Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Některé objekty jsou v prvotřídním stavu. Jiné chátrají a hrozí, že se stanou ruinami.
Rozklad budovy, o kterou se dlouhá léta nikdo nestará, je vidět už z dálky. Kdysi vyhlášená diskotéka Bajkal byla v 90. letech místem, kde se pravidelně potkávali mafiáni. Když k ní nyní přicházíme ve středu horkého letního týdne, pozorujeme jen starou socialistickou budovu v dezolátním stavu s rozbitými okny.
Ve známém klubu se v minulosti bavil i jeden z prvních porevolučních slovenských mafiánů Vladimír Daniš alias Tuti. Jeho násilné a okázalé chování bylo překážkou i pro jiné členy podsvětí, kteří se ho rozhodli zavraždit odpálením nástražné výbušniny. Mafiánův život skončil 6. července 1995 po výbuchu před budovou ministerstva financí.
Přečti si také rozhovor s bývalým agentem, který se infiltroval do slovenských mafiánských skupin. Podpoř naši práci tím, že se přidáš do klubu Refresher+.
Zamřížovaná okna nepomohla
Dostat se dovnitř není vůbec náročné. Pravá strana budovy postavené v 70. letech je sice pokryta mřížemi, ale provizorní vstup představují rozbitá skla na vchodových dveřích, což již v minulosti využilo mnoho urbexerů. Avšak vzhledem k tomu, že ke vstupu nemáme povolení od majitele objektu, poničený interiér pozorujeme pouze přes rozbitá okna.
Chybět nemohou samozřejmě láhve vypitého tvrdého alkoholu. Karoserie auta, která je zasazena do zdi ve středu místnosti v přízemí, je oproti původnímu stavu značně poškozená. Zřejmě se tedy za roky, kdy je budova opuštěná, na části vozu někdo vyřádil.
Budoucnost poničeného objektu je nadále sporná. Podle Tatiany Tóthové, ředitelky komunikačního oddělení městské části Ružinov, neprobíhá mezi developerem, který aktuálně budovu vlastní, a městskou částí žádné jednání.
Takto vypadal Bajkal v minulosti:
Diskotéku Bajkal v minulosti velmi rád navštěvoval mafián Vladimír Daniš alias Tuti. Ten patřil mezi pionýry slovenského organizovaného zločinu 90. let. V Bratislavě byl známý jako násilník, který bezdůvodně fyzicky napadal cizí lidi a odmítal platit v podnicích.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Ve kterém hotelu prý mafiánský boss profackoval exšéfa zpravodajské služby.
Kdo v hotelu Kyjev znásilňoval ženy.
Kam chodíval cvičit jeden z nejbohatších slovenských mafiánů.
Na kterém místě nájemný zabiják střelou z pušky roztrhal vnitřnosti známého mafiána.
Svým chováním nakonec rozzlobil mafiány, kteří byli o něco sofistikovanější než on. Ti se nakonec Tutiho rozhodli 6. července 1995 zavraždit. Za odpálením nástražné výbušniny před budovou ministerstva financí údajně stáli spolupracovníci Miroslava Sýkory a Mikuláš Černák. Na místě činu byl přítomen bývalý vyšetřovatel Jozef Vachálek, který viděl, jak výbušnina rozmetala těla Tutiho a jeho bratra Jozefa alias Papase na kusy.
Hotel, ve kterém prý mafiánský boss profackoval šéfa zpravodajské služby
Socialistický nádech je příznačný i pro známý hotel Junior, který se nachází vedle Štrkoveckého jezera. Z hotelu si mafiánští bratři Robert a Eduard Diničovi udělali v 90. letech své hlavní sídlo, kde nechyběla diskotéka ani erotický salon.
S hotelem postaveným v 80. letech se pojí i mafiánská historka, podle níž údajně Eduard Dinič vlepil facku tehdejšímu šéfovi Slovenské informační služby (SIS) Ivanu Lexovi. Ten byl prý příliš opilý a obtěžoval prostitutky, za což ho Dinič zpacifikoval.
Bratry ze scény odstranila konkurenční skupina kolem Miroslava Sýkory, takzvaní sýkorovci. Eduarda zavraždili nástražnou výbušninou na Zlatých píscích, kterou 9. května 1998 odpálil nájemný vrah Jozef Roháč. Robert Dinič za zavražděného bratra sliboval pomstu, které se však nedočkal. 4. října 1998 ho zastřelil Roháč a sýkorovec Ivan Cupper.
Někdejší sídlo Diničových je podle webové stránky zavřené. Své hotelové služby přestal Junior nabízet v roce 2018 a dnes vypadá opravdu zanedbaně. Nejhůře však na nás působí hotel v zadních částech, kde se nachází posprejovaná přistavěná budova přeplněná zaprášeným restauračním nábytkem, který pokrývají pavučiny.
Na stav hotelu upozorňovaljiž v roce 2019 starosta Ružinova Martin Chren. „Mnoho z vás mi dnes napsalo, že je vážně ohrozil padající obklad z rozpadajícího se hotelu Junior. V jednom případě prý dokonce dopadl těsně vedle rodiny s dětmi,“ napsal tehdy starosta, který přislíbil, že bude majitele objektu kontaktovat.
Podle ředitelky komunikace městské části Ružinov Táni Tóthové se v minulosti objevilo několik návrhů, které chtěly nahradit hotel Junior několika výškovými budovami, což bylo pro Ružinov nepřijatelné. Aktuální majitel prý s rekonstrukcí nepočítá, ale plánuje novou výstavbu.
