Brněnským lídrům a lídryním do komunálních voleb jsme položili několik otázek, které zajímají voliče. Kromě toho jsme jim ale dali prostor vyjádřit se i k tomu, co je pro ně prioritou.
V předešlých článcích jsme se věnovali:
> Rostoucím cenám bytů a nedostupnému bydlení.
> Dopravní situaci v Brně.
> Chátrajícímu fotbalovému stadionu Za Lužánkami.
> Extrémním vlnám veder a ochlazení města.
> Nedostatku parkovacích míst pro místní občany.
Komunální volby se uskuteční již 23. a 24. září 2022. Připravili jsme sérii článků, v nichž představujeme názory politických stran a hnutí na témata, která trápí naše čtenáře a čtenářky. Tentokrát jsme se lídrů a lídryň ptali, co je jejich prioritou.
Co bude vaší prioritou?
Piráti (Marek Lahoda): Našimi prioritami jsou dostupné bydlení, udržitelná doprava a kvalitní životní prostředí
Naše tři hlavní priority jsou dostupné bydlení, udržitelná doprava a kvalitní životní prostředí. O všem jsem tu už mluvil, tak to jen na závěr krátce shrnu.
Bydlení v Brně musí být dostupné. Podpoříme proto výstavbu nových městských i družstevních bytů a také šetrnou výstavbu soukromou. Zavedeme skutečně rovný a transparentní systém přidělování městských bytů. Nepodpoříme privatizace městských bytů.
Udržitelná doprava je hodně o správném nakládání s parkováním aut i o okruzích a pečlivých rekonstrukcích ulic. Ale o tom už bylo řečeno dost výše. Dopravní indukce naštěstí funguje na všechny druhy dopravy. Proto náš plán, jak lidem v Brně zajistit kvalitní, rychlou, příjemnou a především bezpečnou dopravu, zahrnuje také:
> Kvalitní MHD (více spojů, moderní klimatizovaná vozidla a rozšíření tratí).
> Konečně začít budovat síť bezpečných páteřních cyklostezek.
> Při rekonstrukcích ulic myslet na lidi. Ne pouze na auta a beton, ale i na pěší, MHD, kola a stromy.
> Bezbariérové město prostupné pro matky s kočárkem i pro hendikepované.
A pro kvalitní životní prostředí v první řadě vrátíme stromy zpátky do ulic. Na budovy osadíme zelené fasády a střechy. Zřídíme nové parky a vodní prvky v ulicích. Budeme klást důraz na ochranu ovzduší, snížení hluku i světelného smogu. Realizujeme opatření z Akčního plánu SECAP vedoucí k mitigaci a adaptaci na klimatickou změnu.
Na závěr bych už jen krátce zmínil, že všech 11 pirátských priorit pro Brno i celý náš program, včetně našich dosavadních úspěchů ve vedení města, najdou čtenáři již brzy na našem webu.
Koalice Žít Brno a Strana zelených (Jana Drápalová): Chceme město, které svým občanům nabízí podmínky pro aktivní a kvalitní život
Naší prioritou bude město, které nabízí svým občanům podmínky pro aktivní a kvalitní život s dostatečnou nabídkou pracovních příležitostí v lukrativních oborech, kvalitní vzdělání pro děti včetně dostatku míst v mateřských školách a pestrý kulturní a komunitní život. Město s komfortní veřejnou dopravou a bezpečnými ulicemi pro pohyb chodců a cyklistů. Město, které myslí i na budoucí generace, a proto se chová odpovědně ke klimatu, snižuje spotřebu energie a využívá moderní technologie, obnovitelné zdroje, například štěpku k výrobě tepla. Znovu zřídíme Fond rozvoje bydlení, ze kterého budeme občanům poskytovat půjčky na fotovoltaiku, úspory energií a podobně.
ČSSD (Jiří Oliva): Zasadíme se o dostupné bydlení a budeme bojovat proti drahotě
Naší prioritou je dostupné bydlení, což už jsem popsal v odpovědi na první otázku. Další naší prioritou je boj proti drahotě. Když pravicová konzervativní vláda ČR nedostatečně řeší ulehčení lidem při propadu jejich životní úrovně, tak alespoň my v Brně chceme bojovat proti drahotě v oblastech, které může město ovlivnit. Na rozdíl od odstrašujícího příkladu ČEZu (ze 70 % vlastněn státem), který ztrojnásobil zisk a vyplatil rekordní dividendy, v Brně chceme, aby Brněnské vodárny a kanalizace (z 51 % vlastněné městem) generovaly jen minimální zisk a aby DPMB (100% vlastněný městem) nezdražil jízdné – chceme co nejdostupnější hromadnou dopravu, brněnské teplárny (100% vlastněné městem) musíme zbavit závislosti na cenách plynu.
V obecních bytech nechceme zdražovat nájemné. Prostě chceme solidaritu proti chamtivosti. Chceme sociální spravedlnost. Dalšími našimi prioritami je čisté a zelené město, podpora cyklodopravy, budování nových veřejných sportovišť a podpora sportu hlavně dětí a mládeže, podpora rodin.
Koalice KDU-ČSL a STAN (Petr Hladík): Prioritou jsou pro nás otázky bydlení, životního prostředí, komunitního života a veřejného prostoru
Jsme hlasem rodičů. Prioritou naší koalice je proto otázka bydlení, životního prostředí, komunitního života a veřejného prostoru. Chceme pomoci rodičům, a to nejen malých dětí, ale i rodičům, kteří přicházejí do seniorského věku. Rodičům dětí do 18 let chceme přispět skrze rodičovské vouchery částkou 6 tisíc korun každý rok na aktivity jejich dítěte.
