23. prosince 2017 14:52
Marek R.

Barcelona ovládla El Clásico na štadióne Realu Madrid a pred svojím rivalom má náskok už 14 bodov

Hráči a fanúšikovia Barcelony budú mať pekné Vianoce po výhre nad Realom Madrid 0:3.

Španielska La Liga sa pomaly dostáva do svojej polovice a za ten čas sme sa dočkali v tabuľke celkom veľkého prekvapenia. Niežeby bola prvá pozícia pre Barcelonu prekvapujúcou, nikto ale nečakal, že pred prvým ligovým El Clásicom bude mať pred Realom Madrid náskok 11 bodov (biely balet má o zápas menej) a domáci tak museli dnes jednoznačne ísť za tromi bodmi, aby tento náskok znížili. V úvode sezóny sa s Barcelonou pohrali v španielskom Superpohári, no odvtedy blaugranas nabrali formu a dnešný zápas tak bol úplne o inom.

Hoci Real Madrid počas sezóny neustále trápili zranenia, smola im vypršala v najlepšom možnom čase a na dnešný zápas mohli vybehnúť vo svojej najsilnejšej zostave. Naopak, Barcelona sa musela zaobísť bez už dlhodobo zraneného Ousmana Dembélého, oveľa viac však určite bolí absencia Umtitiho, ktorý v aktuálnej sezóne patrí k najlepším stopérom na svete.

Základné zostavy:

Real Madrid CF: Navas – Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo – Modrić, Casemiro, Kovačić, Kroos – Ronaldo, Benzema

FC Barcelona: ter Stegen – Roberto, Piqué, Vermaelen, Alba – Paulinho, Rakitić, Busquets, Iniesta – Messi, L. Suárez.

Hráči mali čo robiť, aby sa toto El Clásico kvalitatívne vyrovnalo tomu poslednému v lige, no šancí sme v prvom polčase videli celkom dosť. Prvú obrovskú mal Cristiano Ronaldo, ktorý sa ocitol osamotený v šestnástke, no aj on ukázal, že je len človek, keď loptu nešťastne úplne minul. Hru na strane Barcelony tvoril hlavne Messi, ktorý síce vo Valverdeho systéme vystupuje ako druhý útočník popri Suárezovi, no neustále sa sťahuje do zálohy, aby mohol zakladať útoky. O jeho tvorivých schopnostiach sa obrana Realu Madrid presvedčila niekoľkokrát, najviac však v 30. minúte, keď našiel nabiehajúceho Paulinha, Navas však predviedol perfektné reflexy.

Ronaldo netriafa loptu

Messi -> Paulinho -> výborný Navas

Pár desiatok sekúnd na to predviedol svoje schopnosti aj Ronaldo, ktorý sa dokázal uvoľniť, dostal sa však do nie zrovna najlepšieho uhla a jeho strelecký pokus zneškodnil ter Stegen. Obrovskú príležitosť sme videli aj v závere polčasu, kedy si na presný center Marcela nabehol Karim Benzema, jeho hlavička však skončila len na tyčke. Gól sme tak v úvodných 45 minútach nevideli ani jeden.

ter Stegen vyráža pokus Ronalda

Luis Suárez si vypočul množstvo kritiky za jeho výkony z posledných mesiacov, no napriek tomu to bol on, kto otvoril skóre zápasu. Barcelona využila taktiku Realu Madrid, v ktorej mal Kovacic takmer neustále brániť Messiho, Rakiticovi sa tak uvoľnila cesta stredom, zatiaľ čo Kovacic vykračoval pri Messim, Rakitic následne našiel Roberta, ktorý pripravil stopercentnú šancu pre uruguajského kanoniera a ten sa nemýlil, 0:1.

Kovacic sleduje Messiho, zatiaľ čo Rakitic rozbieha útok, ktorý končí gólom

O Suárezovej nie zrovna najlepšej forme sme sa presvedčili o pár minút neskôr, kedy mu Messi najskôr daroval 100 percentnú a hneď na to aj 1000 percentnú šancu, no ani jednu nedokázal využiť. Výsledkom celej akcie však bola ruka Carvajala, ktorá zabránila gólu a obranca Madridu tak putoval do šatne. Loptu si na biely bod postavil Messi a Barcelona vyhrávala už 0:2.

Messi nekompromisne premieňa pokutový kop

Real Madrid tak čakala neľahká úloha, keďže hrali len v desiatich a na vylúčenie Carvajala reagoval aj tréner Zidane, ktorý stiahol Benzemu a posilnil obranu Nachom. Ani to však nepomohlo, keďže v úplnom závere sa presadil za Barcelonu Vidal, čo znamená, že po dnešnom zápase má Barcelona pred Realom Madrid už neskutočný náskok 14 bodov, čo určite nikto nečakal. Fanúšikov Barcelony určite potešil aj fakt, že Lionel Messi prekonal ďalší rekord, tentoraz ten legendárneho nemeckého kanoniera Gerda Mullera.

Aleix Vidal uzatvára skóre zápasu - 0:3