Vědecký tým z Newyorské univerzity (NYU) se domnívá, že objevil mechanismus, na jehož základě šediví vlasy. Toto zjištění by mohlo pomoci při vývoji léčby na změnu buněk s cílem zvrátit nebo zastavit tento proces. Informovala o tom TASR.
Nová studie naznačuje, že buňky ve vlasových folikulech se mohou stárnutím zasekávat a ztrácet tak svoji schopnost dozrávat a udržovat barvu vlasů, což vede k šedivění. Výzkum byl zaměřen na pigmentové buňky v kůži myší, také přítomných u lidí, které se nazývají melanocyty. Tým veden výzkumníky a výzkumnicemi z Grossmanovy lékařské NYU předpokládají, že pokud se jejich zjištění potvrdí i u lidí, mohou být schopni vynalézt způsob, jak zvrátit nebo zabránit šedivění vlasů.
Barva vlasů je řízena tím, zda neustále množící se zásoby melanocytů ve vlasových folikulech dostávají signál, aby se staly zralými buňkami, které tvoří proteinové pigmenty zodpovědné za barvu vlasů. Tým vědců a vědkyň zjistil, že během normálního růstu vlasů se buňky neustále otáčejí mezi částmi vyvíjejícího se vlasového folikulu. Právě uvnitř těchto částí jsou melanocyty vystaveny signálům, které ovlivňují zralost.
Fáze zralosti melanocytových buněk se podle týmu mění v závislosti na své poloze. Tím, jak vlasy stárnou – vypadávají a poté opakovaně rostou –, stále větší počet předmětných buněk uvízne v takzvané vydutině vlasového folikulu.
„Je to ztráta funkce podobné chameleonům v buňkách melanocytů, která může být zodpovědná za šedivění a ztrátu barvy vlasů,“ řekla Mayumi Ito, jedna z vedoucích výzkumnic dané studie, pro The Guardian.