Chceme Brno, ze kterého se lidi nebudou stěhovat, ale budou v něm chtít aktivně žít. Proto musíme myslet na budoucnost a kromě průjezdnosti města a parkování musíme klást důraz na dostatek zeleně ve městě, dostatek míst ve školkách, čistotu a kvalitní občanskou vybavenost. Důležitá je pro nás také úprava veřejného prostoru.
Koalice ODS a TOP 09 (Markéta Vaňková): Důraz klademe na bytovou výstavbu a energetickou soběstačnost
Naší hlavní prioritou je bytová výstavba včetně zajištění podmínek pro její rychlost. Zásadní bude družstevní bydlení a pokračování spolupráce s investory, kteří v našem městě plánují stavět. Neméně důležité jsou s tím úzce související oblasti – doprava a veřejné služby. Chceme proto zajistit budování dalších úseků Velkého městského okruhu, dopravní komfort přinese také rozšiřování parkovacích kapacit, podpora městské hromadné dopravy, cyklistické dopravy a pěších. Postupně rozšíříme síť škol a školek, zaměříme se na sociální a sociálně-zdravotní služby, kde jsme už dnes v mnoha oblastech na špičce.

Maximálně se zaměříme na energetickou soběstačnost a bezpečnost města. Klíčovými projekty jsou nový kotel na dřevní štěpku v teplárnách, navýšení kapacity městské spalovny a výstavba horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna. K zajištění dodávek tepla do našeho města by tak měla stačit polovina dosavadního množství plynu.
Budeme pokračovat v realizaci největších strategických projektů – nového hlavního nádraží, multifunkční haly u výstaviště a Janáčkova kulturního centra. I nadále bude pokračovat významná podpora kulturní scény i akcí a festivalů ve veřejném prostoru, stejně jako špičkového nebo rekreačního sportu v Brně.
Garantujeme dlouhodobě vyrovnané financování města spojené se snižováním provozních výdajů, peníze ušetříme snižováním byrokracie a přechodem na digitální řešení. Městské služby sjednotíme do jedné webové platformy a aplikace. Zajistíme robustní financování velkých projektů a čerpání dotací.
BRNO+ (Robert Kotzian): Brno bude průjezdné, bezpečné a nabídne dostupné bydlení
Máme tři programové priority. Za prvé, průjezdné město a parkování. O tom jsem již hovořil. Druhou naší prioritou je bezpečí a pořádek. Základním úkolem městské policie je bezpečnost města a veřejný pořádek. Ne pokuty. Do strategických dokumentů města doplníme hrozbu nelegální imigrace z muslimského světa a její dopady na bezpečnost obyvatel. Odstrašujících příkladů včasného neřešení této otázky najdeme po Evropě příliš mnoho. Třetí naší prioritou je bydlení, k čemuž jsem se vyjádřil v odpovědi na Vaši první otázku.
SPD (Tomáš Skřička): Zlepšíme oblast zdravotní péče, školství, sociálních služeb a volnočasového využití
Všestranně přispět ke spokojenému životu občanů v Brně. To znamená především klást důraz na rozvoj veřejných městských služeb – zdravotní péče, školství, sociálních služeb a volnočasového vyžití. Řešit kritickou situaci v oblasti bydlení a zhoršování bezpečnosti. A už nikdy nedopustit ostudu v souvislosti s naprosto nedůstojnou oslavou 200. výročí narození Johanna Gregora Mendela v podobě rozkopaného Mendlova náměstí a rozkopané zahrady kláštera, kde Mendel působil!
Komunální volby 2022, během kterých si Češi na další čtyři roky zvolí nové zastupitele na radnicích a magistrátech, se konají v pátek 23. září od 14:00 do 22:00 a v sobotu 24. září od 8:00 do 14:00. Volit mohou všichni občané České republiky, kteří v den voleb dosáhli věku 18 let, a to ve své obci.
K volbám si pak stačí přinést občanský průkaz nebo cestovní pas a volební lístky. Pokud bys je neměl, nemusíš se obávat. Od volební komise dostaneš lístky nové, které za plentou vyplníš, vložíš do šedé úřední obálky a vhodíš do urny.
Volební systém v komunálních volbách je o něco složitější než ten uplatňovaný pro volby do Poslanecké sněmovny. Nekroužkuje se, ale křížkuje. Hlasy je možné rozdělit mezi kandidáty z více stran. Volič buď může zakřížkovat celou stranu, nebo jednotlivé kandidáty z různých stran podle vlastních preferencí. Křížků pak občané mohou rozdat tolik, kolik je členů zastupitelstva.
Pokud by volič zakřížkoval politickou stranu nebo hnutí a zároveň by křížky rozdělil kandidátům stejné strany, křížky pro jednotlivé kandidáty by byly neplatné. V případě, že volič rozdá více křížků, než je členů v zastupitelstvu, jeho celý volební lístek bude neplatný.
Kandidovat do komunálních voleb může každý občan České republiky, který je starší 18 let a má v obci, v níž kandiduje, trvalé bydliště. Kandidáty nominují politické strany, ale občané mohou kandidovat i nezávisle. Ještě předtím však musí odevzdat petici podepsanou občany oné obce, na které musí být tolik podpisů, kolik je v obci voličů.
Ze statistik webu Volby vyplývá, že dvě třetiny kandidátů do letošních voleb jsou muži, nejčastěji ve věkové kategorii 45 až 49 let. Není výjimkou, že se mezi kandidáty nachází také senioři a seniorky ve věku nad 90 let.