Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 4. 2. 2023 svátek má Jarmila

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
Česko

Novoroční projev Petra Fialy: Česko na sebe může být hrdé

Fiala v projevu mluvil o tom, co Česko za posledních 30 let zvládlo, ale i o problémech, kterým čelí.

Ondřej Jarůšek
1. 1. 2023 20:31 Čas čtení: 2:05
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Novoroční projev Petra Fialy: Česko na sebe může být hrdé
Zdroj: Úřad vlády ČR
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
Česko
0
Ondřej Jarůšek
1. 1. 2023 20:31
Čas čtení: 2:05

Novoroční projev Petra Fialy: Česko na sebe může být hrdé

Fiala v projevu mluvil o tom, co Česko za posledních 30 let zvládlo, ale i o problémech, kterým čelí.

Ondřej Jarůšek
1. leden 2023, 20:31
Čas čtení: 2:05
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Novoroční projev Petra Fialy: Česko na sebe může být hrdé
Zdroj: Úřad vlády ČR

Premiér Petr Fiala (ODS) v neděli večer vystoupil v avizovaném novoročním projevu. V jeho úvodu připomněl třicáté výročí rozdělení Československa a řekl, že český národ na sebe podle něj může být hrdý. Promluvil také o problémech, ve kterých se nejen Česko v roce 2022 ocitlo, a zdůraznil nutnost solidarity.

„Česko na sebe může být hrdé“

„Česká republika se před 30 lety stala samostatným státem, protože dva národy se rozhodly, že nadále budou pokračovat každý sám. A domluvily se u jednacího stolu. Zvládly to se vzájemným respektem, rychle a především pokojně, tedy mírovou cestou,“ uvedl předseda vlády.

 

Zdroj: Úřad vlády ČR

 

Podle Fialy na sebe Češi mohou být hrdí za to, co za uplynulé tři dekády zvládli. „Začínali jsme jako chudá země, která se teprve nedávno vymanila z komunistického bloku. Naším hlavním cílem bylo zvládnout přechod mezi demokraticky a ekonomicky vyspělé země, naší touho bylo stát se součástí NATO a Evropské unie,“ řekl.

 

Jak Fiala dodal, tyto cíle se tehdy zdály nesmírně daleko, ale dosáhli jsme jich. „Jsme součástí demokratické Evropy a naši bezpečnost chrání členství v NATO,“ dodal s tím, že díky tomu mají dnešní i budoucí generace možnost žít lepší život než mnoho jiných lidí na světě.

Zdůraznil také nutnost solidarity v těžkých časech. „Dokázali jsme, že umíme držet při sobě, že umíme podat pomocnou ruku, když se ten druhý ocitne v nesnázích,“ řekl a vyzdvihl například pomoc při povodních před dvaceti lety.

„Bezpečnost může být ohrožena“

Fiala však zároveň zmínil, že naše bezpečnost není samozřejmostí, zejména v kontextu probíhající války na Ukrajině. „Může být ohrožena – například pokud Rusko na Ukrajině zvítězí,“ varoval.

 

S válkou na Ukrajině souvisí i inflace a ceny energií, které v uplynulém roce výrazně vzrostly. „Rád bych v této souvislosti zdůraznil jednu věc. Vládní strop není nástroj na to, jak pro všechny zajistit nízké ceny elektřiny a plynu. Vládní strop je pojistka, aby se tyto ceny zcela nevymkly kontrole,“ řekl.

 

Kromě toho Fiala poděkoval těm, kteří energiemi šetří, a zároveň také vyzval ohrožené skupiny lidí, aby čerpaly vládní pomoc. 

 

Premiér na závěr nabídl vyhlídku do začínajícího roku 2023, který podle něj nebude snadný, ale Česko jej dle jeho slov zvládne. „Nebude to jednoduchý rok, ale zvládneme ho. Tak jako jsme společně úspěšně zvládli těch předchozích třicet let. Tím jsem si zcela jist,“ uzavřel.

Fiala k lidem promluvil i v sobotu prostřednictvím sociálních sítí, kde uvedl, že rok 2022 byl v mnohém výjimečný, a připomněl problémy, kterým Evropa čelí. „Do Evropy se vrátila válka, která s sebou přinesla nejistotu, rozsáhlou energetickou krizi, zdražování. Česká republika musela rychle najít nové zdroje energií. Pomáhali jsme občanům, které krize zasáhla nejsilněji, stejně jako stovkám tisíc válečných uprchlíků, kteří u nás s důvěrou hledali bezpečí,“ napsal Fiala na Facebooku.

Projev měl i Vystrčil 

V neděli přednesl novoroční projev i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který připomněl 30 let od rozdělení Československa i válku na Ukrajině. Lidem zároveň poděkoval za solidaritu. Ruskou agresi označil za zrůdný počin, který ohrožuje naši bezpečnost i budoucnost. 

 

„Hluboko se klaním nad pomocí, kterou řada z vás poskytla Ukrajincům. Obdiv platí i za likvidaci požáru,“ uvedl s tím, proč je solidarita důležitá. „Přináší nám mezinárodní autoritu. Jsme silnou, krásnou, solidární zemí se silnými lidmi,“ dodal.

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: Úřad vlády ČR, facebook.com, ceskatelevize.czNáhledový obrázek: Úřad vlády ČR
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu česko
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.