Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Navštívili jsme brněnský Couple’s Foodtruck, který je vyhlášeným místem nejen pro místní „burgerožrouty“. Tony a Šárka, kteří jej provozují, nejenže umí připravit pořádně chutný dlabanec, ale mají za sebou i působivý příběh.
Na začátku byl sen a foodtruck za 10 tisíc korun. O několik let a statisíce investovaných korun později je z Couple’s Foodtrucku jedna z nejlepších burgráren v Brně. Jeho vábení jsme neodolali ani my a Tonyho se Šárkou, kteří foodtruck společně provozují, jsme navštívili. A kromě toho, že jsme se královsky najedli, jsme si s nimi popovídali i o tom, jak se k tomuto společnému podnikání vlastně dostali.
„Odjakživa jsem věděl, že budu dělat tohle – něco pro sebe v kuchyni. Ale nevěděl jsem, co to bude. Po škole jsem chytl práci, kde mi řekli, že budu dělat v kuchyni za 12 tisíc. Takhle pracovat jsem ale nechtěl. I když tuto práci mám rád, tak za takové peníze je to málo,“ popisuje Tony.
„Přes rozvážení balíků a taxikařinu jsem se pak dostal k tomu, že jsme si s kámošem vzali na jednu sezónu menší restauraci. Tam jsem ale zjistil, že to musím dělat sám nebo s někým, kdo má stejnou vizi jako já. Když to totiž dělají dva a každý to chce dělat jinak, tak to nemůže nikdy fungovat,“ vysvětlil.
Díky své partnerce se nakonec Tony dozvěděl o možnosti koupit foodtruck za skutečně neodolatelné peníze. „Přišel jeden krásnej den, kdy mi žena poslala inzerát s tím, že máma její kámošky prodává foodtruck za 10 tisíc. To mi přišlo jako blbost a že se asi upsala o nulu. Vzali jsme teda kámoše mechanika a jeli se podívat.“
Když potom nabízený stroj viděli, pochopili, na čem jsou. „Bylo to šílený. Padaly z toho kusy plechu, v nádrži byla dvaceticentimetrová díra… A bylo v tom vybavení, které by stálo těch 10 tisíc – byla tam fritéza, bomby a rezavá kasa. Za to jsme vlastně dali těch 10 tisíc a auto jsme měli zdarma,“ smějí se oba dnes zpětně tomu, v jakém stavu foodtruck původně byl. „Potom jsme to dva roky dávali dohromady a dneska už to zase vypadá úplně jinak. To byl ale ten impuls, kdy jsem věděl, že to chci dělat a je mi jedno, kde to bude,“ dodává Tony.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dočteš po odemknutí?
Kolik Šárka s Tonym postupně do „vraku“ investovali.
Co si z Couple’s Foodtrucku objednal Attila Végh a proč Tony vynadal Yzovi.
Jaké „monstrum“ jsme zase ochutnali my a s čím vším už podnik v jídle experimentoval.
Který den si můžeš přijít pro sladký dezertík zdarma.
Jak probíhá ladicí proces, než se nějaký nový nápad dostane na menu.
Proč je jejich bistro tak nenápadně schované.
Jaký banger chystají pro zimní meníčko.
Co dalšího plánují do budoucna a zda se můžeme těšit i na novou restauraci.
K tomu, aby byl jejich foodtruck plně provozuschopný a mohli s ním rozjet podnikání, byla pochopitelně potřeba spousta oprav a úprav. Zeptali jsme se, kolik do něj museli investovat. „To jsme radši nikdy přesně nepočítali, ale může to být kolem 400 tisíc,“ říkají oba a jedním dechem dodávají: „A to jsme to dělali se známýma a měli jsme známý, co mají známý. Ti nám pomohli s kuchyňskou linkou a se spoustou dalších věcí. Dneska už máme zase úplně jiné vybavení než tehdy. Vlastně to ale pořád nevypadá jako profesionální foodtruck, který by si někdo nechal vyrobit na míru. Dneska nové foodtrucky začínají na dvou milionech.“
Dnes Tony a Šárka se svým foodtruckem sídlí na Sedláčkově 4 v Brně-Líšni. Zaparkovaný jej mají na parkovišti, vedle kterého je z jedné strany obchod a z druhé strany jsou paneláky. Od centra je to relativně daleko, ale to páru nevadí. „Byla to čistočistá náhoda,“ popisuje Tony, jak se dostali právě sem. „Měli jsme jiné místo, ale zničehonic nám řekli, že s tím máme odjet. A nebyli ani schopni vysvětlit proč. Rychle jsem tedy něco hledal, protože jsem byl bez práce. Obvolali jsme teda všechny známý a pak přišla možnost být tady. Od té doby tady stojíme,“ říká.
