Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 26. 1. 2020 svátek má Zora

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
20
Dominik Vetrák
6. duben 2015, 19:48
Čas čtení: 6:07

10 nejlepších filmů Morgana Freemana

Nezaměnitelný hlas, půvab, sympatický úsměv a o mnoho víc zdobí herce, kterého má rád snad každý. My jsme vybrali 10 jeho nejlepších filmů.

Dominik Vetrák
6. duben 2015, 19:48
Čas čtení: 6:07
10 nejlepších filmů Morgana Freemana
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
20
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Ne, skutečně se tento seriál nezměnil na zaměření se na afroamerických herců. Naposledy jsme tu měli TOP 10 od Denzela Washingtona, dnes se zase podíváme na jeho staršího kolegu, nezaměnitelného Morgana Freemana. Jeho hlas, charisma a sympatie, které rozdává v každém jednom jeho filmu jsou už dnes považovány za nestrhnutelnou nálepku a poznávací znak talentovaného rodáka z Tennessee. Morgan má dnes už 77 let, ale stále se aktivně objevuje před kamerou, za což jsme mu jen vděční. Na jeho úctyhodný věk má ve filmografii slušný počet projektů, ale zdaleka ne tolik, kolik by měl, kdyby začal hrát dříve. Freeman totiž hrál v seriálech nebo v nenápadných snímcích, ale zazářil až v roce 1989, a to hned v trojici filmů, konkrétně to byly Glory, Driving Miss Daisy a Leaon On Me. Dva z těchto počinů se probojovaly i do našeho seznamu. Někteří možná budou namítat, že do seriálu se mohli vyhrat i o mnoho lepší herci a že Morgan je vhodný jen jako support herec, tedy herec vedlejších rolí, něco jako Joe Pesci. To je ovšem omyl. Freemanovo charisma a síla, jaká z něj vyzařuje, nejednou utáhla celý film sama. Zazářil sice ve vícero snímcích jako vedlejší postava, ale kvůli tomu z jeho hereckých schopností nic neubylo. Pojďme se tedy podívat na nás subjektivní žebříček jeho 10 nejlepších filmů. Přihlíželi jsme přitom na to, jak dlouho se na placu ohřál, jak kvalitní byl jeho výkon a film samotný.

 

10. The Dark Knight Trilogy

Lucius Fox byli s Alfredem extrémně silnými složkami během všech třech filmů kvalitní trilogie Christophera Nolana, který zobrazil Batmana jako nikdo předtím a s největší pravděpodobností ani nikdo po něm. Naneštěstí pro nás, Freeman nedostal až tak mnoho prostoru, ale vždy, když se objevil, pomyslně mrkal na diváka, který se tak těšil na každou jednu jeho další scénu. Dark Knighta prověří až zub času. ale určitě se ve spojení s ním bude vzpomínat i sympatická tvář Foxe, Batmanovy druhé pravé ruky. Čím to ale ksakru je, že vždy, když se píše nebo zmíní o tomto počinu od Nolana, mám chuť se na to podívat zase a znovu?

 

10 nejlepších filmů Morgana Freemana


9. Robin Hood: Prince of Thieves
Kevin Reynolds (Hatfields & McCoys, 187) spojil síly s dalším Kevinem, ovšem o mnoho libozvučnějšího jména. Costner ztvárnil Robina Hooda a jeho reinkarnace slavného zbojníka do teď považuje za nejlepší, i když ne nejautentičtější. Na tu už má nárok asi Russell Crowe. Freeman si zahrál postavu Azeema, kterému Robin zachránil život. Azeem se zapřísahal, že mu bude na pomoci do té doby, než nebude jeho dluh splacen. A tak i učinil. Byl Hoodovým mentorem, ale i bratrem ve zbrani. Jen málokoho jeho postava neučarovala.

 

10 nejlepších filmů Morgana Freemana


8. Invictus

Myslím, že se shodneme, že Freeman byl lepší Mandela než Idris Elba. Navíc měl i pro veřejnost příjemnější téma, jelikož rozebíral vztah nově zvoleného prezidenta Jihoafrické republiky s kapitánem rugbyového mužstva, Fracoisem Pienaarem (Matt Damon). Skrz sport se rozhodne Mandela spojit národ, který je stále rasově, ale i ekonomicky rozdělený. Outsideři z JAR překvapí celý svět a postoupí na Světový pohár 1995. Freeman tu částečně hraje i samého sebe. Některé jeho projevy je jednoduše nemožné odstranit, ale tak nějak mu to při této roli výrazně svědčilo. Invictus nebyl jen zajímavý sportovní film, ale i drama, o které se postaral právě Freeman a jeho výkon co by ustaraného, ale odhodlaného rodiče a prezidenta, který miluje svůj lid.

