Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
8. října 2017 18:50
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Nejšílenější kaskadérské kousky, které vyžadovaly opravdovou odvahu a zapsaly se do historie filmu

FILMY A SERIÁLY
Uložit Uložené

Na place několikrát hrozilo vážné zranění a v krajních případech i smrt.

Natáčení akčních filmů bývá mnohdy opravdovou výzvou. Scénář nabízí řadu akčních scén, o jejichž převedení na plátno se musí postarat zkušený režisér a především kaskadéři. Jen málokterý herec je totiž takový blázen, aby nebezpečné scény točil sám a riskoval tak vážná zranění. Pokud tedy není hlavním hrdinou filmu Tom Cruise nebo třeba Jackie Chan, přichází na řadu kaskadér. Ten se zodpovídá koordinátorovi, který rozhodne, zda je bezpečné scénu točit a jak to bude provedeno (o tom nám blíže vyprávěli Vladimir Furdík nebo Gustáv Kyselica). Záleží však především na odvaze kaskadéra (případně herce). Hned v několika filmech jsme zaznamenali kaskadérské kousky, které nebyly počítačově dotvořeny a byly opravdu na hraně. A právě z nich jsme sestavili dnešní článek, v němž vám představíme desítku těch nejšílenějších kaskadérských kousků, které si žádaly nefalšovanou odvahu.

1.) Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark - Terry Leonard

Tato scéna z prvního Indyho skvěle stupňuje výborně natočenou honičku. Indiana Jones se v ní drží nárazníku ujíždějícího nákladního auta a nohy vláčí po prašné silnici. V padesátikilometrové rychlosti pak ručkuje podvozkem auta, aby se následně zaháknul lanem a nechal si chvíli táhnout za rozjetým vozidlem. Ve filmu to možná vypadá jednoduše, ale kaskadér Terry Leonard tehdy dával všanc hodně. Nic se však nestalo a vznikla dnes již legendární scéna. 


2.) The Dark Knight - Jim Wilkey

V rámci milované trilogie od Christophera Nolana jsme měli možnost vidět hned několik skvělých kaskadérských kousků. Ten nejnebezpečnější však vypadal nejvíce nenápadně. V té scéně pronásleduje Joker za volantem kamionu obrněnou policejní dodávku. Do cesty se mu však připlete Batman, který mu za jízdy pod kamionem napne pevné dráty, které způsobí, že se v plné rychlosti převrátí vzhůru nohama. To co však pravděpodobně nevíte, je fakt, že  kaskadér Jim Wilkey zůstal za volantem v kabině kamionu celou dobu.  


3.) Who Am I? - Jackie Chan

Jackie Chan je jméno, které už samo o sobě evokuje představu bláznivých kaskadérských kousků. Jeho scény se zdají být nebezpečné i na plátně, natož v realitě, a patří mu všechna čest, jelikož si opravdu téměř všechny nebezpečné scény natočil sám. Asi bychom mohli polemizovat o tom, které byly nejriskantnější a nejlépe provedené. Dáme tedyna slova producentů, kteří Chanův kousek ve filmu Who Am I označili za „world's most dangerous stunt“. Hovořili o scéně, v níž Chan uniká ze střechy tak, že sklouzne celých 22 pater šikmé skleněné plochy bez jakéhokoli jištění. Rádi bychom ale připomněli ještě například Police Story 3, kde skočí ze střechy na žebřík visící z helikoptéry a poté seskočí na rozjetý vlak. 


4.) Steamboat Bill Jr. - Buster Keaton

Na první pohled neškodná scéna v sobě skrývala smrtící nebezpečí. Velká část členů štábu dokonce s natáčením nesouhlasila a stávkovala, protože i nejmenší chyba by mohla Bustera Keatona stát život. Herec se musel postavit na vyznačené místo, aby se padající průčelí domu zřítilo tak, že jemu se nic nestane, protože zůstane stát přesně v místě, kde je v domě otvor. Tato scéna se v budoucna zopakovala hned v několika filmech, avšak s tím rozdílem, že na Keatona se skutečně řítilo půl tuny materiálu. Špatné postavení nebo chyba v konstrukci tak mohli herce stát život pro pár úsměvů publika. 


5.) Speed - Keanu Reeves 

Keanu Reeves patří k té sortě herců, kteří se nebojí a když jim to příležitosti dovolují, rádi natáčí nebezpečné scény sami. Ve snímku Speed se to projevilo naplno. Nejenže se nechal vláčet na kusu plastu pod ujíždějícím autobusem, ale navíc do něj i v rychlosti kolem 80 km/h přeskočil z vedle jedoucího auta. 


6.) Goldeneye - Wayne Michaels

Pierce Brosnan převzal roli Bonda ve velkém stylu. Hned úvodní sekvence první bondovky s ním totiž začíná dechberoucím, 220 metrů dlouhým seskokem ve stylu bungee jumpingu. A to konkrétně z masivní přehrady Contra Dam ve Švýcarsku. Dlouhý seskok Bond zakončí pomocí pistolí s lankem a kotvou, kterou se připoutá k zemi. Kaskadér Wayne Michaels, který si na tento kousek troufl, prožil během pádu takové přetížení, že omdlel (při bližším skoumání si toho všimnete ve filmu) a k vědomí přišel naštěstí pár momentů předtím, než použil pistoli s hákem k bezpečnému přistání. 


7. Mission: Impossible 5 - Tom Cruise

Tom Cruise je pro své kaskadérské scény známý a můžete se těšit na samostatný článek jen o něm. Tuto scénu jsme si však z tohoto výčtu odpustit nemohli, protože je vůbec těžké uvěřit tomu, že tohle opravdu vzniklo a sebral k tomu odvahu takto slavný herec. Tom má pro strach uděláno a dokázal to v této slavné scény, v níž se drží boku airbusu během vzlétání. Říkejte si o Cruisovi co chcete, ale musíte uznat, že tenhle chlápek je prostě frajer.


8. District B13 - David Belle

District B13 je francouzský film, který se vyznačuje především tím, že to je pořádné béčko. Vlastně by ani nestálo za zmínku o něm hovořit, kdyby v něm velmi podstatnou roli nehrál parkour. David Belle a Cyril Raffaelli, velká jména parkouru, po celou stopáž skáčou z budovy na budouv, přeskakujů schodiště, prolétávají okny, skáčou po zdech a vlastně ukazují to, co dokáže nanejvýš vycvičený člověk se svým tělem. 


9. Live and Let Die - Ross Kanaga

Pokud máte rádi Bugs Bunnyho, možná si vzpomenete, že v jedné epizodě přeskákal řeku přes záda krokodýlů. Tehdy šlo o animovanou pohádku, avšak v bondovce Live and Let Die to byla realita. Majitel krokodýlí farmy a zároveň kaskadér Ross Kanaga své miláčky sice omámil příslušnými látkami, avšak v dané scéně můžeme vidět, jak jeden z krokodýlů chňapl po jeho noze.


10.) Grindhouse: Death Proof - Zoe Bell

Filmy Quentina Tarantina mají prostě své tempo a u auta zabijáka to platí dvojnásob. Obzvláště zapamatovatelná je scéna kaskadérky Zoe Bell, která výraznou část scény strávila zavěšená na kapotě auta. Více slov už není třeba, stačí koukat a obdivovat odvahu této kaskadérky.

Který kaskadérský kousek se nejvíce zamlouval vám? V rukávu jich samozřejmě máme ještě daleko více a v případě zájmu se tak můžete těšit na další článek.

Domů
Sdílet
Diskuse