Rozvrh jako na základce
Parkinsonův zákon říká, že každá práce zabere přesně tak dlouho, kolik na ni máš času. Timeblocking (nebo také timeboxing, případně time chunking) těží právě z této myšlenky a spočívá v rozmisťování dílčích deadlinů v kontextu celého dne. V historii ho využíval například Benjamin Franklin, Bill Gates a v extrémní podobě také Elon Musk.
Na rozdíl od klasického to do listu se ale nezaměřuje na počet úkolů, které je potřeba splnit, ale na respektování časových úseků, které se jim rozhodneš věnovat. Používání timeblocking techniky je jednoduché, i když vyžaduje o trochu víc plánování než pomodoro.
Naházej úkoly na konkrétní den na hromadu a rozděl je do kalendáře, podobně jako kdybys tvořil*a rozvrh hodin. Kromě úkolů zapiš i bloky, kdy budeš mít přestávku (na oběd, ale i pravidelné krátké pauzy), a vymez si také čas na vyřizování mailů, administrativu nebo nečekané úkoly a „prosbičky“ od tvých spolupracujících.
Ke svému kalendáři pak přistup stejně jako ke zmíněnému rozvrhu hodin. Pracuj co nejsoustředěněji můžeš a co stihneš, to stihneš. Hlavní výhoda timeboxingu je, že budeš mít dokonalý přehled o tom, jak dlouho ti která práce trvá, a naučíš se rozplánovat si den, případně týden tak, že ti bude (většinou) všechno vycházet. Osvojíš si přemýšlet o čase, a ne o úkolech, díky čemuž nebudeš mít tendenci zůstávat v práci déle a pořád „něco dohánět“.
Na svůj odhad si dávej pozor už od začátku a bedlivě sleduj, kolik času úkolu doopravdy věnuješ. Když se ti bude pravidelně stávat, že časový úsek uplynul a ty jsi v polovině úkolu, prostě ten úsek příště (nikoliv teď, pokud termín doopravdy nehoří) prodloužíš.
Experimentuj a vyzkoušej si, kdy se ti pracuje lépe na kreativních úkolech, kdy na mechanických, a pokud můžeš, přizpůsob tomu svůj rozpis. Timeboxing je od toho, abys ho respektoval*a, zároveň se ale dá upravovat, jakkoliv budeš potřebovat.
Techniky jsou tu pro tebe, ne naopak
Přestože ti každá z technik samostatně pomůže v optimalizaci času a díky důrazu na pauzy i jako prevence před vyhořením, dobře fungují také v kombinaci. Svůj den si totiž můžeš rozdělit na jednotlivé bloky, během kterých budeš pracovat podle pomodoro techniky. Ta ti pomůže se soustředěním v jednotlivých úsecích a budeš díky ní víc myslet na odpočinek.
Nezapomínej, že techniky jsou k tomu, aby pomáhaly tobě. Zkus je co nejvíc respektovat, ale nenechávej se jimi ovládnout. Na některé úkoly pomodoro využiješ, jinde ti bude spíš překážet. Stejně tak se ti mohou protáhnout schůzky a nezapadat do tvého rozkouskovaného dne. Neboj se kdykoliv cokoliv pozměnit, přestat používat nebo přizpůsobit svým preferencím, nakonec je to totiž vždycky na tobě.