 

10 nejlepších filmů Morgana Freemana
7. Lean On Me

Konečně něco z prostředí skutečného amerického života v ne příliš nejluxusnějších čtvrtích. Postava nekompromisního a občas i neférového učitele a ředitele Joea Clarka, jedna z nejherečtějších Freemanových rolí, prokázala, že tento pan herec to nehraje jen na dobrosrdečný úsměv, úžasný hlas a charisma. Arogantní Clark vyhodil 300 dětí ze školy, jen aby těm zbylým 2700 dal šanci na lepší školní výsledky, ale hlavně šanci na lepší život. Lean On Me nezobrazí naivní přeměnu dealerů drog a prvotřídních chuligánů na šprty. Budete rádi, když někoho nezabijí a dokáží spravit test minimálních vědomostí. V případě, že si jedete podobné výchovně nápravné počiny, Lean On Me je jednoznačně pro vás.

 

10 nejlepších filmů Morgana Freemana
6. Magic of Belle Isle

Režisér Bucket List (Než si pro nás přijdou) nebo Flipped ( Má mě rád, nemá mě rád), Rob Reiner, se na podobné snímky specializuje. I k tomuto jsem se dostal jen náhodou a musím říct, že vůbec nelituji. Magic of Belle Isle je směsí komedie a dramatu, při které máte na tváři nenápadný úsměv, který nezmizí ani po závěrečných titulcích, za což ve velké míře může úžasně napsaná a s láskou zahraná Freemanova postava, spisovatel Monte Wildhorn. Tomu nečekaně umírá manželka a on, připoután na invalidní vozíček, ztrácí chuť psát romány a utápěn v alkoholu i chuť žít. To se změní po prožitém letu i jezírka, kde se pozná s opuštěnou matkou a jejími třemi dcerami. Magic of Belle Isle má v sobě skutečně jakousi magii a pokud se k vám až doteď nedostal, radím vám, změňte to, stejně, jak dokázal Reiner nádherných způsobem změnit duši Monteho, skvěle ztvárněného Morganem Freemanem.

 

10 nejlepších filmů Morgana Freemana
5. Million Dollar Baby

Máte-li rádi Clinta Eastwooda, věřte, že ho ještě nejednou vzpomenu. První film, který se celkem zaslouženě nachází v tomto seznamu, je zároveň jeden z nejlepších od Eastwooda. Perfektní Hilary Swank se v Million Dollar Baby stala odhodlanou boxerkou, která toužila po někom, kdo by jí věřil a trénoval ji. Frankie (Clint) ji ignoroval, jelikož si nemyslel, že mu přinese štěstí, a tak začala trénovat jen o pár metrů dál, u jeho přítele a společníka Eddiho (Morgan). Později si ji ale Frank všímá a začíná dojemná, emotivní cesta poznávání své minulosti a hlavně splnění velkého snu. Eastwoodovy snímky jsou známé tvrdostí a silnými emocemi, ale závěr Million Dollar Baby překračuje všechny únosné meze.

 

10 nejlepších filmů Morgana Freemana


4. Driving Miss Daisy

Jak jsem vzpomínal, společně s Lean On Me šlo o skutečně první projekty, kde Freeman doslova zazářil. Přitom jsou to úplně jiné role a postavy. Driving Miss Daisy mluví o starším řidiči Hokeovi, slečně Daisy (Jessica Tandy) a jejich stále se prohlubujícímu vztahu s nádherným koncem. Freeman tady zahrál prakticky samého sebe, i když své charisma i upřímný přátelský a dobrosrdeční úsměv musel pro ztvárnění Hokea několikrát znásobit. Pokud jsi neviděl a nevadí ti, že během celé délky filmu se obrazem nemihne ani jeden Transformer, Driving Miss Daisy bys určitě neměl obcházet.

