrdil, že je nevinen, že je kauza zpolitizována a že trestní stíhání vzniklo na základě účelového překroucení definice malého a středně velkého podniku. „V obžalobě je všechno špatně, ani číslo popisné nesedí,“ zdůraznil. První den soudu, který se vedl i s Janou Nagyovou, skončil krátce před třetí hodinou odpolední. Celý soud by pak měl trvat minimálně do října. 

Žalobce Jaroslav Šaroch navrhuje pro Andreje Babiše i jeho tehdejší poradkyni Janu Nagyovou tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Z prvního dne jsme ti navíc přinesli i fotoreportáž, na kterou se můžeš podívat tady

Domů
Sdílet
Diskuse