České Švýcarsko je rájem turistů a turistek. Soutěsky, pískovcové útvary, lesy, louky – tím vším se tu kochají. Na své si ale přijdou i nadšenci do vojenské techniky, milovníci tajemna a hledači různých, i těch velmi temných, tajemství.
V posledních letech druhé světové války spoléhali nacističtí vůdci na zázračnou zbraň, která by mohla zvrátit (pro Německo nepříznivý) vývoj války. Proto byly po celém území třetí říše budovány podzemní zbrojní továrny a zotročováni lidé.
„Chcete-li vědět, co může člověk vydržet, noste vždy dvě a dvě cihly v holých rukách za prosincového mrazu asi pět kilometrů, co měří cesta z České Kamenice pod nádražím z bývalé cihelny, zadem kolem elektrárny a hřiště směr Janská po silnici, pak zahněte do údolí vlevo, až do lágru. Tam cihly odhoďte a jděte na desetihodinové komando s lopatou, na kipu, k pažení štol,“ popsal jeden bývalý vězeň, který byl spolu s ostatními nasazen na hloubení desítek tisíc metrů čtverečních podzemních prostor.
Dnes se vydáme do míst, která s krásami soutěsek, pískovců, lesů ani zelených luk nemají nic společného. Místo toho oplývají bolestí, strachem a temnem. Právě tady se skrývala německá podzemní továrna, kde trpěli lidé a vyráběla se tu letadla a zbraně, které pak zabíjely ve velkém.
Jedná se o jediný komplex svého druhu v Česku, který je přístupný veřejnosti.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Kde se podzemní továrna nachází a jak se k ní dostat.
- Jak se z průmyslového impéria stala továrna na letadla i zbraně.
- V jakých podmínkách museli pracovat zajatci a vězni z táborů.
- Zda se vyplnil ambiciózní plán nacistických pohlavárů na podzemní prostory o rozloze 82 500 metrů čtverečních.
- Co v areálu najdeš dnes.