Kvůli tomu, že je zde foodtruck tak trochu schovaný, o něj asi jen tak při projíždění městem nezavadíš. Většina lidí se o něm pravděpodobně dozví ze sociálních sítí nebo tak, že jim někdo zdejší jídlo doporučí. A jak Tonymu, tak i Šárce tato lokalita vyhovuje. „Je to ideálka. Je tady velké parkoviště, celý den je klid a vždycky je tu místo k zaparkování. Vedle do Billy chodí denně stovky lidí a pořád se najde někdo, kdo přijde a řekne, že o nás doteď nevěděl, i když tudy denně chodí. Lidi zásadně nic nečtou a dívají se jenom tam, kam potřebují jít,“ říká Tony se smíchem.
Sladký dezert zdarma!
Svůj foodtruck zde provozují už zhruba tři roky a to, jaký zájem dokázali vyvolat, dokládá i odezva na sociálních sítích nebo recenze na Googlu, kde mají plných pět hvězdiček. A na Instagramu dnes mají přes 12 tisíc sledujících. Při příležitosti překročení 10 tisíc upekla Tonyho sestra dort, který zdobí fotky neodolatelného jídla z jejich Instagramu. Kousky dortu se pak rozdaly mezi zákazníky a zákaznice, kteří k hlavnímu jídlu dostali sladký dezert zdarma.
Rozdávání dezertů zdarma je mimochodem tradice, kterou si Couple’s Foodtruck drží už delší dobu. Každou středu totiž na strávníky a strávnice, kteří přijdou osobně, čeká nějaká sladká dobrota, kterou dostanou zadarmo. Třeba doma upečený koláč. Ale pozor, musíš přijít včas. Když dorazíš pozdě, dezert už může být rozdaný – kdo dřív přijde, ten dřív žere.
My jsme si na místě dali USA Classic Cheeseburger, BBQ Bacon Burger, hranolky, cibulové kroužky, churros a kolosální Richi 5:0 burger, který obsahuje 500 gramů masa. Ano, i takové monstrum ti zde klidně připraví. Tento burger je ale nejen obrovský, ale i chutný. A stejně tak výborné jsou i omáčky k příloze. Doporučit můžeme například BBQ nebo Hot Bee omáčku. Skvělá je k hranolkům i hořčicová, ale ta, jak nám Tony prozradil, bude bohužel končit. Když si ale pospíšíš, třeba ji ještě stihneš.
Couple’s Foodtruck funguje i na dovážkových službách, jak ale partneři říkají, aktuálně u nich vedou zákazníci a zákaznice, kteří přijdou osobně k okýnku. „V poslední době je to u nás oblíbené, za což jsme samozřejmě rádi, upřednostňujeme lidi, kteří přijdou na místo. Vlastní rozvoz nemáme, ale fungujeme přes Wolt a Foodoru. Teď u nás ale vede jídlo přímo na místě,“ říkají.
Tím nejprodávanějším burgerem je u nich BBQ Bacon Burger, který na jazyku pohladí příjemnou kombinací šťavnatého masa a lahodné omáčky. Právě na burgery sem chodí lidi nejvíce. „Poslední dobu se to hodně zvedlo, ale lidi objednávají i tortilly, jindy zase hot dogy. Prodáme ale hodně burgerů. Týdně to můžou být stovky,“ uvedl Tony.
