Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
To se ti tak zdá něco extrémně vzrušujícího, až se to prostě stane. Ejakulace ve spánku. Problém, který je v mužském světě prakticky tabu, jsme se rozhodli popsat.
Termín poluce jsem dlouho neznal. Pamatuju si, že jsem si jej na střední musel vygooglit, když jsem přišel na to, že se jedná o velké téma pro muže. Pro Refresher tento jev popsal lékař z Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy Univerzity Matej Husár: „Poluce je samovolný orgasmus v průběhu REM fáze spánku na základě erotických snů spojených u mužů s ejakulací a u žen s lubrikací bez zevní stimulace genitálu.“
Je to tak signifikantní jev, že se promítl až do jazyka. V konverzaci se většinou mokré sny vyskytují v ironickém kontextu, když chceme vyjádřit, že je nějaká věc pro osobu, o níž mluvíme, maximální bujnou fantazií, na kterou ale s největší pravděpodobností nedosáhne. Negativní konotace, v níž se jinak přezdívka pro poluci užívá, ve mně vždy vyvolávala nepříjemné pocity. Nehledě na to, že je sama o sobě nepříjemná.
Pojďme zabrousit do většího detailu a vysvětleme si, proč se poluce děje. Je to častý jev? Jak to, že se nám sen tak reálně promítá do reality? Je třeba ji nějak řešit? Je to nemoc, nebo ne? A pokud ano, dá se léčit? Umí se poluce podepsat na psychice mladých mužů?
Poluce na vlastní kůži
Než se mi podaří odpovědět na spoustu otázek, vyjdu z vlastní zkušenosti. Vzpomínám si minimálně na jednu poluci, která se mi stala v dospívání. Naštěstí doma, v klidu, když tam nikdo nebyl. Dokážu si domyslet ten povyk, kdyby se mi náhodou stala někde na dovolené nebo nedej bože na školním výletě. To by byl povyk, který by měl člověk na talířku celé studium. Určitě by měla vliv třeba na pozici v rámci třídních sociálních vztahů.
Detaily, které jí předcházely, si nevybavuji. Těžko říct, jestli jsem snil o nějakém erotickém zážitku, nebo jsem měl bezesnou noc. Člověk se akorát probudil „do mokra“. Když jsem si to uvědomil, cítil jsem se trapně a nejprve se domníval, že jsem se nejspíš pomočil. A pomočit se v pubertě je snad ještě o něco trapnější než v jiném životním stadiu. Nakonec jsem ale zjistil, že to tak není.
Co s tím? Říct to mámě, tátovi, sourozencům? Nebo svým kámošům? Co kdyby to bylo něco vážného? Samozřejmě jsem s tím nic neudělal a nechal si to pro sebe. S lehce zarudlými tvářemi jsem kalhoty od pyžama hodil do pračky, nechal ji dělat svou práci a u toho doufal, že se mi nic podobného v budoucnu nestane.
Byla to správná reakce? „Je to fyziologická záležitost, není potřeba se za to stydět a ani to odborně řešit s lékařem,“ ujistil nás Husár. „Vůbec nic se nemusí dělat a podnikat. Lidskému tělu nijak neubližuje, právě naopak. Člověk, který se po poluci vzbudí, je spokojenější,“ konstatoval s dodatkem, že nejhorší je právě řešení mokrého pyžama, které se schovává, aby jej nikdo neviděl.
Že to není nic nenormálního, ostatně dokazuje druhá zkušenost vycházející přímo od tebe, čtenáře Refresheru. Na konci roku 2021 jsme prováděli instagramový průzkum, v němž jsme zjistili, že hned 42 procent čtenářů trápí předčasná ejakulace, mezi niž patří i nechtěná. Pokud tě tedy něco takového potkalo, není třeba se cítit hloupě.
Sex v 15 není tabu, poluce ano
Poluce se začíná objevovat v období pohlavní zralosti od přibližně 14. roku života, kdy začínáme o sexu fantazírovat. Je to zejména psychická záležitost, která nás ale může v realitě překvapit. „Každý člověk má sexuální sny, mnohé jsou často velice živé a intenzivní. V REM fázi spánku je mozek hluboce zanořen a blokován od vědomého ovlivnění, proto může docházet k neschopnosti rozlišovat rozsah snů,“ vyprávěl Husár.
