Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
8. března 2025 v 7:00
Čas čtení 4:57
Marie Valentová

Proč beru míň? Shrnujeme, jak to je s pay gapem v Česku, a že to opravdu není skill issue

Proč beru míň? Shrnujeme, jak to je s pay gapem v Česku, a že to opravdu není skill issue
Zdroj: Unsplash/Kateryna Hliznitsova/volně k užití
POLITIKA FEMINISMUS
Uložit Uložené

K MDŽ přejeme všem ženám, aby jednou vydělávaly tolik, co muži, a měly stejné šance na úspěch nejen v kariéře.

Ženy berou míň peněz. Ale to je přece logické, vždyť stráví několik let na mateřské, takže nemůžou budovat kariéru, duh. Nebo je to zkrátka jejich problém: musí být průbojnější, více si věřit a dokázat mužům konkurovat. A ještě jinak: je to prostě skill issue. Ženy jednoduše „nejsou tak dobré“ jako muži. Kromě péče o rodinu a domácnost zdarma, samozřejmě.

Tohle všechno jsou argumenty, se kterými jsem se někdy setkala, když jsem se snažila vysvětlit – často ne úplně stejně naladěnému okolí – že feminismus není jenom výmysl „těch hysterek s neoholenýma nohama.“ Že řeší reálné problémy nás všech.

 
A jedním z nejzáludnějších a nejvíce skloňovaných témat feminismu dnes je gender pay gap (případně jenom pay gap či GPG) – železné pravidlo, že muži prostě vydělávají víc. Ženy jsou sice úspěšnější (aspoň v Česku) v dosaženém vzdělání, ale jakmile se přejde do pracovního procesu, k výdělečné činnosti, začnou slovy Šárky Homfray a Lucie Václavíkové „tahat za kratší konec provazu.“

Doporučeno
Feminismus pro začátečníky: Proč nejde o přežitek, výmysl, ani sprosté slovo Feminismus pro začátečníky: Proč nejde o přežitek, výmysl, ani sprosté slovo 16. února 2022 v 11:30

Třetí nejhorší v Evropě

Jak to je s genderovým pay gapem u nás? „GPG u nás sice mírně kolísá, ale jinak se pohybuje na velmi podobné úrovni, nad průměrem EU, a to dlouhá desetiletí,“ konstatuje Alena Křížková, vedoucí oddělení Gender & Sociologie Sociologického ústavu Akademie věd. Je za tím několik příčin.


„Způsobuje to zejména genderová segregace, tedy fakt, že ženy a muži se koncentrují v jiných sektorech, oborech a pozicích na trhu práce, přičemž muži v těch výše placených. Významný GPG je i na stejné pracovní pozici a na stejném pracovišti, tedy za stejnou práci. Tam jsou příčiny spojené s genderovými stereotypy o nižších schopnostech žen a jejich nižší ochotě pro vedoucí pozice a také o jejich pečovatelských rolích v domácnosti,“ vysvětluje Křížková.

Jak moc se rozdíl v odměnách liší podle profesních odvětví, ukazuje graf níže. Ženy v realitách berou 90 procent toho, co vydělávají jejich mužští kolegové. Ale ženy v bankách, pojišťovnách a finančních službách si „vyslouží“ jenom 61 procent platu mužů.

Problému je symbolicky věnovaný den v kalendáři, 25. březen známý jako Equal Pay Day. A není to náhoda, až k tomuto datu totiž ženy „doženou“ muže ve výši průměrného výdělku z uplynulého roku. Ženy tedy na průměrnou roční odměnu muže musí pracovat třeba i o 3 měsíce déle (u nás by ale stačily 2). Při této příležitosti se v Praze koná i konference Equal Pay Day, která pořádá svůj 16. ročník a vystoupí na ní spousta zahraničních odborníků s konkrétními návrhy na zlepšení.

Horší než Bangladéš

A pak je tu další statistika, která měří v podstatě rovnost příležitostí. Takzvaný global gender gap index „posuzuje země podle toho, jak dobře rozdělují své zdroje a příležitosti mezi svou mužskou a ženskou populaci, bez ohledu na celkovou úroveň těchto zdrojů a příležitostí,“ říká Světové ekonomické fórum, které index každoročně počítá.

Doporučeno
KVÍZ MDŽ speciál: Jak dobře znáš ženy? KVÍZ MDŽ speciál: Jak dobře znáš ženy? 8. března 2025 v 13:00

Index značí, jak férové je zastoupení žen na pracovním trhu, ve vzdělání nebo v politice, jaký mají přístup ke zdravotní péči a další faktory. Toto skóre nás řadí na 104. příčku ze 146 zemí světa. Patříme tak do poslední třetiny těch nejhorších, mezi země jako Kambodža a Čína.

Kratší konec provazu v Čechách  

Česko v globálním gender gap indexu získává plusové body za rovnost v přístupu obou pohlaví ke vzdělání, zdravotní péči, gramotnosti nebo právu se rozvést. V čem ale výrazně pokulháváme, je rovnost ekonomických příležitostí. Pro ženy je o něco těžší se vůbec uchytit na trhu práce a jejich postup do vyšších manažerských pozic a leadershipu je komplikovaný. Firem vlastněných a vedených ženami je zoufale málo. 

