Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. srpna 2016 17:35
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Vyvržené vnitřnosti a utrhané končetiny aneb nezvrácenější a nejoriginálnější scény ze zombie filmů

FILMY A SERIÁLY
Uložit Uložené
Citlivý obsah
Článek může obsahovat:
  • produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
  • sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
  • násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
mám nad 18 let (zobrazit obsah)
zpět na hlavní stránkuZpět

Které scény z vašich oblíbených zombie hororů máte nejraději?

Kdybychom se přesunuli o pár desítek let do minulosti a rozhodli se, že si vyrazíme do kina na nějaký pořádně krvavě nechutný film, asi bychom se nudili. Hranice únosnosti se od té doby přesunuly, respektive byly téměř zcela prolomeny. Stříkance krve, roztrhané končetiny a vyvržené vnitřnosti dnes už každý považuje za běžnou součást určitých filmových žánrů a otrlých diváků jen přibývá. Existuje však jeden filmový žánr, který nám pořádné nechutnosti servíruje už několik desítek let - a tím jsou zombie horory. O Walking Dead už slyšel asi každý z vás a všichni dobře víme, že se tam najdou scény, které vám slušně pohnou s žaludkem. My se však přesuneme i dále do historie a v dnešním článku si představíme šest nejnechutnějších scén z filmových zombie hororů. Takže pokud zrovna obědváte nebo večeříte, raději to na chvíli odložte. Připraveni?

1. Soumrak mrtvých (Shaun of the Dead) - 2004 

Někdy jsou scény brutální smrti mimořádně krvavé a zároveň i tak trochu pro diváka uspokojující. Téměř celou stopáž hororu Sahun of the Dead od Edgara Wrighta totiž asi každý divák cítil menší či větší nenávist vůči osobě Davida (Dylan Moran), spolubydlícího Shaunovy přítelkyně Liz. David má vlastní holku, ale stále tajně Liz miluje. A když se už už chystá omluvit za to, že se choval celou dobu jako totální idiot, vkročí až příliš blízko oknu, jímž ho vtáhne ven horda zombies a v mžiku ho roztrhá na kousíčky. Opravdu legendární scéna. 

 2. Dead Alive (Braindead - Živí mrtví) - 1992

Když se vrátíme zpátky do časů, kdy Peter Jackson a Fran Walsh měli na výstavce nebo na krbové římse jen plastové postavičky příšer od Universalu, na rozdíl od Oscarů, které získali za trilogii Pána Prstenů, dospějeme až k veselé grotesce s originálním názvem Braindead. Je to sice velmi humorný počin, tomu však skvěle sekundují krvavé scény, kterých je ve snímku opravdu hodně. Ve filmu se totiž rozmůže nákaza, kterou šíří kryso-opice ze Sumatry. A v jedné legendární scéně, na kterou se ještě dlouho bude vzpomínat jako na kultovní se hlavní hrdina Timothy Balme rozhodl zombíků zbavit dost originálním a účinným způsobem. No a co jiného, když je po ruce jen sekačka na trávu a hordy neustále hladových zombies? 

Zapomenout ale nesmíme ani na skvělou scénu s knězem, který si se zombies dokáže poradit opravdu stylově. 

 3. Zombie (Zombi 2) - 1979

Lucio Fulci byl italský, méně známý režisér westernů, komedií a thrillerů, ale v jedné oblasti přeci jen proslul. Přezdívalo se mu “The Godfather of Gore”. Jeho specialitou byly ostré předměty zapíchané v očních bulvách (opravdu se mě neptejte jak to vím). Ale ta asi nejbizarnější scéna z celé jeho tvorby pochází právě z filmu Zombie, kde dojde v hloubce ve slané vodě moře k souboji žraloka a zombie. Kdo vyhraje je jasné asi úplně všem, ale způsob, jakým to Fulci natočil je více než děsivý a tak trochu hypnotický, po posuďte sami.

