Výroba energie se posouvá na úplně nový level.
Postupem času stále více slyšíme o škodlivosti a možnosti vyčerpání fosilních paliv a o tom, jak je obnovitelná energie velmi důležitá. Island však nezůstal jen u řečí. Pokouší se o revoluci.
Indonésie si kdysi dala závazek, že se s nespočtem sopek stane největším producentem geotermální energie na světě. Už déle o tento titul soupeří s Islandem - pro tento ostrovní stát je využívání geotermální energie typické. A tímto projektem Indonésii zřejmě uniknou z dosahu. Schválili totiž IDDP (Iceland Deep Drilling Project), projekt, jehož cílem je vyvrtat pět kilometrů hlubokou díru až k roztavenému magmatu. To se nachází pod mnoha místy ostrova, díky čemuž tam mohou pěstovat i plodiny, které bychom jinak našli v subtropickém pásmu.
Projekt IDDP je výsledkem snahy vědců o co největší využití možností geotermální energie. Na dně vyhloubené jámy budou přístroje s potenciálem "dostat" z magmatu až 50 megawattů. Jinými slovy, jeden vrt by dokázal bez nejmenších problémů zásobovat 50 000 domácností. Celý princip je postaven na využívání páry. Odborníci věří, že horké magma v kombinaci s ledovou mořskou vodou jí vytvoří dostatečně obrovské množství. Projekt však není žádným výdobytkem dneška, Island se o něj snaží už od roku 2009. Vždy se však vyskytly nepředvídané problémy. Od nezastavitelné síly podzemních vod až po rez, která vzniká při míchání magmatu a mořské vody. Aktuálně jsou však všechny problémy poraženy a dokončení tohoto velkolepého projektu nestojí v cestě nic.
Je jasné, že vyhloubit pět kilometrů hlubokou jámu s sebou přináší i rizika pro přírodu či blízké obyvatele, celkový dopad je však rozhodně menší než například z tepelných elektráren. Pokud se celý projekt vydaří, bude to doslova revolucí v oblasti energetiky. Na výstavbu totiž stačí jen činná sopka, která nevybuchuje příliš často.