Kluci z Milion+ se vraceli
Přestože Couple’s Foodtruck funguje zhruba tři roky, má už vybudovanou slušnou reputaci, kterou předčí i daleko zavedenější podniky. Možná i právě díky tomu se o něm dozvěděli a navštívili jej slovenský MMA velikán Attila Végh nebo členové rapového labelu Milion+. „Je to tak, byl tu Attilka a kluci z Milion+ tu byli asi třikrát,“ říkají Tony se Šárkou.
To, že takto slavné osobnosti dají přednost jejich foodtrucku před nějakou fancy restaurací, je pro pár velká čest. „Byl to úlet,“ kroutí hlavou Tony. „A hlavně to, že se vrátili,“ doplňuje Šárka. „Když přišli jednou, tak si člověk řekne, že to byla náhoda, ale když se vrátili, tak to udělá opravdu radost,“ říká.
A co si ve foodtrucku dali? „Yzo si dal malý jalapeňo burger, batátové hranolky a kečup. Z okýnka jsem na ně řval: ‚Který hovado chtělo na ty batáty kečup?‘ A Yzo: ‚Já,‘ “ směje se u historky Tony.
A s úsměvem vzpomíná i na návštěvu MMA bojovníka. „Attilka působil, že je hrozně hodnej, takovej medvídek. Dal si burger a říkal, že musíme otevřít restauraci stejnýho typu u nich na Slovensku a že vymyslíme řetězec. Od té doby jsem ho ale neviděl,“ směje se. „Bylo to ale moc příjemný. Byl jsem vevnitř, koukal jsem na gril, byla zima a zvenku jsem uslyšel: ‚Ahoj, Toninko, ako sa máš?‘ Já se otočím a tam Attilka. Chceme ale tvořit vlastní značku, ne se na někom svézt,“ dodává Tony.
„Něco takového vznikne třeba díky inspiraci z Instagramu nebo tím, co se dělá ve světě. Díky Instagramu jsem propojenej s celým světem, sleduju tam spousty podniků, a když mě napadne něco šílenýho, co by mělo vyvolat nějakou diskusi, tak to udělám, aby se o tom lidi dozvěděli,“ popisuje Tony, jak vznikl donutový burger.
A jakou diskusi zmíněný donut burger vyvolal? „Je to klasika. Někdo řekne, že jsem barbar a měl bych umřít, někdo zase řekne, že je to tak šílený, že to musí ochutnat,“ vysvětluje.
„Podobně vznikl i náš Richi 5:0 burger,“ doplňuje. „Jednou přišel kámoš a říkal mi, abych mu udělal něco, co nikdy neměl, a aby to mělo hodně masa. Tak jsme udělali tento ‚pětimasák‘ a je to pojmenované podle něho, protože se jmenuje Richard. Zajímavé ale je, že si ho dal asi jenom dvakrát a pak říkal: ‚Kámo, neblázni, to nemůžu nikdy sníst.‘ Je to variace na cheeseburger a je tam navíc slanina a je to pro někoho, kdo má opravdu rád maso. Oblíbili si to ale i lidi, kteří si to objednají napůl,“ říká. My musíme uznat, že i dva lidé se z tohoto burgeru nají více než dost.
Couple’s Foodtruck mimo jiné láká i na přívětivé ceny, ty se ale, jak Tony vysvětluje, musí při současné inflaci a s ohledem na to, jak podnik roste, o něco zvýšit. „Musíme zdražit plošně. Když se před pár měsíci zdražila nafta a všechno šlo nahoru, tak my jsme ceny nechali dole, nezdražovali jsme, ale tím, že teď máme víc práce a musí tu být víc lidí, tak se musíme nějak všichni uživit. Ale nezdražíme o moc. O pár korun,“ ujišťuje.
Jaké je podnikat v páru?
To, jak velkému úspěchu se jejich foodtruck těší, je i díky tomu, jak spolu partneři spolupracují. I když to není vždycky snadné. „Občas dost divoký. Lepšího parťáka do podnikání si ale nedokážu představit,“ řekla nám se smíchem Šárka. „Někdy je to těžký, co si budem. Já jsem ruce a ona je hlava,“ nastiňuje Tony, jak mezi sebou mají rozdělené role a funkce.