Dalším velkým mínus pro Česko je politika. V kategorii Political Empowerment se dostáváme dokonce až na 108. příčku ze 146 světových zemí. Žena u nás nikdy nebyla hlavou státu a na ministerských křeslech, v senátu a v parlamentu se jejich podíl vyšplhá přinejlepším na čtvrtinu.

„Je to přirozené“

Teď, když už je jasné, jak to v Česku s rovností máme, bych se chtěla vrátit k námitkám na začátku článku. Jsou samozřejmě dost mimo a na následujících řádcích si hezky postupně rozebereme, v čem jsou děravé.

  • Ženy jsou od přírody pečovatelky, starají se o teplo domova. Well, not really. Archeologické nálezy kosterních pozůstatků z pravěku prokázaly, že ženy se podílely na lovu, a to ne výjimečně. Podle odhadů antropologů mohly tvořit 30 až 50 procent lovecké populace.
    Studie Aleny Křížkové a kolektivu pak pomáhá vytvořit představu, jak to bylo později v historii. V preindustriální Evropě pracovali muži i ženy a ekonomiku tvořila především samostatná hospodářství. Na chodu hospodářství se musel podílet každý člen a každá členka rodiny, ti navíc museli být zastupitelní, aby úmrtí nebo jiná nešťastná událost zásadně neohrozily přežití celé rodiny. „Žena tak byla považována za hospodářku, nikoliv za hospodyni,“ popisují Křížková a spol.
    Přesun žen „k domácímu krbu“ proběhl až po průmyslové revoluci. Zemědělství kvůli vyšším nákladům na život přestávalo stačit pro příjem celé rodiny. Lidé začali opouštět rodná hospodářství a pracovat ve městech – a to byli především muži. Ženy zůstávaly doma a jak se profesní a rodinný život oddělovaly, tak se oddělovaly i společenské role obou genderů. „Zvyšování nátlaku na vyčlenění žen z trhu práce do soukromé sféry především poté, co se staly matkami, znamenalo, že ženy začaly být vnímány jako méně zdatné nejen fyzicky, ale také intelektuálně a vzdělanostně oproti mužům. Tyto postoje poté posloužily jako legitimace k vyloučení žen z placené práce a veřejné sféry vůbec,“ píše Křížková a spol. Že přesun žen „do tepla domova“ je umělý, vyplývá i z dat citovaných ve stejné studii: „Ještě v roce 1840 v USA tvořily ženy 40 procent industriální pracovní síly, ale již v roce 1890 to bylo jen 17 procent.“
  • Ženy jsou méně skilled. „České ženy v populaci dosahují vyššího vzdělání než muži, v nižších věkových kategoriích je převyšují velmi významně,“ připomíná Křížková. To tvrzení o nižší kompetenci žen moc nepodporuje. Konkrétním schopnostem a vlohám se věnuje spousta studií. Třeba ta provedená na Carnegie Mellon University v Pittsburghu zjistila, že vlohy chlapců a dívek pro matematické myšlení jsou v dětství stejné. Rozdíly se projevují až s odstupem let, po nástupu do vzdělávacích institucí. Po seznámení se s věčnými stereotypy, že „matika přece není pro holky.“ Proč mezi Nobelisty, slavnými vynálezci a legendárními vědci převládají muži, je jasné – bylo jim to umožněno jejich společenským postavením a přístupem ke vzdělání.
  • Může za to mateřská. Že to jsou nejčastěji ženy, kdo přebírá péči o rodinu, se na pay gapu určitě podílí. „Nastavení rodinné politiky je u nás založeno na genderových stereotypech o ženách pečovatelkách a mužích živitelích, takže nutí ženy dělat dlouhé kariérní přestávky, zatímco mužům umožňuje budovat nepřerušenou kariéru. To pak zpět vstupuje do představy zaměstnávajících a těch, kdo nastavují mzdy, o jejich schopnostech, zájmech a rolích. Nastavení rodičovské stále podporuje model, kdy je mateřská/rodičovská využívaná výhradně ženami. Navíc u nás nebyla zavedená otcovská v nějaké nemarginální délce a s finanční podporou, takže není téměř žádná motivace pro otce převzít část péče,“ vysvětluje Křížková. Jenomže výpočty pay gapu s tímto počítají. Srovnávají odměny mužů a žen na stejných pracovních pozicích, ve stejných oborech, se stejnými zkušenostmi. I tak vychází u odměn rozdíly, proto se této složce říká pay gap „nezjištěný“ (unexplained GPG). Pro jeho vysvětlení prostě neexistují žádné jiné objektivní důvody než ten, že hůř ohodnocená osoba je žena.
Tady se dovíš víc:
Kniha Pay Gap: Kratší konec provazu od Šárky Homfray a Lucie Václavíkové
Stejnojmenný podcast stejných autorek
web www.rovnaodmena.cz

Domů
Sdílet
Diskuse