Příběh jedné z nejdůležitějších postav herního průmyslu (nejen) sedmdesátých let. Jerry Lawson navrhl revoluční systém Fairchild Channel F, který změnil podobu konzolového hraní.
Mezi dnešní, zejména mladší generací herních fanoušků a nadšenců narozené na přelomu milénia, se bezesporu najde i řada takových, kteří jako počátek konzolového hraní vnímají uvedení na trh prvního PlayStationu od japonské společnosti Sony Computer Entertainment v roce 1995. Nicméně PS1 (označováno také jaky PSX) však ve skutečnosti představovalo již pátou generační epochu. To tedy znamená, že v současnosti hrajeme nejmodernější hry již na osmé generaci domácích konzolí, což se může na první pohled zdát jako poněkud překvapující informace, kterou si ne každý z nás nutně uvědomuje, jelikož vše, co předcházelo zmíněnému zrodu herní stanice PS1 (které se mimochodem jako první prodalo 100 milionů kusů), je dávnou historií, kterou mnozí dnešní hráči nikdy nezažili. Z toho důvodu je tedy nasnadě se prostřednictvím článku alespoň na chvíli vrátit do minulosti a podívat se na to, jak vypadaly pradávné kořeny konzolového hraní. Záměrně se však nepodíváme do dob první generace, ale druhé, konkrétně se zaměříme na zajímavý příběh spojený s průkopníkem herního průmyslu a self-made inženýrem Jerry Lawsonem, který navrhl revoluční systém Fairchild Channel F. Uznání se mu však dostalo až o několik desítek let později.
Téměř prehistorická konzole Fairchild Channel F v celé svojí kráse
Jerry Lawson se narodil 1. prosince (december) 1940 a vyrůstal v obvodu Queens v New Yorku jako dítě z chudší společenské vrstvy. Lawsonův otec pracoval jako přístavní dělník, který měl v oblibě četbu komiksů a jeho matka vždy lpěla na tom, aby se Jerrymu dostalo kvalitního školského vzdělání, proto byl několikrát nucen přejít na jinou školu, když s tou stávající nebyla jeho máma spokojená. Ve dvanácti letech si malý Jerry na Vánoce přál vědeckou sadu Atomic Energy Lab, ta však měla cenovku 100 dolarů, což si jeho rodiče nemohli z finančních problémů dovolit, místo toho tedy dostal komunikační přijímač Hallcrafters Model 38. Jerry si dárek i přesto okamžitě zamiloval a brzy jej vlastníma rukama dokázal přestavět na vlastní funkční rádio. Tento svůj úspěch z raného dětství zpětně označil za jednu z největších radostí celého svého života. Během dospívání poté strávil většinu času u elektroniky, a to ať už se jednalo o opravování televizí v sousedství nebo třeba o vlastnoruční výrobu a prodej příručních vysílaček. Lawson následně začal docházet na vysokoškolské kurzy vyučované na Queen’s College a City College of New York a v 70. letech pak nastoupil jako hlavní inženýr do herní divize společnosti Fairchild Semiconductor, kde se klíčovým bodem v jeho životě stalo navržení herní konzole, kterou dnes známe pod názvem Fairchild Channel F. Jerry Lawson byl v té době také členem spolku nadšenců do elektroniky Homebrew Computer Club, kde se seznámil s významnými osobnostmi jako Steve Wozniak nebo Steve Jobs, pozdějšími zakladateli Applu, nicméně Lawson později uvedl, že ani jeden z mužů ho ničím příliš nezaujal. Wozniak se navíc ucházel o místo v herní divizi, kterou Lawson řídil, ale pracovní pozici zde nezískal.
Pod Lawsonovým vedením nakonec společnost jeho konzoli vydala v listopadu (november) roku 1976. Původní název však zněl Video Entertainment System (zkratka VES), ale když rok nato firma Atari představila svoji konzoli VCS, byla Lawsonova herní stanice přejmenována. Jednou z unikátních vlastností systému byla dnes už běžná možnost hru zapauzovat, tehdy se však jednalo o novou, vznikající funkci, ale kromě toho je herní stanice Fairchild Channel F zajímavá především z toho důvodu, že jako první využívala technologii mikroprocesoru a zároveň se jednalo o první světovou herní konzoli založenou na vyměnitelných cartridgeích, tedy paměťových modulech připomínající malé kazety, které obsahovaly samotné hry. Dřívější herní stroje jako například Pong od Atari nebo Magnavox Odyssey měly hry zabudované přímo v hardwaru. Z tohoto hlediska byla tedy Lawsonova konzole značně revoluční a díky technologickému pokroku mohli hráči na konzolích vůbec poprvé hrát proti počítačem ovládanému oponentovi, do té doby konzole vyžadovaly jako protivníka dalšího hráče. Během let na konzoli vyšlo celkem 26 her na cartridgeích a prodalo se jí přibližně čtvrt milionu kusů.
Historická důležitost vzniku herního systému Fairchild Channel F spočívala především v tom, že se stala významným impulzem pro Atari zdokonalit a vydat svoji v té době teprve rozpracovanou konzoli Atari 2600 (VCS), která po vzoru Lawsonova vynálezu byla taktéž založena na cartridgeích, stejně jako ostatní herní systémy až do prací na nahrazení cartdrige formátu přídavkem v podobě CD-ROM, na kterém v druhé polovině osmdesátých let začala pracovat Sony. To už je ale zase trochu jiný příběh. Atari se svojí novou konzolí každopádně sklízelo úspěch a poměrně spolehlivě zastínila konzoli Jerryho Lawsona, což postupně vedlo až k zániku konzole Fairchild. Roku 1980 Lawson společnost opustil a založil si vlastní firmu s názvem Videosoft, která měla vyrábět cartridge právě pro Atari 2600.
Jerry Lawson
Jak čas plynul, hry stále více zdokonalovaly a ze Silicon Valley se začali vynořovat další herní pionýři, Lawson postupně začal upadat do zapomnění. To dokazuje už jen napůl úsměvná, napůl truchlivá příhoda z roku 2011 s Josephem Saulterem ze známé International Game Developers Association. Když byl Saulter dotázán, kdy bude Lawson konečně za svůj přínos k průmyslu odměněn, přiznal, že o něm nikdy neslyšel. A to i přesto, že Lawson nebyl pouze géniem stojícím za inovativním systémem Fairchild Channel F, ale byl také mužem, který ve své garáži sestrojil jeden z vůbec prvních arkádových automatů Demolition Derby. Poté, co byl s Saulter s takřka neuvěřitelným příběhem Jerryho Lawsona obeznámen, uvedl, že nechápe, jak mohl být někdo jako on tak dlouhá léta ignorován. Bez dalšího prodlení proto učinil potřebné kroky, aby byla sjednána náprava a Jerry Lawson tak byl veřejně uctěn téhož roku na Game Developers Conference v San Francisku. O měsíc později, 9. dubna (apríl) ve věku nedožitých 71 let, Jerry Lawson zemřel.
„Jediný důvod, proč jsem se rozhodl zasvětit život hrám, bylo odrazování lidí, kteří mi říkali ‘Nedokážeš to’.“ Jerry Lawson (1940-2011)