4. 28 týdnů poté (28 Weeks Later) - 2007

Jeden z nejkvalitnějších zombie hororů poslední doby. Snímek Juana Carlose Fresnadilla navazuje na předchozí skvělý díl. Dvojka se odehrává nedlouho po oznámeném vykořenění zombie viru a přeživší se tak vrací, aby obnovili zničenou civilizaci. Mezi ně patří i Don Harris se svou ženou Alicí a dvěma dětmi, kteří nákazu přežili. Don na začátku filmu před nákazou dokáže utéci, avšak aby se mu to podařilo, musí svoji ženu a své děti zavřít v místnosti plné zombies. Jako správný zbabělec si zachrání holý zadek a když se svojí nakaženou ženou znovu setká, leží ve výzkumném ústavu a on se rozhodne ji políbit. Asi vám ani nemusím říkat, že to nebyl úplně skvělý nápad. 

Odpustit si nemůžeme ani scénu s helikoptérou, jejíž vrtule se zakousne do desítek těl zombies.

5. Mrtvý sníh (Dead Snow) - 2009

Mrtvý sníh vás velmi snadno přesvědčí, že hororové zombie komedie ještě pořád nejsou pasé. Příběh se točí kolem skupinky studentů medicíny, kteří si v Norsku zajedou na horskou chatu. Trochu popíjí, klábosí a nevěnují pozornost nezvanému hostovi, který je častuje historkami o zmrzlém nacistickém vojsku. Bohužel pro charaktery z filmu a naštěstí pro diváky se ukáže, že jeho povídačka je pravdivá a probuzené nacistické zombie začnou útočit na slavící studenty. Ve zdařilé komedii se pak střídá originální scéna za scénou a rozhodně se tak nemusíte bát, že byste měli nouzi o usekané hlavy, rozřezané končetiny a tak dále. Nás nejvíce zaujala jedna scéna, kdy si jeden ze studentů uřízne ruku, aby se mu nerozšířila infekce z kousnutého místa do těla. To co následuje je velmi vtipné svou ironií.

6. Den mrtvých (Day of the Dead) - 1985 

Den mrtvých je trošku netradiční zombie horor. Odehrává se totiž v podzemním bunkru na Floridě, kde se ukryla hrstka vědců a vojáků před nákazou, která proměnila celý svět v semeniště zombies. Uvnitř prostor se snaží vymyslet způsob, jak chorobu zastavit. K některým experimentům jsou však zneužiti i vojáci a to brzy způsobí rozkol v komunitě. Navíc do bunkru vtrhnou i zombies zvenčí a tak má divák o zábavu postaráno. Následující scéna je parádní ukázkou zombie pomsty, kdy voják nakažený pro účely experimentů postřelí muže, který ho záměrně nakazil. Ten padne rovnou mezi hordu hladových zombies. Záměrně nakažený muž pak místo toho, aby se k nim přidal jen zasalutuje a dodá situaci perfektní atmosféru.

7. Deník mrtvých (Diary of the Dead) - 2007

Deník mrtvých je trochu zapadlý zombie horor od George A. Romera. Točí se skupinky mladých filmařů, kteří natáčí amatérský hororový film. Už je pozdě večer, a tak se unavený štáb rozhodne pro dnešek skončit, když tu se z rádia ozve, že svět zachvátila zombie apokalypsa. Moc se jim tomu věřit nechce až do chvíle, kdy narazí na nemrtvého šerifa. V jedné z části filmu jim pak přestane jet jejich karavan a tak budou nuceni požádat o pomoc u venkovského farmáře a amiše. Ten je trochu šílený, ale jeho pomoc se jim hodit bude, i když on sám nedopadne příliš slavně.

8. Survival of the Dead - 2009

A znovu Romero. Tentokrát se jeho snímek odehrává na pobřeží Severní Ameriky. Skupinka přeživších zhlédne video s mužem, který všechny zve na svůj ostrov, jediné místo, kde by civilizace mohla přežívat, bez neustálých útoků nemrtvých. A jelikož je to ostrov, musí se tam dopravit lodí. A i když by to asi nikdo nečekal, i zde se najdou zombies. Jak si s jedním z nich poradil hlavní hrdina můžeš zkouknout níže a my musíme jen uznat, že to bylo vážně badass.

Domů
Sdílet
Diskuse