„Nosím všechny termíny v hlavě, myslím na to, aby všechno bylo, řeším kontakty, faktury,“ vysvětluje Šárka své povinnosti s tím, že recepty a vaření má na starost Tony. „Já bych nemohl fungovat bez ní a ona beze mě. Takže se takto doplňujeme,“ dodává Tony.
Přijít s receptem ale není jen tak. „Než se něco dostane na jídelní lístek, tak to je strašně dlouhý proces. Začíná to prvotním nápadem a zkouším to vymyslet tak, aby to fungovalo. Kolikrát se to vůbec nepovede a je to nesmysl, takže se na to vykašlu. Někdy se to ale chytne, ale třeba tomu něco ještě chybí. Takže se to dlouho ladí a zkouší, dáváme to ochutnávat lidem a až zjistíme, že je to tak, jak má být, tak to může jít ven a může se to prodávat,“ popisuje Tony, jak u nich v kuchyni pokrmy vznikají.
„Teď jsem v procesu zkoumání na zimní meníčko. U nás měníme meníčko jednou do roka. Nechci prozrazovat, co všechno tam bude, ale můžu slíbit, že tam bude Philly Cheesesteak. To je fakt oblíbená věc, kterou jsem ale tady nikde neviděl, že bych si mohl dát,“ láká, na co se můžeme těšit.
Brzy v novém
Nové meníčko ale není to jediné, co na zákaznictvo čeká. V procesu příprav je taky restaurace, kterou se pár chystá v Brně v dohledné době otevřít. Zároveň ale plánuje dál provozovat foodtruck, který je pro něj vším.
„Foodtruck musíme udržet, protože to je naše mimino a modla všeho. Možná nevypadá nic moc, ale slouží dobře. Na restauraci momentálně pracujeme. Už to bude víc než rok, co to řešíme. U baráku máme takovou ‚budku‘ z roku 1990. Napřed se tam prodávala zelenina, potom tam jedna paní provozovala bistro, spíš to byla ale taková šestá cenová,“ říká se smíchem Tony. Když se do domu se Šárkou nastěhovali, říkali si, že by bylo super, kdyby to jednou koupili.
„A sami sebe jsme přesvědčili, že to tak bude. Jeden večer jsem tam šel pro pivo do džbánku a paní mi jen tak mezi řečí řekla, že to bude prodávat. A já na to, že to koupím. Půl roku trvalo, než se všechno vyřešilo, ale koupili jsme to a teď se čeká, až to bude hotový,“ říká o plánech na blízkou budoucnost.
Kdy přesně se dveře nové restaurace otevřou, zatím neví. Její dokončení se totiž neustále odkládalo. „Napřed to mělo být v červnu, pak v červenci, srpnu, září… Už teda radši nic neříkáme a doufáme, že to stihneme letos. Jsme ve fázi, kdy by se do týdne měla provést kolaudace toho prostoru, potom to musíme vybavit a pak můžeme otevřít. Jak dlouho to ale bude, to nikdo neví,“ uvedl Tony.
„Bude to klasický americký bistro a nacházet se bude v Brně ve Starém Lískovci,“ říkají o konceptu restaurace. A jmenovat se bude Couple’s Diner Bistro. „Budou tam velký okna, malý stolky, okýnko do kuchyně a telka, kde běží zprávy. Malý, komorní a čistý,“ popisuje chystanou restauraci.
Jeden sen si tedy už dvojice splnila a nyní před sebou má další. Foodtruck zaznamenal úspěch, na který se pár pokusí navázat novým bistrem. Jak ale Tony vysvětluje, o této práci nepřemýšlí jako nad byznysem. Pro něj je to totiž daleko víc.
„Myslím si, že člověk na to nemůže pohlížet jako na byznys. Když na to bude pohlížet jako na byznys, tak to nebude nikdy fungovat tak, jako když na to bude pohlížet jako na životní styl. Je to práce, která jednou začala a ještě nikdy neskončila. Když jdu spát, tak mi žena říká, že jsem divnej, že se na telefonu nedívám na holky, ale na burgery. Nikdy to nekončí,“ uzavírá.