Biotechnologie Hydal ekologickým způsobem přeměňuje použitý fritovací olej na bioplasty.
Použitý fritovací olej je zjevným problémem moderní společnosti. Lidé se ho často zbavují tak, že ho vylévají do odpadu, čímž zatěžují jak kanalizační systémy, tak čističky vody. A právě s řešením tohoto neekologického způsobu likvidace použitého fritovacího oleje přichází nová biotechnologie od českých vědců.
Tu ve spolupráci s českými laboratořemi vyvinula firma Nafigate Corporation a její hodnota se počítá až na 24 miliard korun. A po čínských investorech se o její reálné použití nově ucházejí i investoři ze Spojených států amerických. Biotechnologie se jmenuje Hydal a vznikla v laboratořích Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně. Její vývoj začal už v roce 2006 a výsledkem je technologie, která promění použitý fritovací olej v biopolymery PHA, tedy umělou hmotu, která se v přírodě rychle rozloží.
Hydal funguje na bázi fermentace, při níž bakterie produkují PHA jako zdroj energie, která je uložena uvnitř mikroorganismů ve formě zrnek. Aby mikroorganismy rostly, jsou krmeny použitým fritovacím olejem. Když je dosaženo požadovaného nárůstu PHA, následně se izoluje a ekologickým způsobem vyčistí. Kromě PHA vzniká také druhotný, komerčně využitelný materiál.
Dlouhých jedenáct let trvalo vyvinout takovouto technologii. Snaha se však vyplatila. Biotechnologie Hydal zamíří nejprve na čínský trh, jelikož jde o zemi s největším objemem odpadního fritovacího oleje a zároveň největší trh s bioplasty. Vznikne zde přibližně třicet fabrik. Momentálně se o Hydal zajímají ale i Spojené státy, konkrétně například město New York, Whirlpool nebo Apple. Zájemců o investování je v USA momentálně 17. Investice do jedné továrny přitom činí 50 milionů eur, a tak k samotné realizaci dojde nejspíše až za několik let. My českým vědcům gratulujeme k vývoji technologie, o níž mají zájem ty největší světové ekonomiky a jsme rádi, že i díky jejich nápadu jsme zase o krůček blíže k zelenějším zítřkům.