Budovu aktuálně vlastní společnost Eco-Investment, která tvrdí, že hledá kompromis mezi svými záměry a požadavky městské části. „Komunikujeme s vedením městské části Ružinov ve snaze najít komplexní řešení v podobě moderního projektu s revitalizovanými břehy jezera a atraktivní oddechovou zónou, která bude dalším důvodem k tomu, aby zde lidé rádi trávili svůj volný čas,“ objasnila pro Refresher mluvčí společnosti Petra Greksová.
V hotelu u prezidentského paláce působil jeden z nejbohatších mafiánů
Nedaleko prezidentského paláce se nachází hotel Crowne Plaza, který je na rozdíl od Bajkalu a hotelu Junior dodnes otevřen veřejnosti. Mezi zmiňovanými objekty je zároveň nejmladším, postaven byl až v roce 1989 pod názvem hotel Forum.
Malý podíl v hotelu svého času vlastnil i mafiánský podnikatel Jozef Svoboda, který na místě otevřel první slovenské kasino. Svoboda začínal v Bajkalu jako vyhazovač, ale později se propracoval mezi nejbohatší Slováky. Majetek nabyl hlavně během vlády HZDS v době takzvané malé privatizace.
Svoboda byl bývalým zápasníkem a pravidelně cvičil v posilovně hotelu Forum. Za léta jeho přítomnosti v podsvětí se však policii nikdy nepodařilo Svobodu propojit s násilnou trestnou činností. Násilím byl však ukončen jeho život.
Když se začátkem července 2004 vrátil z Francie na Slovensko, v Podunajských Biskupicích ho zastřelila dvojice střelců. Vrazi nebyli nikdy odsouzeni. Tehdejší generální prokurátor Dobroslav Trnka v roce 2010 naznačil, že jeho smrt může mít souvislost s privatizací hotelu Forum, se kterou Svoboda nesouhlasil.
V rezervovaném pokoji hotelu prý znásilňoval ženy
Před nepřehlédnutelnou výškovou budovou na Kamenném náměstí se v 90. letech sdružovali všichni veksláci z okolí. Dnes se nedaleko hotelu Kyjev setkávají převážně mladí lidé, kteří navštěvují tamní podniky jako Temný OST BLOCK či nové Kácečko.
Pravidelným návštěvníkem hotelu Kyjev byl v minulosti také mafián Vladimír Daniš alias Tuti. Ten si v prostorách budovy rezervoval pokoj, kde údajně sexuálně zneužíval ženy. Před Kyjevem veksloval také mafiánský podnikatel Peter Steinhübel alias Žalud.
Samotný hotel, který byl postaven v 70. letech, však své služby aktuálně neprovozuje. Od roku 2011 je pro veřejnost zavřený. Fasádu hotelu v roce 2018 předělal na optickou iluzi umělec Lousy Auber. Projekt vznikl v rámci festivalu Bratislava Street Art Festival.
Za Kyjevem dnes stojí developer LORDSHIP, který v roce 2018 představil svoji pracovní podobu přestavěného Kyjeva na moderní stavbu. Ta už dnes ale neodpovídá aktuálním záměrům.
„Naším cílem je zachování budovy bývalého hotelu Kyjev a obnova s respektem k jeho původnímu vzhledu. Rádi bychom v něm provozovali nadále převážně ubytovací služby,“ řekl pro Refresher Ivan Zich z AMI Communications Slovakia.
Střela z pušky mu roztrhala vnitřnosti
Na závěr se autem přesouváme k Bratislavským mrazírnám, které v minulosti prostřednictvím společnosti Ice Berg Slovakia vlastnil mafiánský podnikatel Peter Steinhübel.
Investor 3 Plus Invest již v září roku 2020 oznámil, že chce na Trenčianské ulici, na které se nacházejí i Bratislavské mrazírny, postavit ubytovací zařízení. „Navrhovaná stavba doplní vybavenost areálu o ubytovací zařízení a s tím spojené služby pro pracovníky areálu a zóny,“ stálo v záměru.
V areálu mrazíren vidíme několik odstavených aut a dvojici zaměstnanců, kteří převážejí zboží. Nic, co by běžného kolemjdoucího mohlo na pohled zaujmout. Poutavý je spíše příběh vraždy majitele mrazíren, který se s tímto objektem pojí.
Žalud nebyl rád, když se o něm psalo v negativním světle, a proto si v 90. letech pravidelně na kobereček předvolával novináře. „Jednou jsem přijel večer domů, vypnul jsem motor a dveře mi otevřeli tři urostlí chlapíci. Naložili mě do auta a odvezli ke svému šéfovi do Bratislavských mrazíren. Peter S. mi měl potřebu vysvětlit, že mu mé reportáže o něm kazí kšefty,“ řekl nám v rozhovorureportér Patrik Herman.
Podobnou zkušenost Refresheru popsal i bývalý investigativec Vladimír Donner. Článek, který napsal o Steinhübelovi, se mu zjevně nezamlouval, a tak na něj poslal svou gorilu. Steinhübelův člověk tehdy novináře přímo fyzicky napadl. „Z auta vystoupil muž, který mě bez varování udeřil pěstí do úst,“ objasnil Donner. „To je pozdrav od Žaluda,“ vykřikl na něj útočník.
Napadení novináři věnující se Žaludovu podnikání si mohli po 4. srpnu 1999 vydechnout. Život mafiánského podnikatele v areálu Bratislavských mrazíren ukončil zásah z pušky Sauer. Zabiják ve večerních hodinách mafiánovi roztrhal jeho vnitřnosti, a tak mu nepomohli ani členové ochranky, kteří seděli ve vozidle za jeho luxusním vozem značky Ferrari.