Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ilona Hobzová TASR
13. prosince 2022 v 16:58
Čas čtení 1:02

Eva Kaili končí jako místopředsedkyně Evropského parlamentu, poslanci ji odvolali

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Eva Kaili končí jako místopředsedkyně Evropského parlamentu, poslanci ji odvolali
Zdroj: Wiki Commons/volně k užití

Eva Kaili je obviněná z praní špinavých peněz a korupce.

Poslanci Evropského parlamentu (EP) v úterý ve Štrasburku rozhodli o tom, že řecká europoslankyně Eva Kaili už nebude působit jako jedna z místopředsedkyň. Podle informací zpravodaje agentury TASR zvedlo ruku pro odvolání Kaili z funkce 625 europoslanců. Politička, která byla v pátek zadržena belgickou policií pro podezření z korupce, veškerá obvinění odmítá.

U obviněných se našly statisíce eur 

„Pozici místopředsedkyně nemůže zastávat nikdo, kdo čelí takto vážným obviněním z korupce. Její odvolání bylo nevyhnutelné. Musíme teď co nejrychleji vyšetřit, proč existující protikorupční mechanismy selhaly, a zjednat nápravu,“ citovala Česká televize europoslance Marcela Kolaju.

Policie obvinila čtyři osoby včetně Kaili v rámci vyšetřování souvisejícího s údajnými pokusy Kataru ovlivňovat rozhodnutí v europarlamentu. V domě jednoho z obviněných se během razie našlo 600 tisíc eur, dalších 150 tisíc se nacházelo v bytě jednoho z europoslanců. Další tisíce eur byly v kufrech v hotelovém pokoji.

Zda se nějaké peníze našly přímo u Kaili, její právník Michalis Dimitrakopoulos nepotvrdil ani nevyvrátil. „Je to tajné. Netuším, jestli byly nějaké peníze nalezeny nebo kolik jich bylo,“řekl pro řeckou soukromou televizi Open TV a doplnil, že jeho klientka je nevinná a s úplatky Kataru prý nemá nic společného. O tom, zda zůstane ve vazbě, nebo ji policie bude stíhat na svobodě, se rozhodne ve středu. Mezi zadrženými by podle médií měl být i její partner Francesco Giorgi. Jsou obviněni z praní špinavých peněz, korupce a zločineckého spolčení.

2. května 2024 v 15:42 Čas čtení 0:57 Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie

Korupční skandál také vedl k tomu, že v úterý odpoledne se v EP uskutečnila rozprava o obecné potřebě transparentnosti a odpovědnosti v evropských institucích. Hlasování je naplánováno na čtvrtek. 

Domů
Sdílet
Diskuse