 

10 nejlepších filmů Morgana Freemana
3. Unforgiven

Další nezapomenutelná Eastwoodovka a opět westernová. Přitom je Unforgiven tak trochu jiným westernem, který vás donutí postavy si zamilovat i z jiných důvodů, než jen kvůli tomu, že jsou dobří pistolníci. Freeman si tu zahrál Neda Logana, stárnoucího pistolníka, stejně jako Gene Hackman a Clint Eastwood. Když se v nedalekém městečku pořeže tvář prostitutky, viník je jen symbolicky potrestán. Ostatní ženy na něj ale vypíší odměnu, a tak se trojice kdysi známých a obávaných mužů vrhne opět mezi pouštní prach. Zajímavé vztahy mezi postavami, skvělé herecké výkony a místy inovační prvky tohoto žánru vyvrcholily do čtyř Oscarů. Unforgiven je žánrová kultovka a povinnost, kterou by rozhodně neměl nikdo vynechat. I když se Freeman opět dostal ,,jen" do vedlejší role, jeho přínos je neodmyslitelný.

 

10 nejlepších filmů Morgana Freemana


2. Seven

Jedna z nejlepších Fincherovek, kterou jste si jako děti pamatovali zejména kvůli hříchu obžerství a jeho necenzurovanému zobrazení, fungovala tak dokonale zejména díky neprůstřelnému scénáři a úžasnému Bradu Pittovi a Morganu Freemanovi. Mnoho lidí ale nešťastně zapomíná i na Kevina Spaceyho. Finchera nikdy nepřestane provázet nálepka dokonalého režiséra, který dokáže navodit atmosféru minimalistickými záběry na takové úrovni, jako se to většině jeho kolegů ani nezdá. Sedm smrtelných hříchů završuje 8. a tedy případ, kdy někdo tento obdivuhodný a dnes už legendární thriller neviděl. Freeman v něm hraje partnera Pittovy postavy detektiva. Občas ho povzbudí, občas mu vylepí pravdu s nápisem nebuď naivní, ale prostě další typická postava od tohoto herce a tedy jakýsi mentor a ochránce.

 

10 nejlepších filmů Morgana Freemana

 

1. Shawshank Redemption

Čekali jste něco jiného? Nesporný talent Franka Darabonta vyústil v jeden z nejlepších filmů na světě, na ČSFD je dokonce na prvním místě. Darabont má očividně rád knihy Stephena Kinga, i Útěk z věznice Shawshank je natočen podle jedné z jeho novel. Neuvěřitelná režisérská práce zachytávající několik nesmrtelných scén na periférii vězeňského života se nesmazatelně vryla do filmových análů. Životní výkon Tima Robbinse okořeněný o bezchybnou podporu Morgana Freemana, který Shawshankem prokázal svůj herecký rozsah a stanovil si určité poznávací znaky, které jsme měli v budoucnu, a tedy po premiéře Shawshanku, možnost vidět v jeho dalších rolích, znamenal obrovský úspěch. Básnit o tomto filmu můžeme i dále, ale všechna slova vynahradí jedna jediná projekce. V ní se ponoříte do příběhu neprávem obviněného muže. Ten přežívá ve věznici dlouhá léta, která mu krátí právě Freemanova postava.

 

10 nejlepších filmů Morgana Freemana

 

Honorable mentions: Freeman je známý i svým dabováním. Svůj ikonický hlas propůjčil mnoha animovaným pohádkám, naposledy to byl čaroděj v The Lego Movie. Nepohrdl ale ani akčními počiny jako Red, Lucky Number Slevin (Nabít a zabít), Now You See Me, Wanted, Danny the Dog (Utržený ze řetězu, velmi jsem rozmýšlel, jestli se pro tento podařený projekt nenajde místo v žebříčku) a taktéž zazářil v sci-fi Oblivion a dramatech jako Gone Baby Gone, Transcendence, Bucket List, 10 Items or Less a tak dále a tak dále. Morgan Freeman je stále velmi vyhledávaným hercem. Jeho sympatický projev, vzpomínaný nenahraditelný hlas a charisma, které vkládá do každé jedné postavy je jen část z toho, co dělá z tohoto muže takového dobrého herce. A i když se určitě neobjeví v seznamech nejlepších hereckých osobností, své kouzlo bude mít pro diváky i nadále.

Koho by ste chceli v ďalšom diele?
Tom Hanks
1649 hlasů
Russell Crowe
724 hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
14
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.