„Prožívání snů je tak živé, že erotické můžou končit orgasmem. U některých lidí se zase poluce vysvětluje silnou sexuální aktivitou, u jiných neuspokojeným sexuálním prožitím během bdění. Obecně jsou ale sny prožitkem toho, co jsme zažili a po čem toužíme, z čehož by se dalo vyvodit i schéma vzniku poluce u jednotlivce,“ uvažoval.
Nyní se nabízí otázka, proč se tak vlastně děje? Bohužel to nevědí ani odborníci. Ve světě ale existuje několik teorií.
Pomineme-li sexuální sny, u mužů může být mokrý sen způsoben vysokou hladinou testosteronu, jenž se „chce dostat ven“ právě v době sexuálního probuzení. Dalším důvodem může být stimulace genitálií, tedy ejakulace po nevědomém otírání se o lůžkoviny nebo po ležení na břiše. Existuje ale i studie, která tvrdí, že se mokré sny pojí s častým sledováním televize. Sleduješ-li televizi denně tři hodiny a více, máš větší šanci na mokrý sen.
U žen je důvod ještě méně jasnější už jen proto, že je ejakulace hůře rozeznatelná. Mokrého orgasmu, ve kterém žena ejakuluje čirou tekutinu, navíc dosahuje pouze deset procent z nich.
Takže ano, čekal jsem, že se s polucí nikdo nebude chtít zrovna chlubit ani lékařům, ale že jsou mokré sny u nás prakticky nevyslovitelným problémem, ne. „V podstatě je to tabu,“ překvapil mě Husár. „Většina mladíků nebo mužů se za poluce stydí, považují to za něco divného a nepřijatelného pro okolí. Nechtějí o tom mluvit a nepovažují to za součást života, která je fyziologická. Na druhou stranu, až na to mokré ranní pyžamo, se nic neděje a nezanechává to psychické stopy,“ ujistil.
Naopak podělit se s „dospělejšími“ zážitky prý mladým problém nedělá. „V dnešní době je zvláštní, že mnoho mladých mluví o spoustě sexuálních zážitků, nebojí se v 15 letech říct lékaři, že mají pohlavní styk, ale o poluci neřeknou ani slovo,“ přemýšlel před námi nahlas.
Co dělat
Nutno podotknout, že jakmile přejde puberta, tak to nemusí znamenat, že by poluce zmizela úplně. Husár konstatoval, že v menší míře může přetrvat až do pokročilejšího věku.
Otázka zní, co se dá s polucí dělat. Můžeme ji ovlivnit? „Nevím, jak by to šlo, protože REM fáze spánku je hluboká, nelze ji ovlivnit a asi to ani není žádoucí,“ reagoval Husár. „Poluce věkem ustoupí a vyskytují se již spíše vzácně. Někdy se také stává, ale to postupem věku, že si někteří lidi dokážou uvědomovat, že jsou ve spánku, a sny ovládnou,“ dodal s tím, že se ale jedná o psychologickou záležitost.
O tom, jak se vypořádat s mokrými sny, hovořil neurolog a specialista na spánkovou medicínu Brandon Peters ze Stanfordovy univerzity. I když sen prakticky neovlivníme, můžeme ovlivnit „mechanické jevy“.
V případě pohlavní i legální dospělosti lze poluci řešit zvýšeným počtem sexuálních aktů, díky nimž se pak semeno kontrolovaně dostane ven. V případě, že by během spánku hrozil kontakt s genitáliemi, je dobré mu zkusit zamezit například nošením pyžamových kalhot, pokud člověk spí nahý, nebo v pozici, která je pro nevědomou masturbaci nepohodlná či nemožná.
Třetím a „nejdrastičtějším“ řešením může být předepsání antidepresiv. Podobné opatření ale může zapříčinit opačný jev, tedy ztrátu erekce v momentě, kdy je erekce a následné vyvrcholení naopak žádoucí.
Pokud tě ale poluce trápí tak moc, že si nevíš rady, určitě se neostýchej a na doktora se obrať. Řešení se najde, stačí chtít.