Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Kristýna Dobiášová ČTK
23. března 2023 12:05
Čas čtení 1:22

Nahrávka: Jurečka mi za rezignaci nabídl „držhubné“, tvrdí exšéf Úřadu práce ČR. Policie to prošetří (Aktualizováno)

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Nahrávka: Jurečka mi za rezignaci nabídl „držhubné“, tvrdí exšéf Úřadu práce ČR. Policie to prošetří (Aktualizováno)
Zdroj: Úřad vlády ČR

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nabídl tehdejšímu generálnímu řediteli Úřadu práce ČR Najmonovi, že pokud v klidu sám odejde z funkce, dá mu mimořádnou odměnu. Když se nedomluví, dostane špatné hodnocení. Věc prošetří policie.

Informovala o tom Mladá fronta Dnes s odkazem na nahrávku, kterou si Najmon při rozhovoru s Jurečkou pořídil, píše ČTK. Najmon na Jurečkův návrh nepřistoupil a ministr ho v polovině února odvolal. Jurečka se k obsahu nahrávky nevyjádřil, protože ji nezná, a podle mluvčí ministerstva se zachoval korektně. Najmon uvedl, že přijmout mimořádnou odměnu a odejít z úřadu dohodou bylo pro něj nepředstavitelné. Počítal s tím, že taková nabídka od Jurečky přijde a chtěl ji mít zaznamenanou.

Věc prošetří Národní centrála proti organizovanému zločinu. 

23. března 2023 10:51 Čas čtení 0:42 Česká pošta chce zrušit pobočky i pracovní místa. O práci přijde 2269 lidí Česká pošta chce zrušit pobočky i pracovní místa. O práci přijde 2269 lidí

„Považoval jsem tu nabídku na mimořádnou odměnu za ‚držhubné‘ nebo úplatek a myslím, že toto do státní správy nepatří,“ poznamenal k rozhovoru s Jurečkou. Své odvolání považuje za svévolné a nezákonné a proti rozhodnutí se koncem února odvolal.

Podle bývalého ředitele protikorupční organizace Transparency International Davida Ondráčky je postup ministra nepřípustný. „Buď jsou jasné důvody pro odvolání člověka, s jehož prací ministr není spokojený, nebo ne. Nabízet někomu jakýsi zlatý padák za to, že nebude dělat problémy, nebude se soudit a jednoduše zmizí, to si ministr nesmí dovolit,“ řekl deníku Ondráčka.

22. března 2023 17:38 Čas čtení 0:48 Kalkulačka: Vypočítej si, jaký budeš mít důchod Kalkulačka: Vypočítej si, jaký budeš mít důchod

Premiér Petr Fiala (ODS) se Jurečky zastal. Předseda vlády řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. Jurečka se podle něj snažil o změnu managementu a situaci odblokoval, což je dobrá zpráva i pro zaměstnance úřadů práce.

Ministr Jurečka se později odpoledne k celé věci vyjádřil. Řekl novinářům, že je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má podle něj Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

„Panu generálnímu řediteli jsem opakovaně říkal výtky. Nakonec jsem postupoval podle zákona. Předal jsem mu služební hodnocení, kde jsou shrnuty všechny věci, které jsem mu vytýkal... jasně odmítám jakékoliv nařčení, že jsem nepostupoval v souladu se zákonem,“ uvedl ministr.

Text jsme aktualizovali o vyjádření Mariana Jurečky. 

Domů
Sdílet
Diskuse