Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
23. listopadu 2023 11:00
Čas čtení 4:14
Ondřej Jarůšek

GTA VI: Co všechno víme o nejočekávanější hře všech dob. Návrat do Vice City, obří mapa a nechutně velká cena?

GTA VI: Co všechno víme o nejočekávanější hře všech dob. Návrat do Vice City, obří mapa a nechutně velká cena?
Zdroj: Rockstar Games/propagační materiál
TECH GAMING GTA VI NOVÉ HRY
Uložit Uložené

Oficiální představení GTA VI je už za rohem. Podívej se, co všechno o hře víme, o čem se spekuluje a co od nejnovějšího dílu slavné série můžeme očekávat.

Grand Theft Auto je jednou z nejpopulárnějších herních značek na světě a nadcházející pokračování lze pravděpodobně označit za nejočekávanější hru poslední dekády. Studio Rockstar Games před pár týdny oznámilo, že první trailer ke hře odprezentuje na začátku prosince, tedy více než deset let od vydání pětky, která vyšla v září 2013 ještě na PlayStation 3 a Xbox 360.

Nikdo asi nečekal, že na pokračování úspěšné open-world akce budeme čekat tak dlouho a přeskočíme přitom celou generaci konzolí. Vzhledem k dlouhému čekání, ale i tomu, jak vysokou laťku nastavil poslední díl, mají hráči a hráčky od šestky jen ta nejvyšší očekávání. To si tvůrci dobře uvědomují. Strauss Zelnick, CEO vydavatelské společnosti Take-Two, pod kterou Rockstar spadá, tvrdí, že studio se nespokojí „s ničím jiným než s dokonalostí“.

Doporučeno
Zabíjej nacisty i nechutné démony z pekla. Našli jsme 10 nejlepších stříleček, které tě přivedou do varu Zabíjej nacisty i nechutné démony z pekla. Našli jsme 10 nejlepších stříleček, které tě přivedou do varu 1. listopadu 2023 17:00

Masivní leak a návrat do Vice City

Samotní tvůrci byli ohledně hry dosud na informace poměrně skoupí a titul se snažili co nejvíc chránit. To se ale úplně nepovedlo. V září minulého roku totiž studio zasáhl masivní leak, kdy hacker s přezdívkou teapotuberhacker sdílel na herních fórech desítky ukradených videí a screenshotů z rozpracované verze. Jednalo se o jeden z vůbec nejmasivnějších leaků v dějinách her. Únik zároveň nepřímo potvrdil několik informací, o kterých se spekulovalo už dříve.

gta 5
Zdroj: Rockstar Games/Take-Two/propagační materiál/volně k užití

Jednou z nejdiskutovanějších otázek o novém díle GTA je, kam nás vlastně šestka zavede. Během série jsme se podívali hned do několika měst inspirovaných reálnými metropolemi, od LA po New York. Ohledně zasazení GTA VI se dosud nejvíce spekulovalo o Vice City, které bylo dějištěm v roce 2002. Jak píše server PC Gamer, to, že nás skutečně čeká návrat do fiktivního neonového města à la Miami, nepřímo potvrdilo jedno z uniklých videí, kde oko pozorných sledujících mohlo na vlaku postřehnout nápis „Vice City Metro“.

Na základě leaků vytvořila skupina nadšenců demo v Unreal Enginu 5, které ukazuje, jak by podle nich mohlo GTA VI vypadat. Nejedná se o oficiální záběry.

Leslie Benzies, bývalý prezident Rockstar North, před pár lety nastínil, že studio by jednou rádo vytvořilo obří hru, ve které budou všechna města ze série a hráč mezi nimi bude moct volně cestovat, píše IGN. To se pravděpodobně v GTA VI nestane, jiné dohady ale zase hovoří o tom, že město v nové hře se bude postupně vyvíjet, měnit a rozrůstat, a to pravděpodobně prostřednictvím různých DLC nebo updatů.

Před pár lety na internet unikl obrázek údajné mapy tohoto města, satelitní záběr však nebyl v dobré kvalitě a mnozí skeptici mu nepřikládali velkou váhu. Podle jiných jsme se zase měli podívat do Las Vegas či Londýna. Ze všech měst se ovšem právě Vice City jeví jako ta nejpravděpodobnější volba.

Doporučeno
KVÍZ: Kontroverzní série GTA změnila herní svět. Jak dobře ji znáš? KVÍZ: Kontroverzní série GTA změnila herní svět. Jak dobře ji znáš? 27. září 2023 8:30

Dříve se spekulovalo také o tom, že by hra mohla být zasazena do 80. let minulého století, to ale reportér Tom Henderson na základě svých zdrojů odmítl. GTA VI se má podle něj odehrávat v současnosti. To nepřímo potvrdily i loňské úniky, kdy někteří kolemjdoucí v ruce drželi chytrý mobilní telefon.

