Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Čteš poslední stranu článku:
Jak ušetřit čas a zvýšit svou produktivitu? Tyto techniky používají Elon Musk i Bill Gates

Rozvrh jako na základce

Parkinsonův zákon říká, že každá práce zabere přesně tak dlouho, kolik na ni máš času. Timeblocking (nebo také timeboxing, případně time chunking) těží právě z této myšlenky a spočívá v rozmisťování dílčích deadlinů v kontextu celého dne. V historii ho využíval například Benjamin Franklin, Bill Gates a v extrémní podobě také Elon Musk.

Na rozdíl od klasického to do listu se ale nezaměřuje na počet úkolů, které je potřeba splnit, ale na respektování časových úseků, které se jim rozhodneš věnovat. Používání timeblocking techniky je jednoduché, i když vyžaduje o trochu víc plánování než pomodoro.

Doporučeno
KVÍZ: Kolik si vyděláš v různých profesích v Česku? KVÍZ: Kolik si vyděláš v různých profesích v Česku? 31. srpna 2023 8:30

Naházej úkoly na konkrétní den na hromadu a rozděl je do kalendáře, podobně jako kdybys tvořil*a rozvrh hodin. Kromě úkolů zapiš i bloky, kdy budeš mít přestávku (na oběd, ale i pravidelné krátké pauzy), a vymez si také čas na vyřizování mailů, administrativu nebo nečekané úkoly a „prosbičky“ od tvých spolupracujících. 

Udržet pozornost není snadné. Dali jsme dohromady seznam aplikací, které ti ji pomohou získat zpět.


Ke svému kalendáři pak přistup stejně jako ke zmíněnému rozvrhu hodin. Pracuj co nejsoustředěněji můžeš a co stihneš, to stihneš. Hlavní výhoda timeboxingu je, že budeš mít dokonalý přehled o tom, jak dlouho ti která práce trvá, a naučíš se rozplánovat si den, případně týden tak, že ti bude (většinou) všechno vycházet. Osvojíš si přemýšlet o čase, a ne o úkolech, díky čemuž nebudeš mít tendenci zůstávat v práci déle a pořád „něco dohánět“. 

kalendář Google
Zdroj: Google, REFRESHER/Radim Šlechta

Na svůj odhad si dávej pozor už od začátku a bedlivě sleduj, kolik času úkolu doopravdy věnuješ. Když se ti bude pravidelně stávat, že časový úsek uplynul a ty jsi v polovině úkolu, prostě ten úsek příště (nikoliv teď, pokud termín doopravdy nehoří) prodloužíš. 

Experimentuj a vyzkoušej si, kdy se ti pracuje lépe na kreativních úkolech, kdy na mechanických, a pokud můžeš, přizpůsob tomu svůj rozpis. Timeboxing je od toho, abys ho respektoval*a, zároveň se ale dá upravovat, jakkoliv budeš potřebovat.

Techniky jsou tu pro tebe, ne naopak

Přestože ti každá z technik samostatně pomůže v optimalizaci času a díky důrazu na pauzy i jako prevence před vyhořením, dobře fungují také v kombinaci. Svůj den si totiž můžeš rozdělit na jednotlivé bloky, během kterých budeš pracovat podle pomodoro techniky. Ta ti pomůže se soustředěním v jednotlivých úsecích a budeš díky ní víc myslet na odpočinek.

Doporučeno
10 tipů, jak se lépe učit (podložených výzkumy!) 10 tipů, jak se lépe učit (podložených výzkumy!) 19. listopadu 2021 11:30

Nezapomínej, že techniky jsou k tomu, aby pomáhaly tobě. Zkus je co nejvíc respektovat, ale nenechávej se jimi ovládnout. Na některé úkoly pomodoro využiješ, jinde ti bude spíš překážet. Stejně tak se ti mohou protáhnout schůzky a nezapadat do tvého rozkouskovaného dne. Neboj se kdykoliv cokoliv pozměnit, přestat používat nebo přizpůsobit svým preferencím, nakonec je to totiž vždycky na tobě.

Čti na předchozí straně
Dočetl jsi celý článek
Strana 2 z 2
Domů
Sdílet
Diskuse