Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda
17. září 2022 v 13:50
Čas čtení 1:23

„Nedělejte to.“ Biden varoval Putina před použitím nukleárních zbraní

Kategorie:
News
Uložit Uložené
„Nedělejte to.“ Biden varoval Putina před použitím nukleárních zbraní
Zdroj: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden byl hostem CBS News v pořadu 60 Minutes. Zde odpověděl na otázku, jak by USA reagovaly v případě, že by Putin, toho času tlačen ukrajinskou protiofenzivou, uvažoval o použití chemických či nukleárních zbraní.

Ukrajinská úspěšná protiofenziva zahání prezidenta Ruské federace Vladimira Putina do kouta. Co by vzkázal americký prezident Joe Biden svému protějšku, kdyby se rozhodoval, jestli použije chemické nebo nukleární zbraně? Tuto otázku položil reportér CBS v pořadu 60 Minutes hlavě USA. „Nedělejte to,“odpověděl jednoduše Biden.

16. září 2022 v 9:56 Čas čtení 0:55 V ukrajinském Izjumu byl objeven masový hrob se 440 těly. Zelenskyj nález přirovnal k masakru v Buči V ukrajinském Izjumu byl objeven masový hrob se 440 těly. Zelenskyj nález přirovnal k masakru v Buči

O úspěších ukrajinské protiofenzivy jsme tě informovali minulý týden. Obráncům invaze ze strany Ruské federace se povedl velký územní zisk na severovýchodě fronty kousek od města Charkov.

Vojáci vytlačili Rusy až k městu Kupjansk, které leží 124 kilometrů jihovýchodně od Charkova, a následně dosáhli Izjumu, důležité zásobovací křižovatky na Donbasu, o kterou se vedly v dubnu těžké boje a Rusko ji získalo jen s těžkými ztrátami. Ostatně o tom, jaká utrpení si museli zažívat civilisté Izjumu za ruské okupace, se dozvíš zde

Vojenské zisky, které se daří Ukrajincům od začátku září získávat, ztráta mužů i techniky, podkopaná morálka a další atributy mohou v Kremlu vyvolávat různorodé vášně. Z toho důvodu se reportér CBS zeptal v rozhovoru s Joem Bidenem na to hlavní – co by vzkázal Putinovi, který by se rozhodoval, jestli použít chemické či nukleární zbraně.

10. června 2024 v 14:00 Čas čtení 5:27 Jak se z chudé dívky s depresemi stala ikona pro celý módní svět. Kdo je milionářka Emma Chamberlain? Jak se z chudé dívky s depresemi stala ikona pro celý módní svět. Kdo je milionářka Emma Chamberlain?

„Nedělejte to. Změnilo by to tvář války tak jako žádná událost předtím od druhé světové války,“ odpověděl Biden rozhodně. Dodal, že i kdyby věděl, jaké by to mělo důsledky, tak by to médiím neřekl. „Ale důsledky by to mělo. Mimo jiné by se stali (Rusko, pozn. red.) většími vyvrhely, než kdy byli. V závislosti na rozsahu toho, co dělají, určí, jaká reakce nastane,“ odpověděl.

Rusko tvrdí, že nukleární zbraně použít nechce

Ruská armáda nicméně v minulosti dala najevo, že nehodlá použít jaderné zbraně. Tamní ministerstvo zahraničí se nechalo slyšet, že by to nebylo v souladu s „cíli speciální operace“, jak tamní propaganda invazi nazývá. Stejně hovořil i ruský velvyslanec v Británii Andrej Kelin. Jediný případ, kdy by něco takového mohlo přijít, je ohrožení existence vlastního státu. 

Domů
Sdílet
Diskuse