GTA V
Zdroj: Rockstar Games/Take-Two/propagační materiál/volně k užití

Obří svět a ženská hrdinka

Kromě různých měst jsme ale během let série poznali i řadu různých protagonistů. Poslední díl nabídl tři hratelné postavy (Michaela, Trevora a Franklina), mezi nimiž mohl hráč volně přepínat, nabízí se proto otázka, zda se tento systém v nějaké podobě vrátí i v šestce. Podle serveru Gamespot má mít i GTA VI více než jednoho protagonistu, přičemž jedním z nich má být žena. PC Gamer dodává, že by se mohlo jednat o duo hlavních postav, které bude inspirované reálnými zločinci Bonnie a Clydem.

Pohled na ženskou postavu ostatně nabídly i uniklé záběry, na nichž jsme mohli vidět, jak vykrádá podnik, pohybuje se po městě a navazuje dialogy s jinými postavami. Hratelné postavy se mají údajně jmenovat Lucia a Jason. Nutno však podotknout, že se stále pohybujeme v rovině spekulací a na oficiální bližší představení si musíme ještě chvíli počkat.

Doporučeno
KVÍZ: Znáš nejlepší herní záporáky všech dob? Otestuj své znalosti o těchto 10 ikonických postavách KVÍZ: Znáš nejlepší herní záporáky všech dob? Otestuj své znalosti o těchto 10 ikonických postavách 15. září 2023 8:30

Podle zprávy Bloombergu, na kterou se odvolává server Techradar, je však téměř jisté to, že hra bude větší než kterýkoliv z dřívějších dílů. V prvních fázích vývoje dokonce tvůrci plánovali vytvořit obrovské oblasti inspirované jak Jižní, tak i Severní Amerikou, ale původní rozlohu prý nakonec autoři trochu zmenšili. I přesto má však hra být obrovská s „větším množstvím interiérových lokací než všechny předchozí GTA hry“. Součástí mapy nemá být pouze samotné město, ale také jeho přilehlé oblasti.

GTA V
Zdroj: Rockstar Games/Take-Two/propagační materiál/volně k užití

Bude mít hra multiplayer?

Hojně diskutovaným tématem ohledně nového GTA je pak pochopitelně také multiplayer. Ten u posledního dílu zaznamenal obrovský úspěch a studio do něj i po dlouhých letech přidává nový a nový obsah. Server PC Gamer informoval, že například v roce 2019 GTA Online vydělalo zhruba 600 milionů dolarů jen na mikrotransakcích, je tedy takřka jisté, že o takový příjem se studio neochudí a režim pro více hráčů přinese i očekávaný šestý díl.

Otázkou však zůstává, zda se tak stane rovnou s vydáním hry, nebo zda multiplayer přijde až později po vzoru pětky. Dle serveru Dexerto bychom však neměli očekávat, že hra nabídne cross-play (hraní s lidmi na jiných platformách), protože tuto funkci žádná z her od Rockstaru momentálně nenabízí.

Doporučeno
10 nejlepších her ze školního prostředí. Zažij hororové napětí, masivní RPG světy nebo srdceryvné příběhy 10 nejlepších her ze školního prostředí. Zažij hororové napětí, masivní RPG světy nebo srdceryvné příběhy 1. září 2023 6:00

K oficiálnímu představení GTA VI má dojít někdy začátkem prosince, přesný termín zatím potvrzen není. Odhalení by mohlo teoreticky proběhnout na herních Oscarech The Game Awards, které se mají konat 8. prosince. Jestli ale hru opravdu uvidíme poprvé právě zde, není jasné. Ostatně jasný není ani samotný název hry a zda bude opravdu obsahovat číslovku, nebo zda vyjde bez číslovky s podtitulem jako GTA: Vice City nebo GTA: San Andreas. Studio Rockstar pouze sdělilo, že oznámí „novou Grand Theft Auto hru“.

A kdy můžeme očekávat vydání, na které už více než deset let čekáme? Podle serveru Gamespot by hra mohla potenciálně vyjít na konci roku 2024 nebo začátkem roku 2025.

GTA V
Zdroj: Rockstar Games/Take-Two/propagační materiál/volně k užití

A co cena?

V souvislosti s vydáním hry se však také spekuluje o ceně, za kterou se má GTA VI prodávat. CEO vydavatelské společnosti Take-Two Strauss Zelnick totiž nedávno prohlásil, že videohry jsou dnes moc levné a mají být oceňovány podle toho, kolik hodin zábavy nabízí. Počítat se podle něj musí „hodnota za hodinu krát počet očekávaných hodin plus konečná hodnota, kterou zákazník vnímá ve vlastnictví, pokud je titul skutečně vlastněn, nikoli, řekněme, pronajat nebo předplacen“.

Mnozí fanoušci kvůli tomu vyjádřili obavu, že nové GTA bude příliš drahé. Ačkoliv Strauss Zelnick nezmínil konkrétně GTA VI, načasování jeho prohlášení, kdy herní svět čeká na pokračování této akční série, jistě není náhodné. Na oficiální cenovku, stejně jako na další detaily, si však musíme ještě chvíli počkat.

Domů
Sdílet
Diskuse