Vědecký tým se snažil předejít nevyžádaným vedlejším účinkům hormonální formy antikoncepce.
Lidé by se mohli brzy dočkat antikoncepce určené pro osoby, které produkují spermie. V současnosti mají tito lidé pouze dvě možnosti: použít kondom nebo podstoupit chirurgický zákrok. Nová forma antikoncepce by měla zabránit otěhotnění tím, že blokuje receptor na vitamín A. Studie týkající se myší byla publikována v časopise The American Chemical Society Journal of Medicinal Chemistry. Nyní se nachází v rané fázi klinických studií na lidech, informuje o tom například Technology Networks.
Nehormonální forma antikoncepce je pro osoby produkující spermie poměrně atraktivní již několik let. V roce 2019 projevilo zájem o to, aby se podobný přípravek vytvořil, přibližně 70 % dotázaných mužů. Pilulka YCT529 momentálně prochází klinickým testováním na lidech. U myší snížila počet spermií o 45 %.
Podle doktora Abdullaha Al Nomana většina antikoncepčních přípravků cílí na hormon testosteron a jeho potlačení. To s sebou ale nese řadu nežádoucích vedlejších efektů. Projevit se může deprese, prudké přibírání na váze a zvýšení hladiny cholesterolu. „Chtěli jsme vytvořit nehormonální formu antikoncepce, abychom se těmto vedlejším účinkům vyhnuli,“ popsal loni Noman v tiskové zprávě.
Vědci se snažili vyvinout takový lék, který by inhiboval (snížil nebo blokoval aktivitu enzymu, pozn. red.) protein cyklin-dependentní kinázu 2 (CDK2). Skupina proteinů, do které patří, se podílí právě na tvorbě spermií. Myši, kterým receptor CDK2 chybí, jsou neplodné, což naznačuje možný cíl vědeckého týmu využít inhibici jako antikoncepční prostředek.